Pitäisi olla pyhä mies

Että-voi-huomenna

Viettää pyhäinmiesten päivää.
Minulle saisi olla lauantaimiesten tai arkimiesten päivä.
Entä vappu- ja joulumiesten päivät?

35

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teretule

      Alla helgons dag.

      Miksi Suomessa mies, voi olla nainen.

      En ole oppinut. Olen lukenut Jeesuksesta jonka nainen oli vanha huora.

      • PaskaTyyppiOnTuo

        Rienaaja ei kunnioita Jumalaakaan!

        Saa syyttää itseään seuraamuksista aikanaan.


      • KaikkienPyhienPyhä

        Tunnetteko pyhiä miehiä tai pyhyä ihmisiä?
        Naisia tai miehiä?


        .


      • se.on.se-
        PaskaTyyppiOnTuo kirjoitti:

        Rienaaja ei kunnioita Jumalaakaan!

        Saa syyttää itseään seuraamuksista aikanaan.

        xx9 ruotsista, ei kaikki haulit kunnossa, eläkkeellä päästään. hitsausliekit ja kaasut sekoitti päänsä.


      • >>teretule
        3.11.2017 22:20
        Alla helgons dag.<<

        Etkö ymmärrä valoa jonka olet nähnyt! Se valo on Kristus/Jeesus.


    • hautakynttilät

      Tietääkö aloittaja huomisen vainajien päivän tarkoituksen?

      • Että-voi-huomenna

        Vähän olen perehtynyt asiaan, koska en harrasta melkein mitään juhlapäiviä tai pyhiä. Haudoillakin saatan käydä esim huhtikuussa. Tai syyskuussa. Tai juhannus päivänä.


    • teretule

      Aloittaja taitaa kylläkin olla oikeassa tässä.

    • Pyhienmuistelujuhla

      Ole huoletta, mieähet muuttuvat pyhiksi vasta sitten kun maallinen maja murenee ja henki on siirtynyt taivaallisiin joukkoihin.

      • teretule

        Hengistä oli kai tässä kysymys?


      • Henki-henki

        No kai se mieäskin muuttuu hengeksi kun kuolo korjaa maallisen maaksi jälleen. Vai lienetkö muuta mieltä? Eikö mieähillä olekaan henkeä? Sielu lienee tuntematon käsite monelle ...


    • Per-kel

      Mulle isävainaa on pyhä siinä missä isommatkin !

    • teretule

      Oli pois---tuli esille?

      Ei Jeesus ole jumala.

      Apinat näket jumalat huumeissa tai politiikassa ex Lenin!!!

      • teretulelle

        Omahan on mielipiteesi....höpö höpö!!!


    • teretule

      Lenin jota Suomi suojeli, tuli venäjälle--- tappoi miljoonia, itse oli itsensä jumala kuin Kekkonen Suomessa. Nyt on taas apinan merkit Suomessa ja kansa on nolla.

    • EI.MIESTEN.PÄIVÄ

      Se on nykyään Pyhäinpäivä.

      • Saga.Kabinetti

        Tuosta tulikin mieleen, että minua sieppaa, kun luin, että joissain päiväkodeissa ei enää vietetä isänpäivää vaan lähimmäisen päivää. Menee minusta liian pitkälle, todella päin petäjäistä.


      • Saga.Kabinetti kirjoitti:

        Tuosta tulikin mieleen, että minua sieppaa, kun luin, että joissain päiväkodeissa ei enää vietetä isänpäivää vaan lähimmäisen päivää. Menee minusta liian pitkälle, todella päin petäjäistä.

        Eikö siis tulevaisuudessa lapsella enää ole isää ja äitiä, onko vaan henkilöitä.
        Kyllä mennään nyt ihan oikeasti liian pitkälle.
        Ja kuitenkin, naiset synnyttävät yhä vieläkin. Miehet eivät.
        Eiköhän tämä sukupuolivouhotus ole jo mennyt järjettömyyksiin.
        Enää ei edes yhtäkään tvsarjaa tehdä, etteikö puolet ole homo/lesbojuttua.
        Onko tosiaan puolet kansasta homoja ja lesboja.
        Minun puolestani poikkeavat saavat elää kuin haluavat. Työelämässä olen työtä tehnyt myös heidän kanssaan, ihmisinä ovat aivan jees, mutta tämä tuputus.
        Jonain päivänä tämäkin vouhotus tulee tiensä päähän.


    • Per-kel

      Voi Pyhä Sylvi ! :)

    • omaisten_muisto

      Hei aloittaja ja mahdolliset muut sivistymättömät:
      Pyhämiesten päivä on vainajien muistopäivä.
      Kuinka joku voi pilkata sitä päivää, vainajien muistoa ?
      Jokainen kai haluaa kunnioittaa menettämiään läheisiään erikoisesti sinä päivänä, mutta tietysti muulloinkin ? Rakkaamme ovat muistoissamme koko elämämme,
      kunnes meidän vuoromme tulee poistua tästä maailmasta.

    • Aikaa.kutakin

      Eilen oli pyhäinen olo tänään maanantainen olo.
      Lapsena oli viattomienlastenmainen olo joka päivä.

    • ö-Öö

      Jaa kekri

      En nyt tiedä halloweenista, enkä uskisläpästä, mutta kekri on ihan perinteinen juhla, jota nyt vietetään ympäri maapallon eri variaatioilla. Siis viettää, ketkä viettää, sadonkirjuujuhla kuitenkin. Se nyt iloisesti sotkettu kaikenlaisiin muihin asioihin.

      Mä söin halloweenmunkin. Tavallinen munkki, jossa jokin lakritsipäällys, kuin berliininmunkissa. Ei mitenkään erikoinen, lakritsi ei oikein sovi leivonnaisiin, mun mielestä.

      Jouluhömppähän tuo näköjään alkamassa. Sen jälkeen on sitten vähän aikaa rauhallisempaa näistä tällaisista juhlista. Jotenkin tuntuu, uskikset ja kaupallisuus tuhonneet melkein kaikki juhlat. Taitaa juhannus olla ainoa oikea ja alkuperäinen, sekä rehti ja rehellinen suomalainen perinnejuhla nykyisin. Silloin voi ihan julkisestikin juoda kossua.

      =DW=

      • Muista.se

        Nii joulu on jeesuksen syntymän vuoksi.


      • En-usko-kaikkea

        Jospa aikakirjat vääristelevät, eivät ole tarkkoja? Jeesushan on voinut syntyä vaikka kesällä tai syksyllä. Tuolloin ajanlasku oli hieman erilaista kuin nykyinen marttaliíton almanakka.


      • Eikö.niin

        Vaikka jeesus olisi viktiivinen hahmo niin ajanlaskumme alkaa siitä.


      • ö-Öö

      • Luesinäkin

        Ööööö:lle: kyllä Juhannus(kin) on ihan kirkollinen juhlapyhä. Juhannuspäivä on Johannes Kastajan syntymäpäivä.


      • ö-Öö
        Luesinäkin kirjoitti:

        Ööööö:lle: kyllä Juhannus(kin) on ihan kirkollinen juhlapyhä. Juhannuspäivä on Johannes Kastajan syntymäpäivä.

        Uskisläppää

        Juhannus kesäpäivänseisaus. Ihan samoin, kuin kaikki muutkin perinteiset juhlat. Uskikset vaan koittaneet vääntää niitä omien tarkoitusperiensä mukaisiksi. Mun käsittääkseni suomessa ei keuhkota jostain raamatun taruolennosta juhannuksena yhtään mitään, mutta kokkoja poltellaan ja muutenkin juhlitaan perinteisesti.

        Pitäis joskus selvitellä katolisten pyhimyspäivät, niitä kai on suunnalleen jokaiselle vuodenpäivälle. Ja jos ei ole, äkkiäkös uus pyhimys jostain kehitellään.

        Muuten, kaikki nähneet joulupukin, kukaan ei ole nähnyt jesseä. Kumpi totisempi tosi?

        =DW=


      • Läpytteleihtellesvain

        Sori kultsi, jos sinä et löydä "jesseä" sisältäsi, niin ei sitä sitten todellakaan ole olemassa - sinulle. Aivan samoin kuin pukkikaan.

        En kuitenkaan puhunut uskisperusteella Johannes Kastajan -päivästä vaan silla lailla, että vaikka Juhannusta juhlitaan perinnejuhlana, niin sen alkuperä on peräisin kirkkokaavasta aivan samoin kuin Joulun ja Pääsiäisenkin.


      • ö-Öö
        Läpytteleihtellesvain kirjoitti:

        Sori kultsi, jos sinä et löydä "jesseä" sisältäsi, niin ei sitä sitten todellakaan ole olemassa - sinulle. Aivan samoin kuin pukkikaan.

        En kuitenkaan puhunut uskisperusteella Johannes Kastajan -päivästä vaan silla lailla, että vaikka Juhannusta juhlitaan perinnejuhlana, niin sen alkuperä on peräisin kirkkokaavasta aivan samoin kuin Joulun ja Pääsiäisenkin.

        Lue enemmän, luule vähemmän.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Juhannus

        =DW=


      • Revisiitä

        Oi baby-baby, miksi et lukenut itse? Vai onko uskonnolliseen viittaava liian vaikeatajuista?


    • Johan on räyhäkästä, itseriittoista porukkaa, elämän ehtoopuolella kaikki, ja vielä viimeiseen asti, ylvästellen, pilkataan pyhiä asioita.

    • PYHIESI.YHTEYTEEN

      Niin p e r k e l e, raamatulla otsaan joka vanhoja vouhkaa, s a a t t a n a sentään.

    • Koska vaativat pyhien miesten sijaan pyhät ihmiset, ei muuten tasa-arvo toteudu.
      Ärsyttää kun joulua on alettu hössöttää jo nyt, mainosta tunkee joka tuutista.

      Nykyisin kirkolliset juhlapäivät ovat onneksi samanlaisia kuin muutkin päivät, kaupat auki, paitsi ei ehkä Alko.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      142
      5269
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      97
      4843
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      51
      4288
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3993
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3791
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      53
      3694
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3625
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3373
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      191
      2361
    Aihe