Pasahti näin aamutuimaan mieleen, kun olen seurannut susi- ja villisikakeskusteluja, tällainen ajatus, että mitähän jos susia pannoittavat tahot ottaisivat ja alkaisivat susien siirtoistutuksiin. Siirtäisivät muutaman alfasusipariskunnan Kaakkois-Suomeen, tuonne Lappeenranta-Vironperä-Haminanseutu akselille. Sen vuoksi, koska noilla seuduilla on Suomen suurin villisikatiheys. Ja kun metsästäjät eivät innostu villisikojen lahtaamisesta sukupuuttoon, niin jo vain kasvavat susilaumat auttaisivat villisikapopulaation kasvun hillitsemisessä huomattavasti. Ja noinhan se suursikalatilojen omistajilta poistuisi epävarmuus omien kesysikojen tuotantoon liittyvistä riskitekijöistä, joista eräs merkittävin kuuluu olevan mahdollinen sikaruttoepidemia.
Vastaukset 2
- laukkuryssä
Taisi tuo siirtoistutus olla kuolleena syntynyt ehdotus..
Ja onhan siitä siirtoistutuksiin ryhtymisestä toki enemmän vaivaa kuin kerrostalon betonikömmänässä istuksimisesta neljän seinän sisällä turvassa ja tietsikalla mielipiteittensä kirjoittelemisesta. Ja vaikka se ahteri nyt siinä hommassa leviääkin, niin sehän on vain etu. Suomalaislyylithän ovat tunnetusti levveäperseisiä muuallakin, kuin Savon maaseudulla.
Kumma jutska, etteivät edes susensuojelijat ota mitään kantaa ehotukseen, vaikka ovat aina suunapäänäperseenä toitottamassa mielipiteitään asioista, vaikka ei olisi asiaan ymmärrystäkään.
No olipahan taas yksi turha aloitus..- laukkuryssä
Kun tuo susien siirtoistutus ei luonnosuojelijain tahoilla kuulosta herättävän minkäänlaista kiinnostusta asiaan, niin Kainuun seudun metästäjät ovat ryhtyneet sen seurauksena siirtoistutuksiin Lapin poromiesten malliin.
Näin esitti siirtoistutuksen eräs poromies: suset kaikessa hiljasuuessa hengiltä ja monttuun ja metri multaa päälle. Panta mäsäksi ja samaan monttuun susen kansa.
Miltäpä moinen siirtoistutusmeininki kuulostaa luonnonsuojelijain ja susensuojelusta kouhkaavien korvissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid149974En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44697Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23628Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.124619- 67595
- 36552
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää154530Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni33520Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34518