Pasahti näin aamutuimaan mieleen, kun olen seurannut susi- ja villisikakeskusteluja, tällainen ajatus, että mitähän jos susia pannoittavat tahot ottaisivat ja alkaisivat susien siirtoistutuksiin. Siirtäisivät muutaman alfasusipariskunnan Kaakkois-Suomeen, tuonne Lappeenranta-Vironperä-Haminanseutu akselille. Sen vuoksi, koska noilla seuduilla on Suomen suurin villisikatiheys. Ja kun metsästäjät eivät innostu villisikojen lahtaamisesta sukupuuttoon, niin jo vain kasvavat susilaumat auttaisivat villisikapopulaation kasvun hillitsemisessä huomattavasti. Ja noinhan se suursikalatilojen omistajilta poistuisi epävarmuus omien kesysikojen tuotantoon liittyvistä riskitekijöistä, joista eräs merkittävin kuuluu olevan mahdollinen sikaruttoepidemia.
Susi hyötyeläimenä
2
303
Vastaukset
- laukkuryssä
Taisi tuo siirtoistutus olla kuolleena syntynyt ehdotus..
Ja onhan siitä siirtoistutuksiin ryhtymisestä toki enemmän vaivaa kuin kerrostalon betonikömmänässä istuksimisesta neljän seinän sisällä turvassa ja tietsikalla mielipiteittensä kirjoittelemisesta. Ja vaikka se ahteri nyt siinä hommassa leviääkin, niin sehän on vain etu. Suomalaislyylithän ovat tunnetusti levveäperseisiä muuallakin, kuin Savon maaseudulla.
Kumma jutska, etteivät edes susensuojelijat ota mitään kantaa ehotukseen, vaikka ovat aina suunapäänäperseenä toitottamassa mielipiteitään asioista, vaikka ei olisi asiaan ymmärrystäkään.
No olipahan taas yksi turha aloitus..- laukkuryssä
Kun tuo susien siirtoistutus ei luonnosuojelijain tahoilla kuulosta herättävän minkäänlaista kiinnostusta asiaan, niin Kainuun seudun metästäjät ovat ryhtyneet sen seurauksena siirtoistutuksiin Lapin poromiesten malliin.
Näin esitti siirtoistutuksen eräs poromies: suset kaikessa hiljasuuessa hengiltä ja monttuun ja metri multaa päälle. Panta mäsäksi ja samaan monttuun susen kansa.
Miltäpä moinen siirtoistutusmeininki kuulostaa luonnonsuojelijain ja susensuojelusta kouhkaavien korvissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41137- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 43688
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646