Hävittäjälentokoneiden nopeus lentäessä

Hornet18

Olen huomannut- ja nähnyt ilmavoimien suihkuhävittäjä lentokoneissa Hornet -hävittäjien, kuten muidenkin Hornet hävittäjien kaltaisissa hävittäjien lentonopeudessa sen, että ne pystyvät lentämään hurjan kovaa, kuin pyrstötähti, mutta hävittäjäkoneet pystyvät lentämään hitaasti taivaalla, aivan kuten muutkin lentokoneet.
Mistä se johtuu esimerkiksi Hornet -hävittäjissä, että ne pystyvät lentämään kovaa ja pystyvät lentämään hitaasti samalla lailla, kuten muutkin lentokoneet?

5

704

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HävittäjäkinHiljentää

      Olisko pyrstötähti kuitenkin hieman nopeampi. Hornettien täytyy joskus laskeutuakin ja silloin vauhdin täytyy olla huomattavasti hitaampi kuin pystötähdellä !

    • Tavanomaisen hävittäjäkoneen yliääninopeudet kuluttavat kalustoa ja polttoainetta aivan tolkuttomasti, joten "täysiä" ei lennetä kuin hälytyksissä ja nopeuslentoharjoituksissa.

      Hornetin normaali matkalentonopeus on tavallisen liikennekoneen luokkaa. Ei ole tarkoituksenmukaista lentää kovempaa, ellei ole kiire.

      On olemassa uudenmallisia sotilaslentokoneita, jotka pystyvät lentämään yli äänennopeudella käyttämättä lisätehoa (ja polttoaineenkulutusta) antavaa jälkipoltinta päällä, jolloin puhutaan Supercruisingista.

      Myös Concorde pystyi lentämään yliäänennopeudella moottoreiden normaalitehoilla. Sanotaan Concorden supercruisailleen enemmän kuin kaikki supercruisailuun pystyvät muut lentokonemallit maailmassa yhteensä.

    • Immellmann

      Niin, ja taas tuo hidaslento-osio pikkukoneiden nopeudella onnistuu Hornetilla tosi hyvin, sillä siinä on rungon etuosan kyljissä hybridisiivet ja pääsiivet on varustettu sekä johtoreuna- (siiven edessä) että jättöreunalaipoilla. Laipat käyristävät siipiprofiilia ja siten lisäävät nostovoimaa lennettäessä pienillä nopeuksilla. Näytöksissä esitettävä Hornetin hidaslento tehdään nokka melko pystyssä sopivilla moottoritehoilla, mutta laskuun toki tullaan nokka pienemmällä kulmalla niin nähdään kiitotiekin. Silloin nopeus on paremman koneen hallittavuuden vuoksi reippaampi, suunnilleen sama kuin liikennesuihkukoneilla.

    • FordsonPilot

      Hornetti kiäntää rupelin sakaroita ni jo kulkoo hilijaa.

    • SILlinRekkakuski

      Mun FuukaMakister kulukoo 1500km/h. Vaakalennos, neljä kaljakorii takapenkil. Varmasti männöö, omin korvin näin tänki jutun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2455
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2077
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      630
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      485
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      462
    Aihe