Viikonlopun vietto?

Levyseppä81

Miten menee tovereilla näin lauantai-iltana?

Otatteko kuppia, että maantaina taas jaksaa painaa?

Itse kyllä otan, perus loota kaljaa ja pullo tiukkaa, niin kyllä sillä työ mies jaksaa!

Tarkemmin kun miettii niin vituttaa se tuo paskatyö pitemmänpäälle niin saatanasti että pakko kait tätä viinaa on ottaa saatana!

Pohjois savossa tullu tehtyä konepajalla töitä 8vuotta, ei näy palkan korotuksia ei mitään vaikka kaikki pajan vehkeet on opeteltu

on tmää vittu touhua loppujen lopuksi en suosittele kellekkään

9

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ViinaOnTyhmienJuoma

      "ei näy palkan korotuksia ei mitään vaikka kaikki pajan vehkeet on opeteltu"

      Onko mielessä käynyt työpaikan vaihtaminen? Silloin kun työpaikalla ei enää pysty kehittymään, on aika siirtyä muualle. Eikä jäädä itkemään paikoilleen ja alkoholisoitumaan.

      • Kaljanjuojamies

        Metallialalla työpaikan vaihtaminen on siirtymistä ojasta allikkoon. Samanlaista paskaa mulkkuine esimiehineen se on joka puolella, ja ainoa kunnon ratkaisu on alan vaihtaminen.

        Viinaa pittää juua!


    • Sorvari17

      Humalassa olin ja taiampa olla vieläkii...

    • Kempittäjä

      Pikkulauantai!

      Tänään seitin ohuesti tuonne puoli yhteen asti, työmaalle seitsemäksi ja siitä sitten pitkin päivää niin että käsi pysyy vakaana saumaa vetäessä. Pomo jos tulee liian lähelle niin maskia alemmas vaan :)

      Siinähän se sitten alkaakin olla viikonloppu ovella kun huomispäivästä selviää, töistä pyöräillessa torstai saunakaljat ja Alkosta perjantaipullo valmiiksi, ja viikon lopuksi sitten taas uudet kujeet!

      Eli kyllähän tuota tulee otettua! Ja kunnon työmiehen viikonloppu ei ole vain 2-päiväinen, konstit on monet millä juhlitaan keskellä arkeakin!

      Metalli alallahan n otettu aina, ja hyvästä syystä

    • slobohoro

      Parempi vain sluibailla kotona kun hyöty työnteosta on negatiivinen.

      Vietetään mielummin vapaa-aikaa mikä on arvokkainta ihmisen elämässä kuin vitutus paskaduunissa missä ei ole mitään järkeä.

      Tyäelämä vain huononee jatkuvasti ja suuntaus onkin että ihmiset eivät enää jaksa ainaista kusetusta ja kitinää.

    • KaljaaKoneeseen

      Kaljaa tulee kyllä juotua, salkku-pari aina viikonloppuna.

      Näin itavuoroviikolla ei niin paljon kerkeä juomaan, kun töistä pääsee kymmenen-yhdentoista korvilla, mutta kun keppanat on kylmässä, niin kyllä tässä pitkälle toistakymmentä kerkeää vielä riipasemaan.

      Ja heti aamusta kun jatkaa, ja sunnuntaina pari loiventavat, niin ei vituta pajalle meno hetikään niin paljon. Lippuviinaa tms. tulee toki myös usein otettua siinä sivussa.

      Paska työ vaatii kovaa ottamista. Ja metallityö jos mikä on kunnon ripulipaskaa.

      • MuutaLääkettä

        Kaljan juonti kuitenkin väsyttää entisestään ja tekee olon entistä raskaammaksi. Lisäksi keho ei saa levättyä kunnolla yöunien aikana. Enempi haittaa kuin hyötyä ja lisäksi rahaa menee siihen.


    • HelppoaJaHauskaa

      Jos ei saa nukuttua hyvin ja laitettua ajoissa nukkumaan, kannattaa kokeilla ilman reseptiä myytäviä melatoniini-tuotteita. Lisäksi tietysti kannattaa mahdollisuuksien mukaan harrastaa liikuntaa, niin vähentyy mm. kuorsaus. Kuorsaukseenkin on suihkeita yms. joita voi testata. Toki sänky ja tyynykin kannattaa vaihtaa parempiin, niin helpottaa elämää ja heräämistä.

      • KarjalanSissi

        KOSSU paras unilääke!

        Kosken korvaa vaan naamariin joka viikonloppu ihan kunnolla eikä mitään kevyt maitoa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      35
      3775
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1704
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1369
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      174
      1072
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      935
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      836
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      781
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      760
    Aihe