Olen ajatellut perustaa yhtiön, jjoka tarjoaa vuokrahuoneita kaikenlaisille ihmisille.
Osa yksinäisistä saattaisi innostua myös ajatuksesta, jossa asuu yhteisasunnossa, jossa on oma huone ja keittio ja olohuone jaetaan muiden kanssa.
Tätä asumista en tulisi mainostamaan minään yksinäisten asuntona, vaan se olisi tarjolla kaikille.
Ketä kiinnostaisi tällainen?
Koska en ole terveydenhoitohenkilökuntaa, niin en voisi kyllä ottaa asuntoon kovin vaikeasti sairaita, koska heille tarvitsee asiantuntevampaa palvelua.
Kuinka paljon kukaan olisi valmis maksamaan tällaisesta asumisesta?
Onko 450€ liikaa?
Osa yksinäisistä saattaisi innostua myös ajatuksesta, jossa asuu yhteisasunnossa, jossa on oma huone ja keittio ja olohuone jaetaan muiden kanssa.
Tätä asumista en tulisi mainostamaan minään yksinäisten asuntona, vaan se olisi tarjolla kaikille.
Ketä kiinnostaisi tällainen?
Koska en ole terveydenhoitohenkilökuntaa, niin en voisi kyllä ottaa asuntoon kovin vaikeasti sairaita, koska heille tarvitsee asiantuntevampaa palvelua.
Kuinka paljon kukaan olisi valmis maksamaan tällaisesta asumisesta?
Onko 450€ liikaa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hieno ajatus.
Niin minustakin!
Itse olen opiskeluaikoina asunut sen verran solukämpissä, että näin aikuisena se ei enää kiinnosta. Kämppäkavereiksi kun voi sattua millaista porukkaa vaan; joku valvoo yöt ja häiritsee muidenkin unia, joku jättää tiskit lojumaan tiskialtaaseen ja soosin roiskeet hellalle, ja on muutenkin siivoton, joku on omituinen kyttääjä, joku muu taas muulla tavalla ärsyttävä. Harvasta kämppiksestä saa ystävää, tai edes sen verran mielekästä seuraa, että se lievittäisi yksinäisyyttä.
Tuo vuokran suuruus ja kohtuullisuus riippuu ihan siitä, missä asunto sijaitsisi. Helsingin kantakaupungin tuntumassa tuo on ihan kohtuullinen vuokra, mutta jossain "perähikiällä" kukaan tuskin maksaisi noin paljoa pelkästä huoneesta.
Tarkoitukseni ei toki ollut mitenkään tyrmätä tätä ideaa, jos joku on tuollaisesta kimppa-asumisesta kiinnostunut eikä ole samanlainen "ihmistenvihaaja" kuin itse olen, niin mikäs siinä, voisihan tuo toimiakin. :)
Lähinnä oli katsoa niiden ihmisten määrää, jotka ovat tällaisesta kiinnostuneita.
Toki aikuisilla ihmisillä on erilaiset säännöt kuin opiskelijoilla ja yhteiset tilat tulee olla siistit oli oma huone minkälaisessa kunnossa tahansa.
Lisäksi tällaisessa aikuisten yhteisasunnossa voi olla palkattu siivooja, joka siivoaa viikottain yhteistilat ja se kuuluu vuokraan. Tämä ei toki tarkoita sitä, että sottapytty voi jättää astiat lojumaan. Astianpesukoneissa on lyhytohjelmia pienellekin määrälle tiskiä jne,
Tiedän itsekin millaista voi olla sottapyttyjen kanssa. Sellaiset sietää asua kaltaistensa kanssa, tai omissa oloissaan.
Toki vuokrasopimus on sellainen, että jos tulee hankaluuksia siisteyden tai metelöinnin kanssa, tulee suhde purkaa.
Jos asuntoon valikoituu yksinäisiä, jotka kaipaavat edes vähän seuraa, niin kai samassa asunnossa asuminen vie pois edes vähän sitä yksinäisyyttä?
Montako kerrostaloa on aloittaja jo tarkoitukseensa varannut?
Lienee epäolennainen kysymys.
Olkaa ne luuserit yksin kotona piilossa sitten, jotka ei keksi muuta kuin kritisoitavaa. Sellaisten kuuluukin olla yksin.
Ne keitä kiinnostaa, voi asiallisesti aiheesta keskustella ja etsiä ongelmaan jonkinlaista ratkaisua. Turpa kiinni, jos ei ole valmis tekemään asialle jotakin.
Hahaha sellainen "auttaja" sieltä. Tarjoa ne ylihinnoitellut apustusasunnot vaikka punaiselle ristille niin eiköhän niihin pakolaiset löydy. Olet saastaa, toivottavasti tukehdut tuloihisi.
kjehröhhahhii
Tukehdu itse idiootti.
Siedätkin olla yksinäsi.
"Turpa kiinni "... -asenne kertoo jo jotakin, joten ...
Kenestä se kertoo jotakin?