Citroënin takuu 1.3.2002 alkaen 2 v.
Takuu piteni
B-linko
4589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tainnut olla paljon vaihtoehtoja...
Tietääkseni muutos johtuu Eu:n takuusäännöistä. Muistaakseni kaikki merkit joissa oli 1 v:n takuu joutui nostamaan sen 2 vuoteen. Kättä en kyllä raamatulle laita, mutta muistelen lukeneeni jostain.
tätä on nyt jauhettu jo ties kuinka monta kertaa, mutta tässä vielä : EU ei sinänsä pakottanut nostamaan takuuta 2 vuoteen, vaan valmistajan vastuu tuotteesta täytyy olla min. 2 v. Ja jos autolla on takuu, se korjataan ilman muminoita, mutta jos ollaan tuotevastuuajalla, niin kuluttajalla on näyttövelvollisuus eli pitää pystyä osoittamaan, että tuotteessa on ollut virhe alun alkaenkin. Mutta joku sanoi että autojen kohdalla tuo näyttövelvollisuus olisi käänteinen, tiedä häntä. Niin tai näin, hyvä että takuut yhtenevät.
Tulikos tuo tuotevastuun pidennys kahteen vuoteen voimaan takautuvana eli jos autolla oli yhden vuoden takuu joka on loppunut eikä se kuitenkaan ole vielä kahta vuotta vanha niin voiko vedota tuohon 2v. tuotevastuuseen?