Gambiaan matkalle alkuvuodesta

Sammari65

Olemme lähdössä alkuvuodesta parin viikon matkalle Gambiaan. Olisi kiva kuulla asiallisia matkavinkkejä ja tietoa ko paikasta. Hotellimme on Senegambia beach. Kannattaako varata matkatoimiston järjestämä kuljetus kentältä hotelliin Senegambia beach, vai tuleeko taksi halvemmaksi?
Entä mitä suurinpiirtein maksaa paikallisoppaan palvelut? Tekisi mieli käydä ainakin paikallisessa koulussa, sairaalassa (jos mahdollista???) ja ehkä jokiristeilyllä tai safarilla ym.
Miten mahtaa ko hotellista tai muualta maasta saada gluteenitonta ruokaa?
Jos pääsemme esim kouluvierailulle, mitä voisimme viedä lapsille tuliaisiksi?
Olemme kiitollisia vinkeistä.

7

497

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nöf

      Me on menty taksilla ja bussilla. Bussi simppeli ja taksi eksoottisempi paitsi hinta pitää vääntää. Me ollaan samaan aikaan Senegambia beachissa ja käydään retkillä ja kalastamassa omatoimisesti kun on tuttu opas jo valmiina joka hommaa autot ja veneet. Matkaan vain jos kiinnostaa ja saahan siinä kustannuksiakin jaettua.

      • okm

        Olen ymmärtänyt, että taksi lentoasemalta Senegambian alueelle oli ainakin aiemmin kiinteä 700 dalasia. Sama toiseen suuntaan. Kaksi henkeä maksaa siis taksista edullisemmin kuin Tjäreborgin kuljetuksesta. On väljempää ja hauskempaa ainakin jos ilmastointi toimii. Bussissa tosin kuulee matkaoppaan opastusta jos sitä tarvitsee. Tosin bussinkaan ilmastointi ei ole aina ollut kunnossa. On huomioitava, että Senegambian alueella taksit voivat joskus kysyä valkoisilta hurjia summia. Silloin pitää kysyä toista kyytiä.


      • Sammari65

        Kiitos tiedosta. Entä onko mitään käryä oppaiden hinnoista? Olis kiva tietää joku hintahaitari, etteivät pääse ihan valtavasti ylimääräistä ottamaan.


    • Katri_Alieu

      Taksilla on ihan kätevä liikkua ja etenkin jos on tyytyväinen kuskiin, niin voi pyytää kortin tai muuten yhteystiedot, niin mieluusti kuskailee sitten enemmänkin. Itse olen ystävystynyt yhden kanssa ja voin vain suositella häntä kuskiksi eli Alieu Touray, puh. 220-7213359. Jos otatte yhteyttä häneen, niin kertokaa että hänen ystävänsä Katri suositteli. Hän kyllä tietää. Alieu on todella loistotyyppi, aina iloinen ja hänen kanssaan juttua riittää.

    • Gambiankikulo

      Nyt Gambian seksimatkailijamummot antavat jo kikuloitten tietoja.
      Tällainen viestiketju pitää poistaa välittömästi.

      • eiköypälyä

        Niin, tuohan menee jo paritukseksi.
        Ylläpito huomio!!!!


      • seksiä_Gambiasta
        eiköypälyä kirjoitti:

        Niin, tuohan menee jo paritukseksi.
        Ylläpito huomio!!!!

        Suomi24 on alkanut toimia gambialaisten rattopoikien parittajana.
        Mutta sehän on ollutkin odotettavissa, koska ylläpito ihannoi ja
        suojelee näitä Gambiaan tekeviä seksimatka-mummeleita.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      368
      848
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    8. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      134
      569
    9. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      550
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      547
    Aihe