Mitä eroa rehuviljalla ja ruokaviljalla?

eiselvinny

Kertokaa tyhmälle. Google ei antanut vastausta.

Laatueroja? Hintaero?

2

1982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elekkooooo

      Rehuvilja on trakoitettu karjan syötäväksi, joko sellaisenaan, jauhettuna tai rehutehtaalla jalostettuna.

      Ruokaviljasta valmistetaan ruokaa, kuten esim. leipää ihmisten syötäväksi. Sen tulee olla laadukasta, jotta sillä on hyvät leivontaominaisuudet tai sen pitää olla esim, maltaiksi tai ryyneiksi jalostamiselta vaadittavat kriteerit täyttävää.

      Ruuanjalostukseen kelvollinen vilja on rehuviljaa kalliimpaa. Jos vilja ei ruokateollisuuden laatuvaatimuksia täytä, se joudutaan myymään halvemmalla hinnalla rehuviljaksi.

    • tukiaisgubbe

      Että mitäkö eroa on rehuviljalla ja elintarvikeviljalla?
      Ensinnäkin elintarvikevilja on yleensä vehnää ja ruista, joissa tärkeä ominaisuus on sakoluku, eli leivontaominaisuus ja tarkoittaa sitkoa.
      Kauralla ja ohralla on taas muita ominaisuuksia, joita vaaditaan elintarvikeviljana, ensimmäinen on tietty korkea hehtorlitrapaino, kuten rukiila ja vehnälläkin. Ohralla mallastukseen on omat vaateet, valkuainen ei saa olla liian korkea ja itävyys pitää olla korkea. Rukilla on myös mallastukseen oltava itävyyttä.
      Elintarvikeviljan tulee olla myös puhdasta, liikaa rikkoja ei saa olla ja rikoiksi luetaan myös vieraat viljalajit. Elintarvikekauran kohdalla, jos sitä viljellään gluteenittomaan käyttöön, tulee olla erityisen tarkka, että kauran joukossa ei ole mitään muita viljalajeja.

      Rehuviljan vaatimukset ovat vaatimattomammat ja elintarvikeviljaksi kelpaamaton vilja kelpaa yleensä rehuviljaksi. Rehuviljassa pitää olla tietty hehtolitrapaino, mutta tarpeen mukaan voidaan käyttää hyvinkin kevyttä rehuviljaa rehuseoksissa. Toksiineja rehuviljassakaan ei saa olla liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe