Miesten joululahjatoiveet

Joulu on tulossa hyvää vauhtia ja taas ollaan tärkeän kysymyksen äärellä.

Mitä antaisin miehelle joululahjaksi?

Kaikki ideat ja vinkit tervetulleita! Perustelut aina plussaa! :)

Iso kiitos etukäteen!
10313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Lampaantalja! Se sopii kaikenikäisille, miehille, naisille, nuorille ja iäkkäämmille. Sisustukseen tai lämmikkeeksi tuolille. Ja tietysti "man caveen" härän tai lehmän talja on kova juttu! :)

    Äänestä

Kertokaa toiveitanne yleisesti mistä pidätte? Onko tavaralahjojen sijaan jotain muita hyviä ideoita tai juttuja joita haluaisitte päästä tekemään?

Äänestä

Mistäs aktiviteeteista pidätte miehet?

Äänestä

Riippuu tietysti miehestä, mutta pyörillä kulkeva työkaluvaunu on hyvä, jos on autotallissa sekaista... itse asiassa sisko osti sellaisen itselleen ja huomasin että hyvä idea! Oma mies on niin tarkka työkalujen laadusta että saa varustaa vaununsa ihan ite.
Riippuu pariskunnasta, mutta myös yksityistunti jotain tanssia (argentiinalainen tango esim) saattaisi säväyttää. Meillä uppoaisi.
Lumikenkäilyretki jos on luontoihmisiä yhtään. Tai ne lumikengät. Meillä ei uppoaisi. Haluaisin ite ne.
Leffa/konserttiliput/liput matsiin, siis ei mitään lällyä vaan äksöniä. Kerran olen venyttänyt parin nuoren miehen rajoja viemällä klassisen musiikin konserttiin.
Uudet talvirenkaat. Harmi että meillä ehti ostaa ne itse.
Moottorisaha. Olen kerran antanut rahat moottorisahan ostoon. Osti! Käyttää paljon.
Nahkaiset (ajo)hanskat.
Mökkeilijälle huopatossut, joissa kumipohja.
Keilailua tai hohtosellaista. Yhdessä. On kivaa.
Siinäpä ideaa pukkasi.
Ai niin: frisbeekiekkopakkaus on kiva. Ratoja on jo monella paikkakunnalla. Mies innostui kun poika hankki kiekot.

Äänestä

Pehmeät paketit miehille aika vaikeita ostaa ettei samat lahjat toistu joka vuosi.
Viime jouluna ostin mustan lampaantaljan ja se toimi niin hyvin että suosittelen muillekin sukkien ja villapaitojen sijaan lampaantaljaa. Niitä on monen värisiä monen makuun.

Äänestä

Älä osta miehelle mitään vaan itselles stringit...
tarviiko selittää....

Äänestä

Jos lahjansaaja on yhtään luonnonystävä, anna hänelle luontoa! Yhdellä eurolla saat suojeltua pysyvästi kaksi neliötä suomalaista ikimetsää.

http://luonnonperintosaatio.fi

Lisääntyvissä hakkuissa kohteiksi on vaarassa joutua myös korvaamattoman tärkeitä vanhoja metsiä, jos niitä ei rauhoiteta. Valitettavan usein hakkuut toteutetaan edelleen avohakkuina.

Anna siis merkityksellinen joululahja Suomi 100 -hengessä. Maksa näppärästi verkkopankissa ja tulosta lahjansaajalle hieno lahjakirja. Lahjoitussumman voit valita vapaasti.

Sopii niin vauvalle kuin vaarillekin! :)

http://luonnonperintosaatio.fi/fi/lahjoita/anna-lahjaksi-pala-ikimetsaa/lahja-adressi

https://www.youtube.com/watch?v=qVAjtKkhPJM

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AR87- kirjoitti:

Joulu on tulossa hyvää vauhtia ja taas ollaan tärkeän kysymyksen äärellä.

Mitä antaisin miehelle joululahjaksi?

Kaikki ideat ja vinkit tervetulleita! Perustelut aina plussaa! :)

Iso kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu