iPhone X tappaa suomalaiset pankit,

Nordea irtisanoo jo 6000 ja lisää tulossa.

https://yle.fi/uutiset/3-9916143
8107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

hienoa

Äänestä

On todella hienoa, että pankkien sietämätön rahastus saa kilpailijoita. Ahne pankki vetää joka paikassa sietämättömiä maksuja asiakkailtaan, ahneella on paskanen loppu, sanotaan. Nordea on ollut yksi pahimmista rahastajista. Nordean konttorit ovat olleet jo hyvän aikaa katoava luonnonvara ja eikun vauhti kiihtyy vaan. Eihän pankit enää halua edes asiakkaiden rahoja, siitäkin pitää kai jo maksaa, että saa laittaa rahansa tilille?

Äänestä
  • Meinaatko, että Apple on hyväntekeväisyysyhtiö, eikä vedä tässä mistään välistä.

    Äänestä

  • miettijä- kirjoitti:

    Meinaatko, että Apple on hyväntekeväisyysyhtiö, eikä vedä tässä mistään välistä.

    En. Apple on samanvertainen yhtiö, kuin Nordeakin ja niiden molempien tarkoitus on tehdä tiliä. Olin Nordean yritysasiakas ja voit uskoa, että Nordea se vasta kusettikin yrittäjien fyrkat antamatta asiakkaalleen juuri mitään. Applelta saan sentään laatulaitteita tosin melko suureen hintaan.

    Äänestä

  • miettijä- kirjoitti:

    Meinaatko, että Apple on hyväntekeväisyysyhtiö, eikä vedä tässä mistään välistä.

    Pankeille+koittaa+ihan+sama+kohtalo,+kuin+muillekkin+aloille+kilpailujen+vapautuessa+ja+pankkien+rinnalle+tulevien+maksupalvelujen+myötä.+Pankeilla+kun+ei+olekkaan+enää+sitä+entisaikojen+monopolia,+jolloin+pankinjohtaja+oli+arvostettu+henkilö+norsunluutornissaan+ja+esim.+lainaa+hakevat+henkilöt+joutuivat+häntä+pokkuroimaan+lakki+kourassa+lainaa+hakiessaan.+Asuntolainan+korotkin+olivat+parhaimmillaan+15-20%+luokkaa,+jota+nuoremmat+lainanhakijat+eivät+nykyisin+uskoisi+edes+todeksi.Norsunluutornit+kaatuvat+ryskyen+esim.+kuljetusalalla,+jossa+esim.+tarkasti+varjellut+taksit+saavat+kilpailijoikseen+ensi+kesänä+ns.+jokamiehen+taksit,+jolloin+lähes+kuka+tahansa+voi+ryhtyä+taksikuskiksi+vaikka+mopoautollaan.+Näin+sitä+voittokakkua+on+sitten+jakamassa+alalla+kuin+alalla+kilpailevia+palveluja.+Pankinjohtajan+ammatti+on+katoava+luonnonvara...

    Äänestä

Apple jne. ovat samalla tavalla "välistävetäjiä" kuin Visa ja MasterCard joilla suuri osa maksuista tapahtuu muutenkin.

Äänestä

Tällä hetkellä iPhonesta ja Nordeasta tulee negatiivinen energia..

Äänestä

ei ole iphone x:stä yksinään minkään tappajaksi. tarvitaan yhteistyötä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Monopolit kirjoitti:

Nordea irtisanoo jo 6000 ja lisää tulossa.

https://yle.fi/uutiset/3-9916143

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu