Olen hankkimassa toista hamsteria elämässäni ja oon kuulu juttua että naaraat ovat äkäsempiä/vihaisia eka hamsterini oli naaras ja oli maailman kiltein se ei koskaaan purru yms joten kannattaisko nyt hankkia naaras vai uros koska en haluis mitää hirveetä pirulaista mutta aijempi hamsu oli kiltti että kannattaako nyt sitten hannkkia uros vai naaras?
Vastaukset 2
- Zedä
Sukupuolella ei ole niinkään merkitystä, mutta hanki hamsteri hyvältä kasvattajalta että se on kesy ja käsittelyä sietäväksi kasvatettu! Purevia tulee jos luonteeseen ei kiinnitä huomiota ja kasvattaa miten sattuu. Kasvattajia löydät täältä:
http://hamsteriyhdistys.fi/kasvattajat/ En ole havainnut moista. Sellaista olen kyllä kuullut ja myös itse empiirisesti huomannut että naaraat ovat usein vilkkaampia ja vikkelämpiä luonteeltaan kun urokset taas useammin sellaisia rauhallisempiä löllyköitä. Poikkeuksiakin on aina. Mutta aggressiivisuus ei kyllä johdu sukupuolesta vaan muista geeneistä tai huonosta käsittelystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3971602- 1411032
- 661026
- 861014
- 92940
- 94721
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku131698- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50649En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57634