Moi !Minulla on 2 vuotias uros kani .Ongelmana on että se puree ihmisiä ja koiria vapaana ollessaan.Tekee tätä selvästi reviirin puolustamisen takia .Pidän kania vapaana huoneessani mutta kun menen huoneen poikki saattaa kani uhkailla tai purra .Ruoan laitossa saa olla varovainen ellei halua kanin hampaita kiinni käteen .Mikä voisi auttaa ?Olen miettinyt että kastoroiminen saattaisi lieventää tätä reviirin puolustusta .
Kani agressiivinen
7
324
Vastaukset
- KaniOnRuokaa
Paista tai laita uuniin.
- Zedä
Kastrointia kannattaa ehdottomasti testata! Vaikka muuten kanien pitäminen vapaana onkin mielestäni paras ratkaisu, voisi reviirin puolustamiseen auttaa pienemmän alueen laittaminen kanille aitaukseksi, ja sitten sen alueen voisi rauhoittaa mahdollisimman pitkälti kanille. Näin ehkä se ei kokisi tarvetta puolustaa koko huonetta. Yleisesti ottaen kannattaa välttää tilanteita jotka erityisesti ärsyttää kania, ja yrittää saada siihen muuten hyvä luottamussuhde :)
- Naminamikani
KANIPATA
1 puhdistettu kani
kirkastettua voita
rypsiöljyä
1/4 juuriselleriä
1/4 lanttua
1/3 palsternakkaa
3 porkkanaa
1 keltasipuli
1 punasipuli
3 valkosipulin kynttä
6 kuivattua aprikoosia
tuoretta timjamia, rosmariinia, laakerinlehtiä ja persiljaa
tai 1 bouquet garni
10 kokonaista mustapippuria
6 katajanmarjaa
2 dl punaviiniä
3 tl riista- tai kasvisliemijauhetta (suolaton)
suolaa
n. 1 l kuumaa vettä
Lämmitä uuni 180 asteeseen. Kuori ja paloittele juurekset sekä lohko sipulit. Murskaa valkosipuli kevyesti veitsen lappeella painaen. Kiehauta vesi. Poista kanin sisältä jäljellä olevat sisäelimet. Omassani olivat tallella vielä sydän, maksa, keuhkot ja munuaiset. Itse säästin vain sydämen ja maksan. Huuhtele kani, kuivaa ja paloittele. Irrota takajalat tyvestään aluksi kiertämällä ja lopuksi terävällä veitsellä. Samoin eturaajat. Irrota lopuksi pää. Kuumenna kookkaassa padassa voi ja öljy. Ruskista kaninpalat kauttaaltaan hyvin. Myös se pää. Laita palat syrjään ja lisää pataan juurespalat ja sipulit. Kuullota hetki, niin että kaikki hieman ruskistuvat. Lado pataan kanipalat ja lisää punaviini, yrtit, aprikoosit, mausteet, liemijauhe, suola sekä niin paljon kuumaa vettä, että kanipalat juuri ja juuri peittyvät. Laita päälimmäiseksi pataan kanin maksa ja sydän.
Kuumenna pata liedellä, kunnes liemi alkaa kiehua. Siirrä sitten uuniin ja kypsennä ensimmäinen 30 minuuttia 180 asteessa. Sen jälkeen laske lämpö 150 asteeseen ja anna hautua 1,5-2 tuntia. Kani on parhaimmillaan kun liha irtoaa luista helposti.
Nosta kaninpalat varovasti padasta jäähtymään. Erottele murea liha luista huolellisesti tarjoilua varten. Viipaloi annoksiin myös maksa ja sydän. - kanin_käytös2
Kani on kyllä erittäin ekologista ja terveellistä ravintoa, mutta aloittajan kani on oletettavasti ihan vain lemmikki. Parhaimpia vastauksia saisit kanin käytökseen liittyen virallisilta kasvattajilta tai facebookin kanit-ryhmästä.
Todennäköisesti kuitenkin kanilla on murrosikä meneillään. Onko kanilla jotain omaa piilopaikkaa? Onko kani pelokas? Jotain ongelmaa/hormoneja taustalla luultavasti on. Kastorointi tasoittaisi kanin hormonitoimintaa ja mahdollisesti myös kanin käytöstä. - kanien_kuuluu_elää
Kanien syöminen on säälittävää! );
niittenkin kuuluu elää! ):
mun mp ^^- oletkaivege
Mutta lehmien, kanojen, kalojen, sikojen jne muiden eläinten joita ihmiset syö ei kuulu elää :(?
- pupujänömaa
Kanin aggressiivisuus voi johtua myös esimerkiksi siitä, että se on sairas ja sillä on kipuja. Itse kävisin varuilta tarkistuttamassa kanin eläinlääkärillä, varsinkin jos on tuoreempi vaiva. Yleensä kanit ovat kuitenkin arvaamattomia ja aggressiivisia pelätessään. Usein vika onkin omistajassa, turha totuutta kiertää. Koiriin olen totuttanut kanini niin, että koira on minulla sylissä ja kani saa tulla katselemaan ja haistelemaan rauhassa, myös komppariaidan läpi onnistunee mainiosti.
Itselläni on kerran ollut aggressiivinen kani, joka juuri vastaavasti hyökkäili ruokkivan käden kimppuun. Suosittelisin että istut vaikka vaan lattialle ja annat kanin tulla luoksesi. Jos tämä on ihan normaalia ja kani uskaltaa lähestyä sinua, ruoki sitä kädestä. Näin kani yhdistää sinut ruokaan ja tottunee siihen että kädet ja ruoka tulevat samassa paketissa :D toimi ainakin meillä, mutta jokainen tapaus nyt on erilainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202664
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70947Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138925- 45881
- 61842
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe165776Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725