mopo lähtenyt käsistä.. mistä apua?

ssgsgsggsgs

Asun porissa, olen työssäkäyvä mies. työtä alkoholi ei vielä häiritse. mutta tällä kaavalla se tulee niin tekemään.. mihin pitää mennä keskustelemaan ja mistä saa antabus kuurin? työterveyslääkärille en halua mennä..

ja tiedän että antabus kuuri ei ole avain onneen,, mutta auttaisi ehkä alkuun

7

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemppiä

      Ota yhteyttä Minnesota-klinikkaan. Kävin juuri infon, kun läheinen oli hoidossa. Huippuhoito tähän voimakkaaseen ja yhteen suuntaan etenevään sairauteen.
      Tarkistapa Jellinekin käyrä
      http://sivustot.net/jellinek/
      Vaikka ei vielä työtä häiritse, niin voi olla jo pitkällä, ja alasmeno on sitten nopeaa.
      Hyvä kun uskallat myöntää, rohkeutta eteenpäin!!!

    • TietämätönMyös

      Alkoholisti kuvittelee ettei vaiva työtä häiritse. Toivottavasti sinun kohdallasi asia on todellakin vielä niin. Olet mahdollisesti ajoissa liikkeellä. Hyvä niin.

      Ystävät, kotiväki ja myös työkaverit ovat silti saattaneet jo jotain huomata.
      Itse ollaan usein juuri se viimeinen joka muutoksen huomaa ja sekin tapahtuu vasta kun tervehdyt. Kyllä alkoholismi kaikkeen oloon ja jaksamiseen vaikuttaa, niin päässä kuin muuallakin kehossa.
      En tiedä mistä olisi viisainta apua hakea. Sehän siinä ongelma onkin. Työterveyteen ei ihan ekaksi ainakaan ajatella mentävän. Se on ikävä umpikuja.
      Mielenterveystoimistojen päihdepuolelle???? Salaaminen taitaa olla vaikeaa. Ainut on jos sais diagnoosin masennuksesta aluksi. Lääkäriltä ei silti kannata alkoholismia peitellä siinäkään tapauksessa.

    • EiAinaVäärässä

      Hieman viiveellä tulee tämä vastaus, toivottavasti ongelma on jo ratkennut ?

      Porin kaupungin nettisivuilta löytyy tietoa http://pori.fi/perusturva/psykososiaaliset/aikuistenvastaanotto.html
      Lisäksi löytyy myös A-klinikka http://pori.fi/perusturva/psykososiaaliset/a-klinikka.html
      Molemmista saanee antabusreseptin. Uskoisin, että myös muuta (keskustelu-)apua saa paremmin kuin terveyskeskuksesta. Henkilötietonsa joutuu tietenkin antamaan, mutta ei tiedon käynnistä pitäisi työpaikalle kulkeutua. Jos sinulla on lapsia, taitaa lastensuojeluun mennä aina tieto (saatan olla väärässä).

      Nimettömästi vertaistukea voi hakea ainakin http://www.a-kiltapori.fi/ tai www.aa.fi

      Nuo voivat olla entisten tenu-ukkojen fraasien ja muisteluiden täyttämiä hyödyttömiä jutusteluja, tai sitten arvokasta apua. Vaikka olisi itse hiljaa, tulee omaa ongelmaa hahmotettua.

      Verkossa löytyy mm. www.paihdelinkki.fi (keskustelua, tietoa)

      Valitettavan monia toipuneita alkoholisteja vaivaa jonkinlainen fanaattisuus, ja vain se oma tapa raitistua nähdään ainoana mahdollisuutena. Kannatta siis käyttää lähdekritiikkiä, myös tätä lukiessa.

      Tuo Minnesota-hoito on yksityinen bisnes. Jos se olisi kaikille pelastus, kunnat varmasti maksaisivat kalliin hoidon kaikille alkoholiongelmaisille. Paikan pyörittäjän puheet edustavat pahimmillaan tuota fanaattisuutta ja yksisilmäisyyttä.

    • ex-juoppo

      "Tuo Minnesota-hoito on yksityinen bisnes. Jos se olisi kaikille pelastus, kunnat varmasti maksaisivat kalliin hoidon kaikille alkoholiongelmaisille. "

      Kunnathan nimenomaan eivät toimi rationaalisesti. Vai oletko joskus kuullut jonkun kunnan toimineen jossain asiassa ennalta ehkäisevästi, siis silloin kun toimiminen olisi vielä tullut halvemmaksi. Kunnathan nimenomaan reagoivat ja toimivat sen mukaan, mikä niille näyttäisi lyhyellä tähtäimellä olevan edullisinta.
      Siksi "Repa" pistetään mielummin oman kunnan A-klinikalle omaan päihdekuntoutukseen, jo seitsemännen kerran.

      Suomessahan päihdepolitiikalla hoidetaan vain tilastoja, eikä alkoholisteja. Satoja miljoonia euroja poltetaan vuosittain täysin turhaan harrastelijoiden puuhasteluun. Rahaa siis päihdehuoltoon kyllä kuluu, mutta tulosta ei vaan synny.
      Näin mennään vaikka kaikki tieto toimivasta alkoholismin hoidosta olisi Suomessakin olemassa, esim. eräällä "fanaattisella ja yksisilmäisellä" paikan pyörittäjällä.

      • EiAinaVäärässä

        Voisitko esittää tuon Minnesota-hoidon tuloksista jonkin tutkimuksen? Kaikkien hoitomuotojen käyneiden joukosta löytyy onnistujia ja epäonnistujia. Olen tavannut myös Minnesota-hoidon käyneitä, jotka ovat palanneet pullon ääreen.

        Eli puolueettomasti tutkittuja numeroita tiskiin, jos sellaisia on, kiitos.


      • Löytyy

        Onhan hoidon tuloksista tutkimuksia vaikka kuinka paljon. Google on kaikessa tiedon löytämisessä hyvä.


      • ei.ikinä.uskois
        EiAinaVäärässä kirjoitti:

        Voisitko esittää tuon Minnesota-hoidon tuloksista jonkin tutkimuksen? Kaikkien hoitomuotojen käyneiden joukosta löytyy onnistujia ja epäonnistujia. Olen tavannut myös Minnesota-hoidon käyneitä, jotka ovat palanneet pullon ääreen.

        Eli puolueettomasti tutkittuja numeroita tiskiin, jos sellaisia on, kiitos.

        Ainakin Oulun yliopistossa on väitelty Minnesota-mallisesta hoitomuodosta.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1665
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1442
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      84
      1274
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1038
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      999
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      213
      806
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      743
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      708
    Aihe