Oliko joku tänään JAMKissa sh/kätilön pääsykokeissa? Yleisiä fiiliksiä ryhmätilanteesta ja kirjallisesta tehtävästä?
JAMK sairaanhoitajan ja kätilön pääsykokeet
pääsykoe
231487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mä olin kätilön pääsykokeessa ja tuntuu kyllä, että turha odotella koulupaikkaa. Ainut mikä oli helppoa ni oli matikka. Tuntuu et sen tekstin kirjottaminen oli kauheen hankalaa ja et tuli kirjotettua liikaa aiheen vierestä. Ryhmätilanteessa oli ihana ryhmä, mut silti tuntu et ite jäi vähän hiljaseks ja varsinkin siinä missä piti kertoa miks haluaa alalle, ni tuntu et toisti samoja juttuja ku kaikki muut ja unohti ne omat asiat mitä oli etukäteen ajatellu sanovansa.
Mites muilla?
Mulla ihan sama. Tuli kyllä pieni jäätyminen siinä ryhmätilanteessa kun piti puhua 2 min yksin ja tuntu kans että jäin ite ryhmän hiljasimmaks, vaikka yritin sanoa joka väliin jotain johon pystyin ja sain puheenvuoron.
Matikassa tosiaan ei ollut mitään ongelmaa, mut toinen kirjallinen tehtävä oli kyllä vähän hankala ja aika ei kyllä riittänyt sen loppuun kirjottamiseen. Ei oo kyllä kovin korkeella odotukset että kouluun pääsis..
Mitä kaikkee siellä oli sh kokeissa, tuntuu et hirveesti eroja koulujen välillä
Kirjallisessa osuudessa oli muutama helpohko matikantehtävä, olisko 5 kpl ollut niitä ja lisäksi teksti soteuudistuksesta ja piti pohtia sen tuomien muutoksien vaikutuksia terveydenhuollon henkilöstön työhön tjsp. Ryhmätilanne, missä itselläni oli 6 henkeä ja piti miettiä jotain eettisiä ongelmatilanteita. Lisäks antaa palautetta ryhmänjäsenille ja itselleen ja lopuksi 2min puheenvuoro itsestään, miksi haki alalle, mitä tietää työstä ym. Ryhmätilanteen arvioi kaksi koulun opettajaa...
Nii just, jännä et sit jossakin on vaan pelkkiä monivalintoja jne,, mitenhän toikin testaa soveltuvuutta alalle. Mä oikeesti oletin että olis tullut psykologin arvioinnit, haastattelut tai ees jotain mutta ei.
Täällä taisi mennä kans pipariksi, vaan yrittänyttä ei laiteta !
Musta tuntuu myös että ryhmätehtävä tais mennä päin mäntyä. Esittikö muiden ryhmät sen ensimmäisen tehtävän arvioitsijoille vai keskustelitteko vaan? En saanut siinä omassa 2min puheenvuorossa luultavasti sanottua puoliakaan asioita mitä olin alunperin ajatellut, taisin vaan toistaa mitä muut olivat sanoneet ja lisäksi pääsin puhumaan vasta viimeisenä, joten ehdin kivasti kerätä jännitystä siinä muiden vuorojen aikana :/ Kirjallinen oli ihan ok ja siitä jäi hyvä fiilis, mut ryhmätehtävästä todella epävarma olo.
Mua jännittää jo ihan hirveesti miten toi koe meni. Olin ite monimuoto sh kokeissa ja tuntu että kaikilla meni se ryhmätilanne tosi hyvin! Kirjalliset kokeet oli kyllä vähän noh, erilaiset mitä luulin. Musta tuntuu että pänttäsin ihan turhaan sitä ennakkoaineistoa, kun järkevämpää olis ollut harjotella vaikka aine kirjoitusta.
Miten muuten esittelittekö te niitä ryhmätöitä? Meidän ryhmällä se kyllä unostu ihan kokonaan.
Voi kun tulis jo pisteet :X, toisaalta oon jo päättäny et haen keväällä uudestaan jos nyt kosahti tää haku.
Meänkään ryhmä ei esitellyt lopputulosta enää "uudestaan" ajan loputtua. En tiedä katsoovatko hyvällä. Tulis jo tulokset, ei malta ootella..
Ei meidänkään ryhmä esittänyt. Ei tajuttu. Menee varmaan miinuspisteitä :/ Blaah....
Onkohan kukaan ees esitelly sitä oikeesti :D Vaikuttaa et monilta kuitenki unohtunut, tai sit me oltiin se ainoo ryhmä keltä se jäi ja puhutaa vaa keskenämme :D
Itse olin siinä sh monimuotokoulutuksen pääsykokeissa ja ryhmätilanne oli melkoisen kuumottava. Muistettiin kyllä esittää meidän tehtävä opettajille mutta meidän ryhmästä ei kukaan muistanut kertoa mitä tietää sh työstä vaan vastattiin kaikki vaan siihen miksi oltaisiin hyviä sairaanhoitajia. Kirjalliset meni omasta mielestä ihan ok.
joo, ei vastannu meiänkään ryhmästä varmaan kukaan siihen että millaista kätilön työ on.. D:
Hei kertokaahan tähän sitten kun alkaa tuloksi atulla että miten käynyt :)
Kätilöksi hain enkä jaksaisi yhtään enää odottaa tuloksia... mahtavatko tulla enää tänään
Kertokaa heti kun saatte jamkista tuloksia!
Ilmeisesti JAMKin valinnat päivätoteutukseen on tänään julkaistu.
20. Varasija kätilö😩😩 ei toivoa
Kätilö varasija 8. Onkohan mitään mahiksia....
Pääsin sh monimuotoon. Näkeeköhän jostain omat pisteet?
Hei mäkin pääsin :) huomenna pitäs tulla tuloskirje, koulussa nähdään!
Jamkiin kätilöks jee 😻
Hei minkälaisilla pisteillä pääsit jamkiin opiskelemaan kätilöksi?