Rautavaara - uskottavuus

epäasiallista

Fb-keskustelu on kertakaikkiaan karannut käsistä Rautavaaran kunnassa.

Virkamieskunnanjohdon aliarviointi höpöhöpö-maininnoilla niin virkamieskeskustelijan taholta kuin luottamusmiesjohdon taholta ei anna kunnan hallinnon toiminnasta hyvää kuvaa.

On muistettava, että fb-ryhmässä, jossa on muutenkin jo yli 2000 jäsentä ja joka on kaikkien luettavissa, keskustelu on julkista. Keskustelijoiden tulisi muistaa asemansa kunnan hallinnossa ja senpä vuoksi tuontyyppiset keskustelut tulee pitää kunnanviraston kokoushuoneissa. Kunnanjohto ja sen julkinen käyttäytyminen antaa kunnan julkiskuvalle sen arvon ja se ei ole kovin korkea, jos keskinäinen keskustelu on sanallista nahistelua.

Kunta taitaa olla syvässä alennustilassa.

7

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virkiää

      Surullista luettavaa ne fb-sivut.

    • Juukuumuu

      Eikö siellä kukaan valvo julkaisuja?

      • pakottamisenkulttuuria

        Kestää niitä valvoa, jos kirjoittajat eivät osaa kontrolloida omia kirjoituksiaan.

        Luulisi, että johtoporras edes tekisi niin, mutta ei aina näytä siltä.

        Jos kunnassa olisi kaikki asiat menneet ns. fiksusti, ei tällaisessa tilanteessa oltaisi.

        Nämä keskustelut kertovat kaiken, missä mennään.

        Kunnassa rehottaa mm. epätasa-arvoisuus, epäasiallinen kohtelu, ei-empaattisuus, totuuksien muuntelu, ikärasismi ja kaikkien edellämainittujen epäkohtien suosiminen.

        Jos kyselee noiden asioiden perään, saa vastauksina " en muista", "en ollut kokouksessa mukana", "kunnan maine menee, jos tulee julkisuuteen". Tuossa vain muutamia lainauksia kuulluista kommenteista.


      • itsekontrollipuuttuu

        Kyllä niitä joku valvoo, mutt kyllä ihmisillä pitäisi olla itsekontrolliakin.


    • Ohikomeni

      Kirjoittelut antavat negatiivisen mielikuvan paikkakunnasta. Ei tee enää mieli miettiä kesäpaikan ostamista paikkakunnalta.

      • mökkeilyeriasia

        On eri asia olla käypäläinen kuin leipänsä sieltä hankkiva "kunnan renki".

        Kun asuu muualla ja työskentelee muualla, ei ole riippuvainen kovin paljon itse Rautavaarasta. Voi nauttia kauniista luonnosta ilman rautavaaralaisia ikäviä asioita ja olla tekemisissä tavallisten immeisten kanssa.


    • Rapparit

      Miksi sitten luet? Kannattaa Rautavaaran kunnan kotisivuja: www.rautavaara.fi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      77
      3392
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1284
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1071
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1036
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      810
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      42
      760
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      729
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      683
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      667
    Aihe