Kalosin vikavalo syttyi

Kalossiparka

Laitetaan tämä nyt tänne, jos jollekin toiselle olisi kokemuksesta hyötyä.

Daewoo/Chevrolet Kalos rupesi oireilemaan siten, että tuossa 2000 - 3000 rpm: n kohdalla tuntui jonkinmoista nykimistä. Lisäksi tyhjäkäyntinopeus huojui ja tehoakin tuntui hieman kadonneen.

Sitten syttyi vikavalo loistamaan. Motonetista haetulla koodinlukijalla ( 39,90 euroa) saatiin ulos vikakoodi P1403. Se tarkoittaa , että EGR pakokaasunkierrätysventtiili ei anna moottorinohjausyksikölle tietoa asennostaan.

Netistä tilasin uuden EGR-venttiilin tiivisteineen ( 130 euroa) ja vaihdoin sen. Venttiilin kiinnitysruuvit ovat hieman hankalassa paikassa, mutta oikealla työkalulla harrasteasentajalta alle puolen tunnin työ. Hieman putsailin spraylla niitä putkistoja siinä samalla.

Nyt on laulanut moottori kauniisti 500 km. Jos vikavalo uudelleen syttyy, niin pistän tietoa tänne.

7

3823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sessmavielä

      Niin toi oli siis 8-venttilinen 1.2 litrainen vm. 2006

      • karstainen

        Upee wokkipannu, melko edullinen korjaus!


    • vbnbvnvn

      Jos ooppelia niin puolaa ja molempia asentotunnistimia sekä lambda menevät jossakin vaiheessa.

    • JarruJorma1

      Onkos kellään kokemusta Kaloksen lämmitysongelmasta, eli ei puhalla kunnolla ilmaa sisälle, puhallin tuntuu toimivan kyllä kunnolla mutta venttiileistä ei juuri ilmavirtaa tule.

      • Tukkeessako

        Koskas on raitisilmasuodatin viimeksi uusittu?


      • jorma1222

        Juurikin on vaihdettu kun ajatus oli että se on tukkeessa


    • Kalossiparka

      Olen tämän ketjun aloittaja.
      Uudella EGR-venttiilillä on nyt ajettu kohta 3 kk ja vikavalo on pysynyt poissa.

      Hätävilkut rupesivat pari kertaa jossain vaiheessa vilkkumaan omia aikojaan. Vika löytyy silloin keskuslukituksesta. Kaukosäädintä muutaman kerran edestakaisin ronklaamalla vian sai akuutisti poistumaan. Netistä löydettyjen ohjeiden mukaan putsasin myöhemmin konepellin sulkukytkimen ja vika ei ole uusiutunut.

      Näin pimeänä vuodenaikana on myös havaittavissa, että ajovalot saattavat joskus ajossa itsestään sammua ehkä noin sekunnin ajaksi. Tätä tapahtuu aika harvoin, eikä siihen liity mitään muita sähköongelmia tai käyntihäiriöitä.
      Ovatko muut omistajat havainneet vastaavaa tapahtuvan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe