Kenelläkään arvauksia ketä maajoukkueessa on ensivuonna?
U18 1-maajoukkue vuonna 2018
U18
442199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Ei pitäisi valita ketään, vaan antaa kaikille mahdollisuus leireillä. Menestyjät ja edeltäpäin sovitut näytöt ratkaisee kuka edustaa missäkin kisoissa. Reilu peli missä lemmikit ei varaa mukavia matkoja. Yksi suuri riidanaihe pois.
1-maajoukkueen pitäisi olla lisävalmennusta niille, jotka ovat kiinnostuneet tekemään töitä ja siihen pitäisi valita sitoutuneet urheilijat, joilla on asenne kunnossa ja pitkän tähtäimen tavoitteet korkealla.
1-maajoukkueeseen kuulumisen ei pitäisi antaa minkäänlaista etusijaa, jos joudutaan karsimaan lähtijöitä arvokilpailuihin. Urheilijoiden pitäisi valita itse missä kilpailevat, ja jos lähtijöitä on enemmän kuin maapaikkoja, parhaat pitäisi karsia karsintakilpailuilla tai muilla läpinäkyvillä kriteereillä.
Mutta eihän näin voi tehdä koska keskusjohtoisuus...
mutta sittenhän voisi käydä niin että omat ei pääsekkään.....
No ei b-ikäisissä tarvita mitään karsintaa. Niistä 75 prosenttia lopettaa ihan itse ennen a-junnuikää.
Pihla S, Otto luvannut ja isukista Oto valkku, kiitos judoliitto
Suomen judo rullaa vain niillä jotka osaavat puhua paikkansa maajoukkueeseen
Taitaa olla ainut jolla näytöt!
Parhaat valitaan niinkuin aina...
Pihlalla on oikea asenne, aina iloinen ja valmis koviin haasteisiin, tulokset puhuu puolestaan! Hienoa! Olisi mukava, jos Sami avaisi hieman heidän mennyttä kautta harjoitusten, kilpailujen, otteluiden, leirien ja oheis treenien määrien kautta, niin tulevat junnut voisivat aloittaa nousujohteisen harjoittelun kohti tulevaisuuttaan!
Pihla S, koska otto luvannut isukille. Siinä kanssa yks perseen nuolija
Oletko katsonut kisatuloksia viime aikoina? Pihla S on ainoa, joka pärjäsi syksyn aikana niin Varsovassa kuin Tartossakin. Muilla menee enemmän selittelyn puolelle.
Ai ainoa?
Kiva jos on muitakin. Pistän tässä pari nimeä malliksi, voit jatkaa lisää jos on. Varsovassa Elviira sai kultaa, Tartossa Frida ja Venla pärjäsivät. Silti Pihla kahden ikäluokan mitalistina ja eri tekniikoilla heitetyillä ipponeilla on tälmän syksyn kisoista ihan omaa luokkaansa.
Onhan meillä Susanna Sundbergkin joka ainoana u18 tyttönä otti edes mitalin Lommelista, joka myös eri tekniikoilla heittelee.
Sori en oo käytettävissä.
Ennen kuin kukaan näistä taaperoista lähtee yhtään mihinkään KV kisaan, niin olisi hyvä jotenkin mitata, onko vähintään 3 tokuiwazaa kombinoiden hanskassa. Ja niin, että ne lähtee räjähtävästi erilaisiin vastustajan liikkeisiin...
Näitä nojailuja ja painioitteita on nähty jo ihan tarpeeksi. Parempi silloin että kukaan ei lähde yhtään mihinkään. Reenataan lisää kotona kimpassa.
Juu... ja eikä haittaisi vaikka edes joskus jumppana vetäisitte sen nagenokatan alusta loppuun - jos siis edes tiedätte/muistatte niitä kaikkia heittoja.
Oiskohan kaikkien kannalta parempi jos jokainen keskittyis oman tuloksen tekemiseen eikä toisten kampittamiseen. Tällaisesta on ikävä lähteä yhteishenkeä rakentamaan ja sivullistakin nolottaa..
Mitä v*ttua se toisille kuuluu missä kukakin kisaa? Mikä vika muuten on nm. perustekniikan mainitsemissa painiotteissa? Kaikki judossa sallitut tekniikat kuuluvat judoon. Tyhmää vaatia ketään kisaamaan puhtailla katatekniikoilla. Niitä tekniikoita käytetään mitä osataan hyvin ja joilla vastustaja saadaan selälleen mattoon. Judo on kamppailulaji eikä mikään sirkus.
Hyvin sanottu!
Ketä pojista 1-maajoukkueeseen durpalin lisäksi?
en usko että jätkissä kovin moni pääsee ykköseen mutta siitä olen varma että Faven ottaa hakkaraisen ja zicon mukaan pariin eju cuppiin. Meillä on tulevana vuonna aika hyvä tyttöjen joukkue.
Minua ei kiinnosta 1-maajoukkue tällä hetkellä, mutta judo kyllä kiinnostaa. Olisiko teillä vinkkejä tällaiselle judokalle, jolla on omia suunnitelmia, opiskelijavaihtoa ym. Judohan on yksilölaji, jota voi harjoitella siellä, missä itselle sopii parhaiten, joten eikös kansainväliselle huipulle pitäisi voida päästä ilman maajoukkuettakin? Vai onko maajoukkue joku monopoli, samanlainen kuin Alko tai VR? :D
On siellä jo kymmenkunta, joilla riittävät näytöt annettu.
Onko kaverit ottanut sijoituksia tämän vuoden aikana, en muista että olis, niin ei asiaa, suomi riitää näille painijoille vielä
'en muista että olis, niin ei asiaa, suomi riitää näille painijoille vielä'
Sinäkö sen päätät? Vai joku liitto? Päätätkö sinä tai joku järjestöpomo myös milloin urheilijat saa käydä kusella? V*tun kommarit.
Näytöt riittää kevyesti http://www.judoshiai.fi/index.php?sub=tulokset.php
Lahdesta tulevan pojan näytöt ei riitä valitettavasti,
Riittää kun heillä on edustus valmennusvaliokunnassa ja hallituksessa
1 Lahden JS/FIN 2017-11-18 K.Keerak Children s Day 18.11.2017 Tartu 5 AB-73
2 Lahden JS/FIN 2017-09-09 Samurai Cup II 9.9.2017 Porvoo 5 P18-66
3 Lahden JS/FIN 2017-05-14 Nordic Championships 2017-05-14 Trollhättan 7 B18-66
4 Lahden JS/FIN 2017-04-29 Hämeenlinna Shiai 29.4.2017 3 P18-73
5 Lahden Judoseura/FIN 2017-02-25 XXII Voru Kevad Judo Tournament 25-26.02.2017 1 BB-66
6 Lahden Judoseura/FIN 2017-02-25 XXII Voru Kevad Judo Tournament 25-26.02.2017 5 AB-66
7 Lahden JS/FIN 2017-02-04 U18 ja U21 SM 4.2.2017 Rovaniemi 2 P18-66
8 Lahden JS/FIN 2017-01-21 Samurai Cup 1 21.1.2017 Orimattila 2 P18-66
9 Lahden JS/FIN 2017-01-14 Kougensai Shiai 14.1.2017 Hyvinkää 1 P18-66
Vehmaskin on ollut parempi kuin Zico
Varmaan näistä suunnitelmista voisi kertoa kyseisen ikäluokan valmentajille, eiköhän se siitä lähde.
Ei hakkaraista tai azizta maajoukkueeseen pojilla ei ole mitään näyttöjä...
Molemmilla riittävät näytöt kansainvälisistä otteluitsa eli 2 mitalia tälle vuodelle.
Toisella on toisella ei
Jykylän pojalla on näytöt, Lahen pojalla ei
Älä sinä ota tähän kantaa älä ainakaan kirjoittele negatiivisesti alaikäisistä urheilijoista. Tää on ihan perseestä kun täällä dissataan nuoria alaikäisiä urheilijoita. Keskittykään omaan elämäänne ja antakaa urheilijoiden olla rauhassa.
Joku näyttää tekevän parhaansa provosoidakseen tässä ketjussa nuorten urheilijoiden nimiä esiin päästäkseen heitä sitten lyttäämään. Vastenmielistä ja häiriintynyttä touhua. Tuloslistoista selviää kuka missäkin kisassa on menestynyt, ja niiden perusteella niitä maajoukkuevalintojakin tehdään. Ja jos joku pääsee kovia ulkomaan kisoja kokeilemaan ykkösjoukkueen ulkopuolta, niin sehän erittäin hyvä asia. Osoittaa sen, että järjestelmä toimii joustavasti, ja tarjoaa mahdollisuuksia näyttää kykyjään. Kaikenlainen vouhottaminen ja kateus siitä missä ja millä statuksella kukakin kisaa on voimavarojen hukkaamista, ja myrkyttää ilmapiiriä.
Samaa mieltä edellisen kannalta, joku yksilö provosoi ja myrkyttää koko ajan. Tavoitteleeko joku yksilö omaa hyvää oloaan ja muiden huonoa oloa? Sairasta arvostella nuoria urheilijoita nimellä? Ilmeisesti se on kuitenkin tarkoitus ! Keneltä ja mistä se myrkytys tulee ? On erittäin mielenkiintoista, että Porin Sami Salosen tuloa u18-maajoukkue valmennukseen ei ollut etukäteen tiedossa kuin muutamalla henkilöllä, hekin liiton sisältä. Sitten kuitenkin, samana aamuna klo 7.52 ennen leiriä "joku nuori" ilmoittaa ettei lähde leirille kun valmentajana on kuulemma se sami porist. Vaikka käsittääkseni leirlle tulee ilmoittautua etukäteen. Herää kysymys, että kuka näihin valmentajatietoihin oli jo etukäteen voinut tutustua, kun ne kuuleman mukaan tuli kaikille nuorille leirillä yllätyksenä ? Kukahan sellainen voisi olla , jolla on henkilökohtaisia valmennettavia tai jonka puolisolla on henkilökohtaisia valmennettavia U15-U18 ikäluokassa ja jutuista päätellen tyttö/tyttöjä, jotka ovat todennäköisesti P. Salosen kilpakumppaneita ?
West Team rules
Ai missä? Tuloksia vaan ei ole.
Suomalaisen judon hauskat väriläiskät; länsiliitto ja hevoskylä. Osaamista ja varsinkin näkemystä on vaikka muille jakaa.
Loistava teoria. Paitsi että valmennettava oli leirillä.
Noniin maajoukkue julkaistu ...mitä mieltä tästä ?
Allu puuttuu....