Kysymys meidän omalle Ministeri Vehviläiselle ?
Nämä meidän SOTELAISET ottivat ns. varaslähdön ja loivat uudet maksujärjestelmät koko Pohjois-Karjalaan jo vuoden 2017 alusta ja tästä tulevan Soten rahoittamisesta esimakua tarjoaa esimerkiksi keltakuume rokotuksesta annettava todistus !
Valmiiksi painetulle A4 Arkin pohjalle kirjoitettu paperinpala (joka ei kestä edes käytössä.. tarkoituksella kai että pitää uusia ja maksaa se aina uutta reissua suunniteltaessa !!) maksaa 01.01.2017 siun Sotessa 51,40 euroa tuon paperin laadunkin huomioiden maksu on täysin kohtuuton, mutta ennakoi juuri sitä että miten tämä suunnitteilla oleva "Sipilän" "SOTE SOPPA" on aikomus meillä terveyspalveluja tarvitsevilla ihmisillä maksattaa ja näin siis niitä säästöjä maksatetaan meillä tavallisilla ihmisillä/kansalaisilla 3 miljardia muutamassa vuodessa!
Kyllä nyt tavallisen ihmisen "SAPPI" kiehuu kun rupeaa maksamaan tuota paperinpalasta.
Tässä linkki tähän "TULEVAAN" SOTEEN..... ja terveiset "VEHVILÄISELLE" täältä Kontiolahdesta jossa tätä "SOTEA" ruvettiin hinnoittelemaan jo "ENNAKOIVASTI" vuoden alusta alkaen.
http://www.siunsote.fi/documents/4823935/4967709/Siunsote_asiakasmaksut_2017/878613f6-30b1-4606-bbed-fba38d174715
Terveyspalvelumaksut
4
197
Vastaukset
- sotelainen
Nyt selvisi yksi lisäkuvio taas tuohon Sote Soppaan.... kymmeniä vuosia täällä Itä-Suomessa toiminut ja satakunta lääkäriä palveluksessaan oleva ITE on muuttanut nimensä PIHLAJALINNA ite... siis kaikessa hiljaisuudessa on ilmeisesti kyseinen terveyspalveluja hyvin laajasti tarjoava yritys myyty tälle PIHLAJALINNALLE.. siis tämä on yksi oire ja merkki myös näistä Sote palveluista.. kuinka ne keskittyvät yhä suurempiin ja suurempiin yksiköihin joista tulee jatkossa tälläinen siunSOTE !
- SelkoKieliKunniaan
Mistähän tässä alustuksessa on kysymys?
- sotelainen
Siis et osaa lukea Suomalaista selkokieltä !? Vai onko kysymys mahdollisesti "Ymmärryksestä" ?
- sotelainen
Selvennän asiaa vielä vähän.... Täällä P-Karjalassa on vuoden alusta lähtien toiminut jo siunSOTE kaikissa terveyden hoitolaitoksissa.. kaikki toimii jo siunSote nimellä ja kaikki hinnoittelut terveyspalveluissa laadittiin uuteen SOTE muottiin 01.01.2017 johon hinnastoon on tuolla tuo linkki jos osaat sitä käyttä.
Ja Rokotustodistuksesta kertova juttu vielä:
Matkustan Afrikkaan Gambiaan 01.12.2017 ja tarvitsen matkalle Kansainvälisen rokotustodistuksen.
Kontiolahden kunnassa olin muun asian takia lääkärin vastaanotolla ja mainitsin hänelle että olen tuon todistuksen hukannut ja tarvitsen uuden... hän sanoi laittavansa sen postissa... näin tapahtuikin, mutta tuo todistua ei ollut virallinen vaan A4 kirjoiettu todistus joka ei ole kansainvälinen todistus, vaan siitä on ihan omat määräykset ja ohjeet THL sivuilla "Rokotustodistukset" ja tuosta epäkelvosta todistuksesta olisi minun pitänyt maksaa tuo 51,40 euroa joka on siis tuon virallisen todistuksen hinta.. mielestäni se on ihan kohtuuton, mutta näkyy olevan valtakunnallinen ja kertoo jotain näistä tulevista SOTE maksuista.. yksi paperinpala Rokotustodistus maksaa suunnitteilla olevassa Sotessa siis 51,40 eu.. siis näin me tullaan tuota tulevaa SOTEA rahoittamaan .. olen palauttanut tuon laskun ja epäkelvon todistuksen ja saan kai nyt kun vain haen uuden ja virallisen numeroidulla leimalla olevan keltaisen todistuksen kuten THL on ohjeistanut näitä terkkareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai979479Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764937Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.504629Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82398Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1041616- 441434
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota551364Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.471279Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641272