Terveyspalvelumaksut

sotelainen

Kysymys meidän omalle Ministeri Vehviläiselle ?

Nämä meidän SOTELAISET ottivat ns. varaslähdön ja loivat uudet maksujärjestelmät koko Pohjois-Karjalaan jo vuoden 2017 alusta ja tästä tulevan Soten rahoittamisesta esimakua tarjoaa esimerkiksi keltakuume rokotuksesta annettava todistus !

Valmiiksi painetulle A4 Arkin pohjalle kirjoitettu paperinpala (joka ei kestä edes käytössä.. tarkoituksella kai että pitää uusia ja maksaa se aina uutta reissua suunniteltaessa !!) maksaa 01.01.2017 siun Sotessa 51,40 euroa tuon paperin laadunkin huomioiden maksu on täysin kohtuuton, mutta ennakoi juuri sitä että miten tämä suunnitteilla oleva "Sipilän" "SOTE SOPPA" on aikomus meillä terveyspalveluja tarvitsevilla ihmisillä maksattaa ja näin siis niitä säästöjä maksatetaan meillä tavallisilla ihmisillä/kansalaisilla 3 miljardia muutamassa vuodessa!

Kyllä nyt tavallisen ihmisen "SAPPI" kiehuu kun rupeaa maksamaan tuota paperinpalasta.

Tässä linkki tähän "TULEVAAN" SOTEEN..... ja terveiset "VEHVILÄISELLE" täältä Kontiolahdesta jossa tätä "SOTEA" ruvettiin hinnoittelemaan jo "ENNAKOIVASTI" vuoden alusta alkaen.

http://www.siunsote.fi/documents/4823935/4967709/Siunsote_asiakasmaksut_2017/878613f6-30b1-4606-bbed-fba38d174715

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sotelainen

      Nyt selvisi yksi lisäkuvio taas tuohon Sote Soppaan.... kymmeniä vuosia täällä Itä-Suomessa toiminut ja satakunta lääkäriä palveluksessaan oleva ITE on muuttanut nimensä PIHLAJALINNA ite... siis kaikessa hiljaisuudessa on ilmeisesti kyseinen terveyspalveluja hyvin laajasti tarjoava yritys myyty tälle PIHLAJALINNALLE.. siis tämä on yksi oire ja merkki myös näistä Sote palveluista.. kuinka ne keskittyvät yhä suurempiin ja suurempiin yksiköihin joista tulee jatkossa tälläinen siunSOTE !

    • SelkoKieliKunniaan

      Mistähän tässä alustuksessa on kysymys?

      • sotelainen

        Siis et osaa lukea Suomalaista selkokieltä !? Vai onko kysymys mahdollisesti "Ymmärryksestä" ?


    • sotelainen

      Selvennän asiaa vielä vähän.... Täällä P-Karjalassa on vuoden alusta lähtien toiminut jo siunSOTE kaikissa terveyden hoitolaitoksissa.. kaikki toimii jo siunSote nimellä ja kaikki hinnoittelut terveyspalveluissa laadittiin uuteen SOTE muottiin 01.01.2017 johon hinnastoon on tuolla tuo linkki jos osaat sitä käyttä.
      Ja Rokotustodistuksesta kertova juttu vielä:
      Matkustan Afrikkaan Gambiaan 01.12.2017 ja tarvitsen matkalle Kansainvälisen rokotustodistuksen.
      Kontiolahden kunnassa olin muun asian takia lääkärin vastaanotolla ja mainitsin hänelle että olen tuon todistuksen hukannut ja tarvitsen uuden... hän sanoi laittavansa sen postissa... näin tapahtuikin, mutta tuo todistua ei ollut virallinen vaan A4 kirjoiettu todistus joka ei ole kansainvälinen todistus, vaan siitä on ihan omat määräykset ja ohjeet THL sivuilla "Rokotustodistukset" ja tuosta epäkelvosta todistuksesta olisi minun pitänyt maksaa tuo 51,40 euroa joka on siis tuon virallisen todistuksen hinta.. mielestäni se on ihan kohtuuton, mutta näkyy olevan valtakunnallinen ja kertoo jotain näistä tulevista SOTE maksuista.. yksi paperinpala Rokotustodistus maksaa suunnitteilla olevassa Sotessa siis 51,40 eu.. siis näin me tullaan tuota tulevaa SOTEA rahoittamaan .. olen palauttanut tuon laskun ja epäkelvon todistuksen ja saan kai nyt kun vain haen uuden ja virallisen numeroidulla leimalla olevan keltaisen todistuksen kuten THL on ohjeistanut näitä terkkareita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      186
      2733
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2247
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1183
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1148
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe