Ihmisen perusluonne

... on huijata toista ihmistä niin paljon kuin mahdollista niin ettei toinen huomaa sitä.

Minusta se on osa ihmisen selviytymistaistelua. Kun kyseessä on esimerkiksi perheen perustaminen ja työpaikan säilyttäminen. Kateus. - kun minä en saanut sitä, toisenkaan ei kuulu saada sitä.
161187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kateus on0 enemmä huonompi asia, sillä tuhoaa kuitenki lopulta ittensä.

Äänestä

Tuo+on+epäsosiaalisen+persoonallisuushäiriön+perusluonne.+Sosiopaatteja+5+%+väestöstä.+Joka+20.+tapaamasi+ihminen+on+SOSIOPAATTI.+Siksi+maailma+voi+tuntua+väärältä+näiden+yksittäistapausten+takia+vaikka+19+tapaamistasi+ihmisistä+olisi+täysin+empatiaan+kykeneviä+vastuullisia+ihmisiä.Empattinenkin+ihminen+voi+toisin+joutua+sosiopaatin+manipuloimaksi+ja+hyvin+usein+sosiopaatit+levittävät+vihaamistaan+ihmisistä+perättömiä+huhuja+tavoitteenaan+TUHOTA+ihminen+ja+hänen+maineensa.

Äänestä
  • Toisaalta lisääntynyt sosiopaatti ja narsismipuhe ja kaikkien syyttely sillä alkaa kokea jo inflaatiota.
    Minustakin tuntuu monesti, että jos maailma on näin paha paikka, niin suuren osan ihmisistä täytyy vain olla jotain sosiopaatteja tai muuta, että saa nautintoa sellaisista asioista, mitkä herkälle ihmiselle tuntuvat ehdottomasti vääriltä. Toisaalta, kyllähän herkälle ihmiselle kaikki vähääkään vahvemmat tuntuvatkin narsistisilta. Mikä sitten on totuus, se onkin toinen juttu.
    Ihmiset antavat hirveän vähän itsestään irti missään tilanteissa ja sekin puoli on usein jotain muuta, mitä oikeasti on.

    Äänestä

Eri mieltä. Evoluutio tähtää pikemminkin ihmisen käyttäytymisessä rauhallista perhe-elämää. Yksinäisillä on vaikeampaa.
Erilaisia persoonallisuushäiriöisiä ihmisiä tosiaan on muutaman prosentin verran väestöstä. Itsellänikin on näitä.
Huomasin sosiaalisen erilaisuuteni yli kakskymppisenä. Häiriöni alkoivat varhaislapsuudessani yli 2 vuotiaana; tarkemmin sisarkateutena.

Nyt pitkä ihmissuhde päättyi vaimon kuolemaan. En meinannut päästä siitä yli kun kaikki olivat paaponeet minut piloille. Pärjääminen itse, on minulle haastavaa.
Perusluonteen määräytymiseen vaikuttaa ennen muuta perinnöllisyystekijät.

Äänestä
  • Kyllä se narsismi on peruja evoluutiosta myös. Maailmaa on aina ja tulee aina pyörittämään raha, valta ja siihen rinnastettavat asiat. Ihmisen on pyrittävä vain selviytymään.

    Äänestä

Läheisriippuvaisia on helppo käyttää hyväksi, varsinkin niitä jotka eivät tiedosta tätä itsessään.

Äänestä

Evoluutio on muokannut ihmislajin ovelaan ja agressiiviseen suuntaan. Apinalauman johtajan ominaisuuksia miettiessä tämä selviää, vain kaikista agressiivisin taistelussa on lisääntynyt, ja tätä kehitystä takana kymmeniä miljoonia vuosia. Tämä selittää täysin myös ihmislajin luoman yhteiskunnan menon nykypäivänä, jonka keksintöjä mm. kidutus ja orjuus. Tosin jotkut ajattelijat povaavat jo lopun aikoja nykyiselle yhteiskunnan kehitykselle.

Äänestä

Ei se ole noin. Jeesuskin jakoi niitä leipiä ja kaloja ja kaikille riitti. Pikemminkin hyvät asiat lisääntyvät jakamalla ja ihminen on tehty yhteistoimintaan. Sillä kaikki saavat enemmän kuin tappelemalla ja huijaamalla. Ja onhan tietysti tuomiopäivä, jona punnitaan tekomme.
En ymmärrä, miksi pitäisi huijata, eikö ole pelkoa, jos ei uskalla olla rehellinen? Itse pyrin olemaan niin rehellinen kuin pystyn ja itselleni ennen kaikkea; siitä mielestäni muodostuu hyvä itsetunto.

Äänestä
  • Kyllä näin on. Anna hyvän kiertää...toki on niitä, jotka käyttävät sinua hyväksesi. Vaan jos sinulla on hyvä itsetunto, ei se sinua hetkauta. Hetken hatuttaa, mutta älyttyäsi toisen heikkouden, asetut hänen asemaansa. Ei tarvitse kerätä säälipisteitä, mutta ei myöskään tarvitse asettua kynnysmatoksi. Kyllä elämä on ihanaa, vaikka joskus rankkaa!

    Äänestä

En ole tullutkaan ikinä ajatelleeksi asiaa noin, mutta voi olla.
Itse en ole varmaan pärjännyt sen takia, etten ole osannut rakentaa elämään omaa alter egoani, kuten vaikkapa internetissä tehtäisiin. Olen aito ja haluan olla aito. En ymmärrä oikeastaan tätä valehtelemisen tarvetta ja mitä sillä saavutetaan.

Äänestä

Itselläni on lähes 20 vuoden kokemus olla lampaana leijonien joukossa. Iän myötä on itseluottamus ja omanarvontuntemus kasvanut reilusti. Aikoinaan narsistit ja muut luonnehäiriöiset pitivät minua pilkkanaan. Nykyään osaan lukea ihmisiä ja käyttäydyn sen mukaisesti. Eikun Heisenberg-moodi päälle ja hyvä tulee.

Äänestä
  • Ei sinun itsetuntosi siis ilmeisesti ole rakentunut eheäksi sinuiksi itseksesi, kun tarvitset Heisenbergiä apuun.
    Sori, mutta pisti heti silmään tuo.
    Mutta mikäs minä olen mitään sanomaan.

    Äänestä

Kysehän on toisten ihmisten käytöksestä eikä omasta. Jos hyväkäytöksistä ihmistä sorretaan ja kohdellaan huonosti koko elämänsä ajan niin mitäpä luulet, että pinnan alla tapahtuu. Vihaa ja katkeruutta joka purkautuu jossakin muodossa. Loppujen lopuksi kyse on selviytymisestä. Heisenberg oli vain vertauskuva ihmiselle joka on ottanut ns. turpiin liian monta kertaa. Vastustaja saattaa voittaa, mutta taistelematta täältä ei lähdetä.

Äänestä

Jaa. Minä en tuota heiseperkkiä tunne, enkä pidä välinä tunteakkaan. Näin tollona olen oppinut, että kun teen itseni naurunalaiseksi, niin kaikki pilkkapuheet ja v*ttuilut kääntyvätkin häntä itseään vastaan...tylsistyvät ja pilkkaaja on aseeton. Toki se vaatii hyvää itsetuntoa, mutta se kasvaa kummasti aika äkkiä. Suosittelen kokeilemaan...ei siinä mitään menetä!

Äänestä

Tunnistin vaikeudet, mutta on vaan käsiteltävä asiat rehellisesti ja jatkettava elämää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NähtyJaKuultu kirjoitti:

... on huijata toista ihmistä niin paljon kuin mahdollista niin ettei toinen huomaa sitä.

Minusta se on osa ihmisen selviytymistaistelua. Kun kyseessä on esimerkiksi perheen perustaminen ja työpaikan säilyttäminen. Kateus. - kun minä en saanut sitä, toisenkaan ei kuulu saada sitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu