Metropolia Sosionomi

Malttamaton123

Oliko muita sosionomin pääsykokeissa 6.-7.11. Metropoliassa? Miten teillä sujui tekstin tuottamisosio ja ryhmätilanne?

8

1696

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Knknnnk

      Mikä oli aiheena kummassakin?:)

    • malttamaton2

      Minä olin ja ennen valintakoetta olin käyny kaikkia mahdollisia vanhoja keskusteluja läpi mitä voisi odottaa.. matikka ja looginen päättely ois vielä menny (niinku Laureassa) tai yksi essee (Diak) mutta tää Metropolian kirjallinen tuli jotenki niin puskista joten menin paniikkiin ja huonosti meni :( vaikka kaikkiin kysymyksiin sain jotain laitettuu, niin aika loppui kesken enkä ehtinyt kirjoittaa kaikkea mitä halusin. Keväällä sit uudestaan..

    • Benk

      Kirjallinen meni surkeasti. Aiheet oli helppoja, mutta en vain saanut muodostettua niihin mitään järkevää. Ryhmätilanteesta jäi jotenkin valju fiilis, vaikea sanoa miten meni. Tuskin pääsen sisään.

    • moomo

      Juu tuntuu, että en saanut kirjoitettua tarpeeksi ja aika mutulla mentiin kirjallisessa.. Ryhmähaastattelu kai meni ihan ok, mutta vaikea arvioida kun ekaa kertaa hain :P

    • Semne

      Kirjallisen osion jälkeen halusin itse tuulettaa :D Tuntui ainakin menneen todella hyvin. Keskustelustakin jäi hyvä maku suuhun, mutta en koskaan ole ollut vastaavassa koe tilanteessa, joten en tiedä menikö se sitten oikeasti hyvin. Hyvä fiilis jäi ja lähdin tyytyväisenä.

    • Knnnznx

      Mikä oli aiheena?

    • Venku1

      Metropolia sosionomi valintakoe..
      Millainen on?
      Kun ei koulun sivuilta selviä mitään.
      Mitä odottaa ja mihin varautua?

    • Jespero

      Mitä aiheita oli Metropolian sosionomi valintakokeen kirjoitustehtävissä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2453
    2. 76
      1038
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      987
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      956
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      793
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      611
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      90
      571
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      546
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      488
    Aihe