Mitä tapahtui merivesipumpulle?

ekakertatämä

Telakoinnin yhteydessä ajoin koneen merivesipuolelta ensin läpi makeaa huuhteluvettä. Sitten nostin pumpun imuletkun toiseen astiaan jossa pakkasnestettä

Jostain syystä pumppu ei enää imenytkään pakkasnesteseosta vaikka nostin astiaakin ylemmäs ja lisäsin kierroksia. Missä voisi olla vika?

9

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuurdikki

      Yleensä kyse on siitä että pumppu imee ilmaa sivusta. Oliko kaikki letkuliitokset kunnossa.

    • impelleri

      Impellerin siipi rikki? Tsekkaa joka tapauksessa kerran vuodessa ja pidä siipipyöriä varaosina. Rikkoutuu helposti, jos vanhuuttaa kovettunut tai on pyöritetty kuivana.

    • Jos pumppu meni kuivaksi, ei imu ole kova. Laita letku täyteen vettä.

      • näin.kävi

        Aika tehokkaasti impelleripumput pumput imee, eikä nostokorkeus tässäkään tapauksessa varmaan metriäkään ollut.

        Itse hieman hämmästelin samaa ongelmaa syyshuoltoa tehdessä juuri samassa vaiheessa. Syy oli hyvin yksinkertainen. Pakkasneste oli 10 l kanisterissa ja letkun olin joutunut juuri hakemaan kaupasta. Uusi letku oli vielä niin tiukasti kiepillä, että se meni kanisterissakin kiepille, eikä letkun pää mennyt nesteeseen. Ongenvavan uloin osa letkuun työnnettynä korjasi tilanteen.


      • seppomartti

        Kaikki vastaukset oikein. Imukyky on monissa pikkudieseleissä aivan minimaalinen. Jos merivesipumppu on se, missä impeleritilan kansi on messinkiä, niin se syöpyy urille ja vakuumi on vieläkin huonompi päittäisvälyksen vuoksi, vaikkei impelleri olisi rikkikään.
        Veikkaan, että ajoit hetken ilman vettä ja impelleri kärsi.


    • ekakertatämä

      Kiitoksia kommenteista. Imuletkun täyttöä kokeilin mutta ei auttanut. Kuvittelin että pieni ilmakupla ei haittaa mutta impelleri on kyllä vanha ja menee vaihtoon keväällä. Ken tuntee Sole mini 17n, niin tietää että homma on hankala jos konetila on ahdas.

      Sinänsä tilanne lienee hallinnassa koska pumpun irrotetun paineletkun kautta sain uitetuksi lämmönvaihtimen täyteen pakkasnestettä.

      • Solemini

        Tuntien Sole mini 17 - homma on hankala vaikka konetila ei olisi ahdas :D


      • Kannattaa laskea, että kaikki irronneet siivet löytyvät.


    • Minulla oli veneessäni Sole Mini 26. Olen samaa mieltä impellerin vaihdon hankaluudesta. Koneeseen käsiksi pääsy veneessäni oli sinänsä oikein hyvä, päältäpäin homma sujui hyvin kun ensiksi tein pieniä muutoksia eli korvasin kannen ruuvit 5mm:n haponkestävistä koneruuveista tehdyillä pinnapulteilla. Alkuperäiset ruuvit olivat jotain ihmekierrettä joten pumpun runkoon piti tehdä uudet jengat ja silloinkin käyttää kovaa lukitetta. Myös kannen reikiä piti suurentaa. tämä operaatio tietysti edellytti koko pumpun irroitusta mutta kannatti jatkoa ajatellen. Pumppua irroitettaessa kannattaa olla tarkkana ettei pyöreä teräksinen kytkinkappale häviä.
      Jostain minulle on muodostunut käsitys että Sole`n tehtaallakin olisi tämä hankaluus jollain tavalla huomioitu. Varma tästä en kuitenkaan ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1329
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1214
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      252
      1006
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe