Mitä tapahtui merivesipumpulle?

ekakertatämä

Telakoinnin yhteydessä ajoin koneen merivesipuolelta ensin läpi makeaa huuhteluvettä. Sitten nostin pumpun imuletkun toiseen astiaan jossa pakkasnestettä

Jostain syystä pumppu ei enää imenytkään pakkasnesteseosta vaikka nostin astiaakin ylemmäs ja lisäsin kierroksia. Missä voisi olla vika?

9

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuurdikki

      Yleensä kyse on siitä että pumppu imee ilmaa sivusta. Oliko kaikki letkuliitokset kunnossa.

    • impelleri

      Impellerin siipi rikki? Tsekkaa joka tapauksessa kerran vuodessa ja pidä siipipyöriä varaosina. Rikkoutuu helposti, jos vanhuuttaa kovettunut tai on pyöritetty kuivana.

    • Jos pumppu meni kuivaksi, ei imu ole kova. Laita letku täyteen vettä.

      • näin.kävi

        Aika tehokkaasti impelleripumput pumput imee, eikä nostokorkeus tässäkään tapauksessa varmaan metriäkään ollut.

        Itse hieman hämmästelin samaa ongelmaa syyshuoltoa tehdessä juuri samassa vaiheessa. Syy oli hyvin yksinkertainen. Pakkasneste oli 10 l kanisterissa ja letkun olin joutunut juuri hakemaan kaupasta. Uusi letku oli vielä niin tiukasti kiepillä, että se meni kanisterissakin kiepille, eikä letkun pää mennyt nesteeseen. Ongenvavan uloin osa letkuun työnnettynä korjasi tilanteen.


      • seppomartti

        Kaikki vastaukset oikein. Imukyky on monissa pikkudieseleissä aivan minimaalinen. Jos merivesipumppu on se, missä impeleritilan kansi on messinkiä, niin se syöpyy urille ja vakuumi on vieläkin huonompi päittäisvälyksen vuoksi, vaikkei impelleri olisi rikkikään.
        Veikkaan, että ajoit hetken ilman vettä ja impelleri kärsi.


    • ekakertatämä

      Kiitoksia kommenteista. Imuletkun täyttöä kokeilin mutta ei auttanut. Kuvittelin että pieni ilmakupla ei haittaa mutta impelleri on kyllä vanha ja menee vaihtoon keväällä. Ken tuntee Sole mini 17n, niin tietää että homma on hankala jos konetila on ahdas.

      Sinänsä tilanne lienee hallinnassa koska pumpun irrotetun paineletkun kautta sain uitetuksi lämmönvaihtimen täyteen pakkasnestettä.

      • Solemini

        Tuntien Sole mini 17 - homma on hankala vaikka konetila ei olisi ahdas :D


      • Kannattaa laskea, että kaikki irronneet siivet löytyvät.


    • Minulla oli veneessäni Sole Mini 26. Olen samaa mieltä impellerin vaihdon hankaluudesta. Koneeseen käsiksi pääsy veneessäni oli sinänsä oikein hyvä, päältäpäin homma sujui hyvin kun ensiksi tein pieniä muutoksia eli korvasin kannen ruuvit 5mm:n haponkestävistä koneruuveista tehdyillä pinnapulteilla. Alkuperäiset ruuvit olivat jotain ihmekierrettä joten pumpun runkoon piti tehdä uudet jengat ja silloinkin käyttää kovaa lukitetta. Myös kannen reikiä piti suurentaa. tämä operaatio tietysti edellytti koko pumpun irroitusta mutta kannatti jatkoa ajatellen. Pumppua irroitettaessa kannattaa olla tarkkana ettei pyöreä teräksinen kytkinkappale häviä.
      Jostain minulle on muodostunut käsitys että Sole`n tehtaallakin olisi tämä hankaluus jollain tavalla huomioitu. Varma tästä en kuitenkaan ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe