ostin viikko sitten uuden skoda octavia 1.4 TSI auton ja nyt olen pähkäillyt latausongelman kanssa, latausjännite on yleismittarilla mitattuna valot päällä 6 volttia, mistä dynamoa saa säädettyä vaikka 7 volttiin että akku latautuisi ja valot palaisi kirkkaammin? vikakoodeja ei anna.
latausongelma
12
238
Vastaukset
luulisi dynamossa olevan jonkinlainen ruuvi josta latausjännitettä nostetaan??? ettei ole lataussäädin jumissa? pitäis löytyä jommankumman etupyöräkotelon hujakoilta, seuraa dynamolta tulevia sähköjohtoja.
- muistikolmio
Onko kyse rabitista? Kokeile hakea akkukennojen läheltä pientä bakeliittilaatikkoa. Kun avaat nahkavyön sen ympäriltä se aukeaa niin siellä killuu ilmassa iso tehopotikka. Varo se voi olla kuuma, se laskee lähtevän jännitteen tarpeeksi alas.
https://i.ebayimg.com/images/g/NJQAAOSwEeFU2JxT/s-l300.jpg - sähkis
Kannattaa jännitteitä tutkiessa myös katsoa ettei ratapultista tehty sulake ole korrosioitunut läpeensä ja toimii jännitettä alentavana vastuksena
- L.A.taamo
Jos on latausongelma, niin kannattaa ottaa suunnaksi Niuvanniemi, tai eikö ne jossain Kellokoskellakin hoida noita latauksia.
- t.Rabies
kiitti vinkistä, mutta autolla ei uskalla ajaa ennen kuin vika selviää ;)
- jatkuvaa_vikaa
Itsellä menossa huoltoon 1.8 tsi joka ei lataa, samaa oiretta jo kolmannen kerran. vielä on mennyt takuuseen, mutta takuu loppuu kesäkuussa!
- Jalba
Väsynyttä, niin väsynyttä trollia pukkaa. Kyykman heitä voltti!
- skädäm_
Tolkun ihminen ei noin typeriä aloituksia kirjoittaisi. Ei edes vitsillä.
huomaa kyllä miten paljon noissa itäisessä naapurimaassamme valmistetuissa skodissa on vikaa ja ruostuvatkin todella heikkoon kuntoon ennen ensimmäistä määräaikaiskatsastusta. kehoitan pysymään erossa kaikesta mitä vw valmistaa.
- Pentti
Sinähän taas vitsin murjaisit.
- Tai, kun tarkemmin ajattelen, kyseessähän on täysin kajahtaneen ihmisen sekopäinen kirjoitus. - Sarkasmi.sakari
Huomaa mistä? Kun lukee näitä avautumisia. Faktaa Skodasta.
Vika on Puolan johdossa. Tiedän kun olen johtotehtävissä sähkölaitoksella. Välillä käyn lataamon puolella.
- RatkaistuOn
Lokasuojan reunaan voi ruuvata polkupyörän dynamon, joka saa vauhdin renkaan kyljestä, ja yhdistää se akkuun. Jos laittaa dynamot kaikkiin pyöriin on kyseessä jo hybridiskoda.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425811Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2175336Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers704542Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564091Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813786SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään573192Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062470SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396