Rahapaja Moneta tänään

Spekulantti

Tämänpäiväisessä (8.02) Ilta-Sanomissa on pitkä ja näyttävä artikkeli Monetan toimista.

7

2054

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timppa

      Ihmettelin Ilta-Sanomien artikkelia Monetasta. Olen ostanut rahaa, niin Monetalta kuin ulkomailtakinnetin välityksellä. Palvelu Monetalta on aina ollut laadukasta ja hintakin on osunut melko kohdalleen. Moni voi kokea yllätyksen lisäkustannuksille joita muodostuu ulkomailta ostettaessa. Varmasti rahaa voi (huonokuntoista sellaista) ostaa halvalla kirpputoreilta- kolikolla on siis aina kaksi puolta.

      • Entinen VIP-asiakas

        Oletko koskaan yrittänyt myydä mitä olet Monetalta ostanut?
        Samanlaisissa kapseleissa ne todelliset rahakauppiaat myyvät samanlaiset rahat, ja posti tuo niin Vantaalta kuin esimerkiksi Saksasta tavaran kotiin. Ero onkin sitten ostohinnassa, Monetalta ostetuissa kun on rutkasti ylihintaa. Käy huviksesi panttihuutokaupassa katsomassa tosielämää. Siellä kolikkoitesi arvo kyllä tiedetään.
        On hyvä että joku avaa keskustelun tästä tietämättömien ostosparatiisin toimintatavoista.
        Siinä ei ole mitään sensaatiomaista, päinvastoin.
        On rikollista pyytää moninkertaisia hintoja todelliseen markkinahintaan nähden - avatkaa hyvät ihmiset silmänne että ei teitä kuseteta vielä enemmän - tämä on oivallinen tilaisuus myös sinunkaltaisille, Monetan lumoissa vielä oleville.


      • Niinkuin tuossa aijemmassa vastauksessa jo todettiin, niin et ole koittanut myydä noita monetalta ostamiasi kolikoita tai prikkoja.
        Tarkentaisitko hieman tuota kirjoittamaasi kohtaa noista "yllättävistä" lisäkustannuksista ulkomailta ostettaessa. Itse olen tilannut sekä EU:n alueelta sekä USA:ta enkä vielä ole törmännyt moisiin yllätyksiin.

        Tuohon IS:n juttuun sen verran että tuo Makkosen kommentti "yhtiön toiminta on kustannusrasitteista mikä nostaa hintaa" on naurettava ja kuvastaa juuri tuon roskapaja monetan tapaa toimia.

        Tänään tulee TV1:tä FST:n tuottama Spotligt-ohjelma nimeltään Rahapajan puhallus missä lisää aiheesta.


      • FST
        cevy kirjoitti:

        Niinkuin tuossa aijemmassa vastauksessa jo todettiin, niin et ole koittanut myydä noita monetalta ostamiasi kolikoita tai prikkoja.
        Tarkentaisitko hieman tuota kirjoittamaasi kohtaa noista "yllättävistä" lisäkustannuksista ulkomailta ostettaessa. Itse olen tilannut sekä EU:n alueelta sekä USA:ta enkä vielä ole törmännyt moisiin yllätyksiin.

        Tuohon IS:n juttuun sen verran että tuo Makkosen kommentti "yhtiön toiminta on kustannusrasitteista mikä nostaa hintaa" on naurettava ja kuvastaa juuri tuon roskapaja monetan tapaa toimia.

        Tänään tulee TV1:tä FST:n tuottama Spotligt-ohjelma nimeltään Rahapajan puhallus missä lisää aiheesta.

        Pahus, jäi tuo FST:n ohjelma näkemättä. Mitä siinä sanottiin? Itse keräsin koko Suomen hopea-aarre sarjan monetalta (36 kpl, 60€/kpl). Taisi tulla kakkaa punttiin?


      • Spekulantti
        FST kirjoitti:

        Pahus, jäi tuo FST:n ohjelma näkemättä. Mitä siinä sanottiin? Itse keräsin koko Suomen hopea-aarre sarjan monetalta (36 kpl, 60€/kpl). Taisi tulla kakkaa punttiin?

        Ohjelma on kokonaisuudessa nähtävänä linkistä http://ra.yle.fi/ramgen/fst/video/spotlight.rm?start=00:00:01&end=00:29:53

        Näiden kapseliprikkojen arvo on markkinoilla alle 10 euroa kappale, sanoo sitten Monetan esitteet mitä tahansa.
        Nämä ovat "kiiltokuvia", ilman mitään taiteellista ja numismaattista arvoa. Vähäinen romuarvo jää sekin pariin euroon kappale.
        Keräilymarkkinoilla ei tuolla kuvalla ole enään suurikaan merkitys, harvasta prikasta maksetaan yli tuon 10 euron rajaa ja tämä koskee myös kaikenlaisia moderneja raha-tekeleitä.


    • Ostin minäkin

      Ei että hyötymistarkoituksessa muutaman kolikon olen ostanut, mutta mukavia katseltavia ne ovat. Mutta tunnen itseni karkeasti petetyksi, kun minulle vihdoin valkeni että maksamani myyntihinta Monetalle on ollut totaalisen pielessä, muualta kun olisi saannut halvemmalla. Syy moiseen hintaan oli rahapajan johtajan Makkosen lanseeraama "kustannusrasitteinen" toimintatapa, eikä suinkaan rahan todellinen arvo.
      Toinen syy on Rahapaja Monetan totaalinen tietämättömyys keräilystä ja numismatiikasta, markinnoinnin he kyllä osaavat, tosin siinäkin pientä jekkua käyttäen - harhautetaan ostajaa todellisuudesta kaikenlaisilla toisarvoisilla tarinoilla.
      Minun ehdotukseni on että laittakaa pillit pussiin kun ette pysty ilman tukitoimia toimimaan. On edesvastuutonta vetää taas jonkinlaisen kansallisen ylpeydenaheeksi että on oma kansallinen rahapaja, ainakaan kansaa huijaamalla sitä ei tarvitse, eikä tule ylläpitää. Ruotsi möi oman pajansa Makkoselle, mutta taitaa Riksbanken olla ensivuonna vapaa tilaamaan Ruotsin kolikot mistä lystää, saa nähdä pystyykö antamaan kilpailukykyisen tarjouksen.

    • Mats

      Moneta elää ja voi hyvin, koska asiakkaat siltä
      ostavat ja sen pystyssä pitävät.
      Kun asiakaskunta rahastuksen laajasti tajuaa, ja
      siirtyvät asioimaan terveille, avoimille markki
      noille, niin Monetan aika on ohi.
      Monetan hinnoittelu on jo sitä luokkaa, että
      katkeria asiakkaita riittää. Sen havaitset, kun
      yrität myydä ostamiasi tuotteita oikeaan markkinahintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4986
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2259
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      2134
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      206
      2081
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      213
      1334
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      18
      1128
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      956
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      923
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      877
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      839
    Aihe