Pullojen ja tölkkien kuskaajat

543745

Miten saisi loppumaan tuon ainaisen omien kaljojen ja viinojen kanssa kulkemisen ulkona? Tämähän on laissa kiellettyä, mutta siihen ei puututa. Esim. kapakoihin mennessä juodaan itse omia kaljoja vaikka kapakastakin saisi juotavaa niinkuin kuuluukin ja kotonakin voi juoda. Tästähän aiheutuu, että tölkit ja pullot viskotaan ympäriinsä ja pullonkerääjät sitten tappelevat henkihieverissä niistä, on tainnut jopa henkirikoksia tapahtua noin pienistä syistä. Myös kerjäläiset tulevat maahan noiden perässä. Lasipullot yleensä rikotaan ja lasinsirpaleet puhkovat tuhansia pyöränkumeja sekä eläinten tassuja vuodessa. Täysin älytöntä touhua.

Ratkaisu: 50e sakot julkisesta alkoholin juomisesta kiinni jäävälle niin jää omat juomat kotiin. Lisäksi pullopantti pois niinkuin muissakin maissa ja pullot lasin/muovinkeräykseen sekä tölkit alumiiniin, niin loppuu panteilla eläminen ja kerääjätkin menevät oikeisiin töihin.

2

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outoa.meininkiä

      Suurin osa noista pullonkerääjistä on nykyään varakasta porukkaa, joiden suurta hupia on tapella siitä kuka oli milloin minkin illan kovin kerääjä. Yhdelläkin tässä kylässä on uusi hieno Mersu johon keräilee takakonttiin pulloja henkihieverissä.

    • noukkija

      Hyvää toimintaa!
      Kerää Sinäkin!.........jos kehtaat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      229
      4206
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      3685
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      37
      3649
    4. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      130
      3596
    5. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      16
      3577
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      25
      3561
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      113
      3386
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2964
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      19
      2565
    10. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      259
      2541
    Aihe