Paljonko joutuu nyt maksamaan myyntivoittoveroa? Peritty asunto, perintöverot maksettu ajat sitten, ollut hallussani noin 20vuotta, mutta päivääkään en ole siellä itse asunut eli veroiksi menee.
Perukirjassa verotusarvoksi laitettu 75.000 markkaa, mutta nyt asunto on myyty 100.000 eurolla.
Käyttääkö verottaja todella tuota markka-arvoa, sehän olisi euroissa vaan reilut 12600e!!
Voiko hankintahintana käyttää alkuperäistä ostopaperia, jossa lukee se hinta jolla vainaja aikoinaan asunnon osti?
En uskalla itse lähteä edes veikkaamaan miten näistä lasketaan. Välittäjän kanssa en ole tästä sen enempää puhunut vaan sanoi että kannattaa varata verotoimistoon aika asian selvittämiseksi. Varaan ajan lähiviikoille mutta haluaisin jo ennakkoon vähän tietää asiasta. Kiitos jos joku osaisi auttaa.
Miten myyntivoittoverot lasketaan markoista
4
3767
Vastaukset 4
- Tässä-tietoa
Täältä löytyy vastaukset kaikkiin noihin, ei tarvitse edes käydä verotoimistossa:
https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/48840/omaisuuden_luovutusvoiton_verotu/
>>> Perukirjassa verotusarvoksi laitettu 75.000 markkaa, mutta nyt asunto on myyty 100.000 eurolla. Käyttääkö verottaja todella tuota markka-arvoa, sehän olisi euroissa vaan reilut 12600e!!
Kyllä.
"Luovutusvoittoa tai – tappiota laskettaessa hankintameno ja luovutushinta otetaan huomioon nimellisestä määrästään. Mahdollinen rahan reaaliarvon muutos ei siis vaikuta luovutusvoiton laskentaan, vaikka omaisuus olisi hankittu kauan aikaa sitten."
"Suomen markoissa suoritettu hankintameno muunnetaan euroiksi euron ja markan kiinteällä muuntokurssilla 5,94573 markkaa = 1 euro."
>>> Voiko hankintahintana käyttää alkuperäistä ostopaperia, jossa lukee se hinta jolla vainaja aikoinaan asunnon osti?
Ei.
"Perintönä tai lahjana saadun omaisuuden hankintamenoksi katsotaan se omaisuuden verotusarvo, jota on käytetty toimitetussa perintö- ja lahjaverotuksessa"
>> En uskalla itse lähteä edes veikkaamaan miten näistä lasketaan.
Sinun tapauksessasi järkevintä on käyttää hankintameno-olettamaa. Yllä mainitulta sivulta löytyy tarkat ohjeet sen laskemisesta.- kovastiveroja
Joo näin sitä vähän ounastelinkin. Mutta varma en ollut.
Elikä kun on puolikkaasta kyse, niin sekä myyntitulo että hankintameno-olettama laitetaan puoliksi. Näin oli ainakin veron esimerkkilaskussa:
"Bertan ja Antin äidin jäämistöön on kuulunut kiinteistö, jonka arvoksi on vahvistettu 50 000 euroa äidin jälkeen toimitetussa perintöverotuksessa. Bertta ja Antti toimittavat perinnönjaon, jossa kumpikin saa puolet kiinteistöstä. Myöhemmin kiinteistö myydään 80 000 eurolla. Bertalle syntyy kiinteistön puolikkaan myynnistä luovutusvoittoa 15 000 euroa (40 000 euroa – 25 000 euroa = 15 000 euroa)."
Laskin tuon mukaisesti oman tilanteeni, meniköhän oikein?
Myyntihinta ja hankintameno-olettama siis puolitettu tässä jo:
54 000 - 21 600
= 32 400 luovutusvoittoa, josta - 34%
= 11 016 euroa menisi veroa.
Eikös se näin mene? Myönnän olevani urpo veroasioissa, mutta haluan ennakkoon tietää mahdollisimman hyvin millaisiin laskuihin varautua, ettei mene mätkyiksi. - Velkakierre
Melkein oikein. Kun omaisuus on hankittu yli 10 vuotta sitten, myyntihinnasta voi suoraan vähentää 40 %. Laskelmassasi siis luovutusvoiton määrä on oikein.
Veron määrä kuitenkin lasketaan niin, että 30000 euroon asti vero on 30 % ja vasta ylimenevältä osalta 34 %. Veroa menee 32400 euron voitosta 9816 euroa. Jos sinulla on lisäksi muita pääomatuloja, vero nousee, kun suurempi osa voitosta menee rajan yli. Pieni lisäys vielä. Mikäli kuolinpesä on jaettu paljon perukirjoitusta myöhemmin, niin hankintameno-olettama saattaa jäädä 20 prosenttiin. Eli asiaan vaikuttava päivämäärä on se jolloin omaisuus on siirretty kuolinpesältä nimetylle oikeudenomistajalle, ei se jolloin kuolinpesä on syntynyt (= vainaja kuollut).
Suomessa on valloillaan kaksi ihmeellistä asiaa, kuolinpesiä pidetään perinnönjaon sijasta mahdollisimman pitkään pystyssa ja toisena olettama, että kuolinpesän osakkuus itsessään tarkoittaisi jonkun yksittäisen oikeudenomistajan pesään kuuluvan omaisuuden omistusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302206
- 511009
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160897Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50766- 83737
- 67636
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.153634- 53627
- 59626
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e136586- 4539
- 6534
- 52523
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20520Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32508Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.157498- 34497
- 55488
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118486Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142463