Terve terve! Oon aika alottelija hifi alalla, ja oon päättäny rakentaa subwoofer stereot ainakin toistaiseksi kotikäyttöön. Okei täs vähä kysymyksiä:
- Jos hommaisi. Vaikka 350 wattisen 12 tuumasen ground zeron auto subbarin, minkälaista vahvistinta sille pittää olla? Montako kanavaa, ja paljonko watteja ja kaikkea muuta? - Kahtlin Hifi talosta vähän koti vahvistimia, mutta pirun kalliita verrattuna auto vahvareihin. Mikä ero? Ja jos kotiin auto vahvarin pistän, ja 12 volttisella virtalähteellä sitä pyöritän, minkä lainen soitin ois tälle hyvä? Paljonko watteja ja niin eespäin. Sen verran oon kätevä käsistäni, että kotelon ite osaan tehä ;) kiitoksia vastanneille! Ottakaa huomioon, että olen ALOITTELIJA
- Koko setti pitäs saaja kasaan about 300 - 350 €
Vahvari, subbari, ja soitin Kyssäreitä
2
702
Vastaukset
Jos hi-fi:stä on kiinnostunut raha riittää hyviin kuulokkeisiin ja kuulokevahvistimeen (vaikka usb-liitännällä kannettavaan). Kunnon jytinä, niin että vaikka Ilmestyrkirja Nyt leffaa katsoessa sohva tärisee vaatii niitä Watteja. Hyvä kotitteatterivahvistin maksaa. 300 eur riittää hyvään käytettyyn. Oma Yamaha on vuodelta 2007 ja soi hyvin vielä. Reilut 10 kg painava loota. Kyllä noita saa kun monet vaihtavat uudempaan kun niitä voi ohjailla älykännyllä ym. Lisäominaisuudet eivät juuri ääneen vaikuta. Kiinasta saa kohtuuhinnalla putkivahvistimia. Subbarin sijasta mieluummin 2 kunnon lattiakaijutinta. Ei mitään Anttilan tarjousta. Paremmat kestää hyvin tehoja ja sitä bassoakin tulee. Pieneen kerrostaloasuntoon subbaria ei kannata hankkia. Neutraalia ääntä jaksaa kuunnella tunteja - hyvä kaijutin ei väritä ääntä ja on ehkä aluksi mitäänsanomaton.
- Höhh
Höh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 406993
- 323948
- 453330
- 402939
- 172726
- 372238
- 162196
- 412143
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482077- 402058