Kirjesalaisuuden raukeaminen

Raukeaako kirjesalaisuus, jos kirjeen tai muun sillä suojatun viestin vastaanottaja kuolee?
3390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Viestin vastaanottajan kuolemisella ei ole merkitystä kirjesalaisuudelle.

Kirjesalaisuus raukeaa silloin, kun sen laillinen vastaanottaja avaa viestin. Kuollut ei voi viestiä avata, joten sikäli kirjesalaisuus siis suljetun viestin kohdalla säilyy.

Äänestä
  • Mutta jos joku muu kuin vastaanottaja avaa viestin ja vastaanottaja on kuollut, miten välttämättä voitaisiin todistaa, että vastaanottaja ei sitä ole avannut aiemmin?

    Äänestä

  • pokke_ kirjoitti:

    Mutta jos joku muu kuin vastaanottaja avaa viestin ja vastaanottaja on kuollut, miten välttämättä voitaisiin todistaa, että vastaanottaja ei sitä ole avannut aiemmin?

    Katsotaan valvontanauhalta, että kehveli avaa avaamattoman viestin. Tekniikasta on aina apua :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pokke_ kirjoitti:

Raukeaako kirjesalaisuus, jos kirjeen tai muun sillä suojatun viestin vastaanottaja kuolee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu