Jouluksi Sol Dunas Resort, kokemuksia

EkoMarke

Hei. Eka kertaa Kap Verdelle, täysin löhöloma allinclusivella. Onko ai-kokemuksia kellään tästä hotellista? Oletko käynyt jollain kalastusretkellä, kokemuksia? Tarviiko malarialääkityksen, en löytänyt oikein tietoa? Onko hyttysiä - tarviiko sängyssä olla moskiittoverkko, joka on käsitelty hyttysmyrkyllä, entäs hyttysmyrkkyä illalla ihoon? Gambiassa oli ihan välttämätön, ainakin minulla.

4

2072

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväälomaasiulle

      Moikka,
      Itse olin Dunas de sol hotellissa huhtikuussa ja tykkäsin. Yhtään hyttystä en nähnyt matkan aikana. Itselläni ei ole malaria rokotusta enkä usko että tarvitseekaan.. En tosiaan nähnyt ötökän ötökkää huoneessa, tai muutenkaan yleisillä paikoilla. Kap verde on kiva rauhallinen paikka, itse lähden taas nyt marraskuussa. Halpa paikka juomat, ruuat ym. Ihanat rannat ja varma aurinko. Muutama kulkukoira kaduilla mutta hyvin vähän, kissoja ei laisinkaan. Kohde retket ovat aika kalliita oppailta ostettuina (100e paikkeilla) kannattaa itse vuokrata auto ja käydä omatoimisesti, näkee koko saaren. Sen ajelee päivässä läpi. Eurothan tässä maassa käy maksuvälineenä, mutta saatat saada escudoja takaisin. Ei tarvitse miettiä valuutanvaihtoa. Hyvän kohteen valitsit et tule pettymään.

    • MarkeEko

      Kiitos "hyväälomaasiulle" ja hauskaa lomaa sinullekin. Et kai satu olemaan Itä-Suomen jostain kolkasta:)

    • Inkku--89

      Kyseiseen paikkaan kap verdelle mennään 27.2.2018 ja ollaan viikko. Rustailen tänne kokemuksia. Itsellä ei ole kuin jäykkis rokotus. Egyptin hurghada ja kanarian ingles koettu.

    • Inkku--89

      Nyt melkeen viikko oltu Dunas de sal hotellissa. Ihan ok. Alkuillastakin voi 2naista kävellä rauhassa. Päivällä ei mitään pelättävää. Kaikki pelottelut mitä olin ennen matkaa lukenut on turhia. Kannataa ruoka paikoissa seurata trip advisorin tauluja ravintoloiden seinillä.. Omassa hotellissa kaikkea on voinut syödä eikä oireista tietoakaan. Taksilla ei olla kuljettu. Täälä paljon urheilullista porukkaa niin turisteissa kuin paikallisissakin. Englantia täällä välttävästi osataan mutta esim apollon buggy ride opas ei osannut sanoa oikeen mitään. Rantakirppu oli meille 158cm pitkille liian iso. Ei jalat ja kädet meinannu ylettyä.. Aavikko ajelu niillä oli silleen kiva että osasi pyörällä liikkua myöhemmin aavikoiden läpi rannalle. Näky siellä lehmiä, käytiin vuoren päällä, yms. Tekemistä on. Kaikennäköistä. Nähtyjä eläimiä:Kulkukoirat ja kissat, joku pikkulisko jota rotta jahtasi, kimalaisia, kukka ampiaisia,pitkä musta lentävä ötökkä? Ja pienen pienet muurhaiset hotellin kylpyhuoneen lattialla. 2 krs. Tämän hotellin 4 tähden luokitus on ehkä enemminkin 3. Ja kannattaa käydä eläin/kasvipuistossa. Lähellä santa mariaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe