Kata Beach ja ympäristö

molkaski

Ekaa kertaa menossa nyt Phukettiin ja Kata Beachille, missäs siinä ympäristössä on parhaat snorklauspaikat?
Mikä on yleisesti hintataso Katalla? Ruoka, olut jne?
Oletteko olleet kalastusretkillä, jos olette niin mikä oli reissun hinta, mitä saalista tuli, mistä otitte kalastusmatkan jne..

8

979

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisavinkumaan

      Yläkylällä iso kalja 60 patia, rannalla 120

    • molkaski

      No onneks on 1.3 kilsaa rantsulle ni kalja on ainakin halvempaa :-)

    • eeeeejk

      Kiinnostais tietää, onko millainen paikka ylipäätään? Tai oletteko liikkuneet Katalta/Karonista Phuketin keskustaan? Paljonkohan se maksaa

    • HinnatVaihtelee

      Kaljatuoppi siinä vasemmalla, jossa katu päättyy rannan alkuun, @Beach niminen paikka, niin taisi olla liki Suomen hinnoissa.

      No, näkymätkin on kyllä parhaat.

    • kohtauudelleentaas

      Pökötin Towniin taisi taksi maksaa 400 paateroa per suunta, niin päivällä kuin yölläkin. Patongille vähän vähemmän. Patongilla kannattaa käydä yöelämässä, siellä on vaihtia puolen yön maissa.

    • jouluksimenossa

      Patongin yökerhot ovat kansainvälistä tasoa ja jo niiden takia kannattaa Thaimaan matka.

      Muutoin tekemistä löytyy laidasta laitaan, kalareissut lähtee halvimmillaan 2000 bahtista, ylärajaa ei olekaan, jos oman paatin vuokraa alle. Jotkut suomalaiset vuokraa skootterit ja käyvät kalareissuille jossain Rawailla laiturilla ja syövätkin saaliit siellä. Tuo kyllä vaatii jo vähän paikallistuntemusta tai seuraneidin palkkaamisen.

    • Onkos joku täällä kirjoittelijoista tuolla suunnalla samaan aikaan, meillä siis lennot 17.12-1.1
      Ja jos olette siellä niin millaisella porukalla?

    • Netissäonkaikki

      Netti on täynnä tietoa... aloita vaikka phuket.comista. Riippuu ihan mielihaluista, mitä haluaa tehdä. Kaikkea löytyy ja moneen hintaan. Juurikin siksi menossa tammikuussa jälleen kerran, että vielä ei ole koluttu läheskään kaikkea. Ja jos ei halua tänään tehdä yhtään mitään, voi jatkaa retkiä huomenna. Rentoutumaanhan sinne mennään. Kata sinällään on ihan kiva, mutta nykyään ruuhkien riivaama sekin. Jos hakee vähemmän tungosta ja enemmän rauhaa, niin joku muu paikka. Mutta jokaisella on oma maku. Me keskiäkäiset vaihdettiin jo itärannikolle Cape Panwaan.
      Kivoja matkajuttuja löytyy suomeksi laittamalla googleen hauksi phuket blogit, englanniksi phuket blog.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      12
      1098
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      1006
    3. 56
      975
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      52
      857
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      832
    7. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      78
      790
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      165
      783
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      731
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      717
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      23
      656
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    13. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      31
      586
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      96
      576
    15. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      73
      507
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      463
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      255
      437
    Aihe