Olen aloittelija ja ostin vähän käytetyn D3200, jossa mukana alkuperäinen objektiivi. Kysymykseni kuuluu, että miksi en saa kameralla otettua kuvia kuin manuaali-tilassa. Muutoin kamera herjaa "Objektiivia ei kiinnitetty".
Ohjeista löysin seuraavat neuvot :
-Kiinnitä ei-IX NIKKOR -objektiivi.
-Jos kameraan on kiinnitetty ei-
mikroprosessoriohjattu objektiivi, valitse M- tila.
Mutta eikö juuri tämän Nikkor-objektiivin pitäisi toimia tässä kamerassa? Mitä en ymmärrä tai tajua nyt asialle tehdä? Osaisiko joku ystävällisesti auttaa?
Nikon D3200 ja ongelma objektiivin kanssa.
nshk
2
287
Vastaukset
- nshk
No mutta, irroitin objektiivin ja laitoin sen uudelleen paikoilleen, niin näyttäisi nyt ainakin toimivan. Pahoitteluni turhasta aloituksesta.
Siinä vain joku kontakti ei tehnyt kontaktia, sitä aina joskus sattuu. Silloin jos mikään muu ei auta voi hieman puhdistella niitä kontaktipintoja mutta ei santapaperilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614388KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1503187Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482502Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512435- 982115
- 241883
- 231632
- 301616
- 1611484
- 341253