Palanut rakennus

Onko Heinäveellä joskus palanut joku pappila? Tai ollut pappilassa isoa tulipaloa? Joutessani historiaa kaivelen, niin semmosta juttua kuulin. Totta vai tarua?
4626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oikohan se Hevosmäentien varresta. Siellä on jonkun pappilan raunioita ja muistolaatta kivessä.

Äänestä

Kiitos tiedosta! Milloin on mahtanut tapahtua?

Äänestä

Googlesta löytyy sekin tieto,jos vaan älyää käyttää!?

Äänestä

Paloi joskus kasarilla, korjasivat sitä papille asunnoksi (Paavo Juvonen) , kesken remonti syttyi illalla, olin papin pojan kanssa sitä roihua kattomassa, raju roihu mitään ei voinu tehdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pappppila kirjoitti:

Onko Heinäveellä joskus palanut joku pappila? Tai ollut pappilassa isoa tulipaloa? Joutessani historiaa kaivelen, niin semmosta juttua kuulin. Totta vai tarua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu