Kauanko Tsoledronihappo infuusio kestää?

huomennatiputukseen

Eli jos olette saaneet tuota lääkettä osteoporoosin suojaksi, niin kauanko tiputusaika on ollut?

5

6981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SATTUMOISIN HUOMASIN tämän kysymyksen.
      Kävin tänään, 16.9.-21 tuossa Tsoledronihappo infuusiossa. aikaa meni noin yksi tunti.
      Nopeamminkin olisi selvinnyt jos ensimmäinen kanyylinneulan laitto olisi onnistunut.
      Toisella kertaa lähti letku "vetämään"!
      Ensin keittosuolaliuosta "valutettiin" jonkun aikaa, sitten varsinainen lääkeaine,; alle 20 min. ja vielä "huuhtelu" keittosuolalla, sitten sai lähteä kotiin !
      Vettä käskettiin juomaan ennen infuusioon menoa ja jälkeenkin päin. noin 1 litra loppupäivän aikana.
      Menin toimenpiteeseen ennen varattua aikaa, sängylle, ( aika oli 13.30). Pois lähdin n. klo 14.35. Hyvin sujui kaikki, ei sivuoireita, ainakaan eka päivänä. Katsotaan huomiseen, Mukaan sai potilasohjeen ja pyysin lääke-esitteen hoitajalta, siitä lääkelaatikon sisältä.
      Sisätautiendogrinologi soitti maanantaina 13.9. ja infuusioajan sain 16,9. Näin toimii Siun Sote !! Kätevää !

      • Anonyymi

        Saman verran meni minullakin aikaa tiputuksessa. (16.9.22.) Eilen ei tuntunut missään, mutta tänään on kyllä aika kurja olo. Joka paikkaa särkee, pulssi kiihtyy pienestäkin ponnistuksesta ja olo on kuin olisi kovassa flunssassa (ilman nuhaa ja yskää) Pitäisi mennä parin-kolmen päivän päästä ohi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saman verran meni minullakin aikaa tiputuksessa. (16.9.22.) Eilen ei tuntunut missään, mutta tänään on kyllä aika kurja olo. Joka paikkaa särkee, pulssi kiihtyy pienestäkin ponnistuksesta ja olo on kuin olisi kovassa flunssassa (ilman nuhaa ja yskää) Pitäisi mennä parin-kolmen päivän päästä ohi.

        Kova selkäkipu ja kylkiluita särki viikon.


    • Anonyymi

      Elokuun alussa tänä vuonna - 22 sain eka hoidon.Hoitoja tulee puolen vuoden välein ja kolmen vuoden aikana, alla on syöpähoidot kaikkineen puolenvuoden ajan... Tiputuksen alussa tuli valtava kipu ylävatsan seudulle, tiputus keskeytettiin ja noin puolen tunnin päästä uudelleen. Kaikki meni sitten hyvin.. Hoidon jälkeen kaksi päivää rottelo olo, neljänä seuraavana päivänä oli koko pää kuin turvoksissa, ei kärsiny päätä heilutella, kivun takia. Oikeaan silmän reunoille tuli salamointia ja joku pieni musta piste.Reilun kuukauden päästä käynti silmälääkärillä, kaikki hyvin, ei turvotusta, mutta hänen mielestään ei voi yhdistää oireita hoitoihin, koska nämä silmä oireet ovat tavallisia tässä 65 iässä. Seuraava hoito vuoden vaihteen jälkeen, saa nähdä miten menee!

    • Anonyymi

      Kiitos näistä kommenteista, sain tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17365
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12343
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6111
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4945
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3603
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      142
      3104
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      36
      2587
    Aihe