Eli jos olette saaneet tuota lääkettä osteoporoosin suojaksi, niin kauanko tiputusaika on ollut?
Kauanko Tsoledronihappo infuusio kestää?
5
7362
Vastaukset
- Anonyymi
SATTUMOISIN HUOMASIN tämän kysymyksen.
Kävin tänään, 16.9.-21 tuossa Tsoledronihappo infuusiossa. aikaa meni noin yksi tunti.
Nopeamminkin olisi selvinnyt jos ensimmäinen kanyylinneulan laitto olisi onnistunut.
Toisella kertaa lähti letku "vetämään"!
Ensin keittosuolaliuosta "valutettiin" jonkun aikaa, sitten varsinainen lääkeaine,; alle 20 min. ja vielä "huuhtelu" keittosuolalla, sitten sai lähteä kotiin !
Vettä käskettiin juomaan ennen infuusioon menoa ja jälkeenkin päin. noin 1 litra loppupäivän aikana.
Menin toimenpiteeseen ennen varattua aikaa, sängylle, ( aika oli 13.30). Pois lähdin n. klo 14.35. Hyvin sujui kaikki, ei sivuoireita, ainakaan eka päivänä. Katsotaan huomiseen, Mukaan sai potilasohjeen ja pyysin lääke-esitteen hoitajalta, siitä lääkelaatikon sisältä.
Sisätautiendogrinologi soitti maanantaina 13.9. ja infuusioajan sain 16,9. Näin toimii Siun Sote !! Kätevää !- Anonyymi
Saman verran meni minullakin aikaa tiputuksessa. (16.9.22.) Eilen ei tuntunut missään, mutta tänään on kyllä aika kurja olo. Joka paikkaa särkee, pulssi kiihtyy pienestäkin ponnistuksesta ja olo on kuin olisi kovassa flunssassa (ilman nuhaa ja yskää) Pitäisi mennä parin-kolmen päivän päästä ohi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saman verran meni minullakin aikaa tiputuksessa. (16.9.22.) Eilen ei tuntunut missään, mutta tänään on kyllä aika kurja olo. Joka paikkaa särkee, pulssi kiihtyy pienestäkin ponnistuksesta ja olo on kuin olisi kovassa flunssassa (ilman nuhaa ja yskää) Pitäisi mennä parin-kolmen päivän päästä ohi.
Kova selkäkipu ja kylkiluita särki viikon.
- Anonyymi
Elokuun alussa tänä vuonna - 22 sain eka hoidon.Hoitoja tulee puolen vuoden välein ja kolmen vuoden aikana, alla on syöpähoidot kaikkineen puolenvuoden ajan... Tiputuksen alussa tuli valtava kipu ylävatsan seudulle, tiputus keskeytettiin ja noin puolen tunnin päästä uudelleen. Kaikki meni sitten hyvin.. Hoidon jälkeen kaksi päivää rottelo olo, neljänä seuraavana päivänä oli koko pää kuin turvoksissa, ei kärsiny päätä heilutella, kivun takia. Oikeaan silmän reunoille tuli salamointia ja joku pieni musta piste.Reilun kuukauden päästä käynti silmälääkärillä, kaikki hyvin, ei turvotusta, mutta hänen mielestään ei voi yhdistää oireita hoitoihin, koska nämä silmä oireet ovat tavallisia tässä 65 iässä. Seuraava hoito vuoden vaihteen jälkeen, saa nähdä miten menee!
- Anonyymi
Kiitos näistä kommenteista, sain tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328396Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur5017666SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2225719Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en974789Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474664Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1714526Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1104497Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144226Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03850