Kauanko Tsoledronihappo infuusio kestää?

huomennatiputukseen

Eli jos olette saaneet tuota lääkettä osteoporoosin suojaksi, niin kauanko tiputusaika on ollut?

5

6383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SATTUMOISIN HUOMASIN tämän kysymyksen.
      Kävin tänään, 16.9.-21 tuossa Tsoledronihappo infuusiossa. aikaa meni noin yksi tunti.
      Nopeamminkin olisi selvinnyt jos ensimmäinen kanyylinneulan laitto olisi onnistunut.
      Toisella kertaa lähti letku "vetämään"!
      Ensin keittosuolaliuosta "valutettiin" jonkun aikaa, sitten varsinainen lääkeaine,; alle 20 min. ja vielä "huuhtelu" keittosuolalla, sitten sai lähteä kotiin !
      Vettä käskettiin juomaan ennen infuusioon menoa ja jälkeenkin päin. noin 1 litra loppupäivän aikana.
      Menin toimenpiteeseen ennen varattua aikaa, sängylle, ( aika oli 13.30). Pois lähdin n. klo 14.35. Hyvin sujui kaikki, ei sivuoireita, ainakaan eka päivänä. Katsotaan huomiseen, Mukaan sai potilasohjeen ja pyysin lääke-esitteen hoitajalta, siitä lääkelaatikon sisältä.
      Sisätautiendogrinologi soitti maanantaina 13.9. ja infuusioajan sain 16,9. Näin toimii Siun Sote !! Kätevää !

      • Anonyymi

        Saman verran meni minullakin aikaa tiputuksessa. (16.9.22.) Eilen ei tuntunut missään, mutta tänään on kyllä aika kurja olo. Joka paikkaa särkee, pulssi kiihtyy pienestäkin ponnistuksesta ja olo on kuin olisi kovassa flunssassa (ilman nuhaa ja yskää) Pitäisi mennä parin-kolmen päivän päästä ohi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saman verran meni minullakin aikaa tiputuksessa. (16.9.22.) Eilen ei tuntunut missään, mutta tänään on kyllä aika kurja olo. Joka paikkaa särkee, pulssi kiihtyy pienestäkin ponnistuksesta ja olo on kuin olisi kovassa flunssassa (ilman nuhaa ja yskää) Pitäisi mennä parin-kolmen päivän päästä ohi.

        Kova selkäkipu ja kylkiluita särki viikon.


    • Anonyymi

      Elokuun alussa tänä vuonna - 22 sain eka hoidon.Hoitoja tulee puolen vuoden välein ja kolmen vuoden aikana, alla on syöpähoidot kaikkineen puolenvuoden ajan... Tiputuksen alussa tuli valtava kipu ylävatsan seudulle, tiputus keskeytettiin ja noin puolen tunnin päästä uudelleen. Kaikki meni sitten hyvin.. Hoidon jälkeen kaksi päivää rottelo olo, neljänä seuraavana päivänä oli koko pää kuin turvoksissa, ei kärsiny päätä heilutella, kivun takia. Oikeaan silmän reunoille tuli salamointia ja joku pieni musta piste.Reilun kuukauden päästä käynti silmälääkärillä, kaikki hyvin, ei turvotusta, mutta hänen mielestään ei voi yhdistää oireita hoitoihin, koska nämä silmä oireet ovat tavallisia tässä 65 iässä. Seuraava hoito vuoden vaihteen jälkeen, saa nähdä miten menee!

    • Anonyymi

      Kiitos näistä kommenteista, sain tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7528
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1050
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      933
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe