Sain kolme kuukautta sitten äkillisen kuulonmenetyksen oikeaan korvaan. Huimausta oli parina päivänä, mutta sitten yhtäkkiä aloin oksentaa rajusti, menetin tasapainon (en pysynyt enää pystyssä), amparilla sairaalaan. Seuraavana aamuna neurologi tajusi, että en kuullut toisella korvalla mitään. Kuulo oli mennyt totaalisesti. Oksensin kolme päivää sairaalassa. Sitten opettelin kävelemään. Suuntakuulon menetys vaikeuttaa arjessa pärjäämistä. Korvan kuulo ei ole palautunut.
Samoissa tutkimuksissa todettiin vasemmassa korvassa harvinainen hyvänlaatuinen kasvain, jonka seurauksena on usein kuulon menetys. Nyt pelottaa, että kuulo menee myös siitä korvasta ja kuuroudun kokonaan. Onko ketään kohtalotovereita, jotka ovat menettäneet kuulon molemmista korvista.
Puolikuuro ja pelkona kokonaan kuuroutuminen
Suddendeafnessaku
1
198
Vastaukset
- Nainensateessa
Kyllä niitä kohtalotovereita on.Tosin minun kuuroutumisesta on jo jokunen vuosi ja vuodesta 2014 on ollut sisäkorvaistute.Aika auttaa toipumisessa.kaiken kun pitä hyväksyä mitä eteen tulee.Joten tsemppiää vaan ,ihminen kuitenkin tottuu kaikkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303868
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951245Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671085Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5961- 47881
Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26811En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39811Voi luoja että pelkään
Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔30727