Ulkomaiset asuntosijoittajat palasivat Suomeen

2008 finanssikriisin jälkeen ulkomaiset asuntosijoittajat poistuivat Suomen markkinoilta. Nyt ne ovat haistaneet nousumarkkinan.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/uutinen/5hSbHahX
586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hys-hys, ei tällaisia saa tänne laittaa...

Äänestä
  • No laitethan tietysti. Ku halavalla saa ja kallihilla sitten myyrähän.
    Seon bisnestä.
    Esson baarissa sanovat, että kotirouvvat ostavat nyt osakkeita, kun oli 7 päivää putkeen laskua pörssissä.

    Äänestä

Asuntojen+hinnoissa+paljon+nousun+varaa.+Suomessa+on+vielä+käyttämättä+boostaus,+millä+asuntojen++hinnat+nousee+30+-+40%.+Otetaan+käyttöön+pitkät+yli+50+vuoden+maksuajat+lainoille,+Ruotsin+malliin.+Se+mahdollistaa+ostajien+maksaa+korkeampia+hintoja+ja+vetää+hinnat+perässään.

Äänestä
  • Kokeiltu jo. Ei oikein saavuttanut suosiota (tosin epäilen, että syy oli muutoin hävyttömän kalliissa diilissä).

    Äänestä

Sijoittajat tietää rahan arvon. Tuhnut eivät. Se on tosi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahanenät.haistaa kirjoitti:

2008 finanssikriisin jälkeen ulkomaiset asuntosijoittajat poistuivat Suomen markkinoilta. Nyt ne ovat haistaneet nousumarkkinan.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/uutinen/5hSbHahX

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu