hometta vai jotain muuta

wervgyu

Ostin toissa kesänä pienen siirtolapuutarhamökin. Viime kesänä tajusin, että usein kotin palatessa naama punoittaa täysillä. Varsinkin silloin kun aikaa on viettänyt sisällä mökissä, usein sateella. Lisäksi olen oudon väsynyt, kuin kuumeessa. Naama kirkkaanpunainen ja olo kuumeinen. Myyjä oli ostohetkellä suihkutellut siellä raidia , mökki haisi sille kuukauden ellei pari. Jotain se kai peitteli, ostin silti. Onkohan kyseessä home. Aiheuttaako se naaman punoitusta?

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgt7
    • Homeista.näppyjä.myös

      Omakohtainen kokemus on, että itsellkin nousee etenkin poskiiin isoja punaisia näppyjä jos oleskelen home/kosteusvaurioisissa/em. toksiinien 'saastuttamissa' tiloissa. Otsa kutisee ja on pientä punaista näppyä. Nykyään oireet tulevat parissa tunnissa. Yksi reagoi iholla, toinen hengitysteitse, kolmannella särkee nivelet, neljännellä kroonisia silmätulehduksia jne je. Oireiden kirjo on niin laaja. Myös tuo väsymys ja kuumeinen olo on yksi tyypillinen oire. Itselläkin oli pshimman altistuksen aikana. En jaksanut iltsisin sohvalta nousta. Oli myös pinna kireällä. Nyt jälkikäteen eron huomaa.
      Tämä nyt vaan omakohtainen kokemus siis. Toivottavasti jotain apua sinulle. Asiastahan löytyy paljon lisätietoa...
      Jos oireilet, ethän ystävä hyvä altista itseäs enempää. Jo sairastuneena voin sanoa, että et tätä samaa oireilua halua. Se on loppuelämän elämänkaveri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1402
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe