Syntiluetteloa seuroissa

Ennen seurojen alkua ja seurojen väliajalla kehiytyy erään suuren rauhanyhdistyksen pihalla iso joukko nuorisoa ja vähän vanhempiakin tupakalle. Ohitse kulkiessa huomio kiinnittyy tuttuun saarnamieheen, joka myös vetää hermosavuja ennen toimitalon sisälle tuloa pitämään seurapuhetta. Tarkempi vilkaisu tupakka porukan ytimeen paljastaa joukossa olevan myös nuuskamuikkusia, vaikka laki kieltää nuuskan tuonnin Ruotsista ja sen välittämisen. Syntiähän semmoisen touhun pitäisi olla. No niin, sitten se seurapuhe. Selittäessään ensin lukemaansa raamatun tekstiä puhuja intoutuu luettelemaan uskovaiselle nuorelle sopimattomia vieraita asioita, kuten alkoholi, ehkäisy, avioerot, papiksi lukeminen, lävistykset, tukan värjäys, lävistykset ym. mutta jättää tietysti mainitsematta tupakoinnin sopimattomuuden, joka kuitenkin on maailmanlaajuisesti julistettu pannaan rajoittamalla sen käyttöä tuntuvasti. Kysymys kuuluukin, olisiko sopimatonta ja raamatun vastaista tuomita tupakointi uskovaiselle sopimattomaksi tai peräti synniksi ? Olisiko se syntiä, jos tupakointi julistettaisiin tai saarnattaisiin synniksi.?

Tupakointia ei ole haluttu pitää syntinä siitä syystä, koska uskovaiselle on pitänyt jättää jokin pahe kestääkseen tätä elämän tuskaa. Tupakointia puolustellaan myös sillä, ettei raamatusta löydy mainintaa. Ei suoranaisesti löydy tietenkään, koska Jeesuksen aikana ei koko tupakointia vielä tunnettu. Alkoholi kuitenkin tiedettiin ja sitä käytettiin. Kuitenkin epäsuorasti raamatusta löytää viitteitä tupakoinnin olevan syntiä syystä, kun se turmelee ruumista, Pyhän Hengen temppeliä. Tähänkin kohtaan vastataan väitteellä, ettei ruumiin turmelus ole pahasta, vaan sielun turmelus. Ruumishan se on temppeli sanassa, eikä sielu, joten se siitä väittämästä. On kuitenkin ollut ilahduttavaa todeta, kuinka myös lestadiolaisuudessa on alettu tupakointia rajoittamaan esim. suviseuroissa, jossa tupakan vimmaiset on pantu entistä ahtaammalle kieltämällä keskuskentällä savustelu laittamalla tupakointipaikka syrjään kentän laitaan. Ei siitä ole vielä kovinkaan kauaa, kun kentällä piti olla oikein tupakan myynti koppi ja savustelu oli keskuskentällä joskus tyynenä iltana niin voimakasta, että heikkopäistä hirvitti.
17454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Heikot ihmiset sortuu päihteisiin kuten tupakkaan ja/tai uskontoihin. Jotkut jopa molempiin.
Kieltämättä tuo lestojen kessuttelu on silmiinpistävää - ihan konkreettisesti. Hyvä sinänsä, että lahkolaisten määrää edes jokin rajoittaa.

Äänestä

Mutta jos ei ole Pyhää Henkeä niin silloin on sama kessutella.

Vai on papiksi lukeminenkin syntiä Kaikki vl-papit siis syntipesiä ?

Äänestä

Kirjoittaja varmasti tarkoittaa naisten lukemista papeiksi, ei tietenkään miehiä.

Äänestä

Kun tiedät seurojen sisällön noin tarkkaan vai menitkö vain uteliaisuudesta mukaan?

Joo, kyllä lestat kieltää naisten lukemisen papiksi. Kun vanhakantaisen käsityksen mukaan papilla pitää olla ne kuuluisat munat siellä jalkojen välissä. Ulkoiset killuttimet haarojen välissä on ensimmäinen ehto papiksi pääsyksi - näin lestoilla.

Äänestä

Syntiluettelo aluksi mietittäväksi: hyvät vl herrat ja "vl upslaakinaiset"
-
Te, jotka saatana perii, hoitokokouksineen ja Turkin matkan riettauk

Hengelliset synnit

◾ Kuulumattomuus liikkeeseen, eli epäusko
◾ Kuuluminen toiseen uskonnolliseen liikkeeseen mukaan lukien kristilliset liikkeet
◾ Väärät henget (esim. ahneuden ja kateuden pirun henki, kososlaisuus, kuivahenki, lakihenki, hempeä henki jne.)
◾ Vanhoilislestadiolaisuuteen liittyvien tapojen kyseenalaistaminen
◾ Ateismi
◾ Jumalanpilkka
◾ Anteeksiannetun synnin muisteleminen ja siitä toisille puhuminen

Seksiin liittyviä syntejä
◾ ehkäisy
◾ selibaatti avioliitossa paitsi paastoamiseksi lyhyeksi aikaa tai jos sairauden takia seliboi
◾ itsetyydytys
◾ homoseksuaalinen suhde
◾ rekisteröty parisuhde
◾ anaaliseksi
◾ avoliitto
◾ esiaviollinen seksi
◾ avioero
◾ hylätyn puolison uudelleen avioituminen eron jälkeen (sallittua vain sitten kun ex-puoliso on kuollut) [18]
◾ eriuskoisen kanssa avioituminen
◾ pornografia
◾ ehkäisyvälineiden myyminen
◾ abortti

Päihteet
◾ alkoholijuomat, kuten viina, viini, olut, siideri
◾ maljan kohottaminen onnitteluna tai tervehdyksenä juhlassa, aterialla tms.
◾ huumeet
◾ alaikäisen tupakointi

Maailmallisuus
◾ meikkaaminen
◾ naisten "liian paljastava" pukeutuminen, esim verkkosukkahousut
◾ hiusten ja kynsien värjääminen
◾ korvakorut ja lävistykset
◾ kulmakarvojen muokkaaminen
◾ kauneusleikkaukset
◾ kiroilu ja maailmallinen puhetyyli
◾ ravintoloissa ja baarissa käyminen ja ajan viettäminen ihmisten kanssa tutustumisen ja tapaamisen tarkoituksessa

Yhteiskunta ja politiikka
◾ muut puolueet kuin keskusta ja kokoomus
◾ korkea-arvoiset virat, esim. ministeri (ei sinänsä väärin, mutta maljannostamisvaara yms. saattavat aiheuttaa kiusauksia)-> tullut lievennystä - tällä hetkellä ministerinä toimii Tapani Tölli (vanholislestadiolainen)
◾ siviilipalvelus

Urheilu
◾ kilpaurheilu
◾ kilpailujen seuraaminen katsomosta
◾ ravit
◾ urheilukilpailun seuraaminen radiosta seurojen aikana

Kirkko ja muu hengellisyys
◾kirkon vanhustenkerhossa käynti
◾lähetyslounaan syöminen
◾kirkon päiväkerhossa käynti
◾kirkkokuorossa laulaminen

Kriittisyys ja passiivisuus
◾ saarnojen, alustuksien ja SRK:n julkaisujen arvosteleminen
◾ johtokunnan arvosteleminen
◾ keskustelupalstoille osallistuminen
◾ hoitokokouksista puhuminen
◾ rauhanyhdistysten tehtävien ja työvuorojen välttely
◾ liian vähäinen seuroissa käyminen, poisjäänti ilman varsinaista syytä

Vapaa-aika ja harrastus
◾ huoltoasemalla istuminen iltaisin
◾ kaupungilla hengailu seurojen jälkeen
◾ koiranäyttelyissä käyminen (mahdollisesti vasta tulossa syntilistalle, paikallisia eroja)
◾ rahapelit sekä veikkaaminen ja lottoaminen
◾ pelikortit
◾ partio
◾ urheiluseurat
◾ uudenvuodentinan valaminen (ilmeisesti unohtumassa oleva synti, joka keksittiin 1970-luvulla)
◾ sirkuksessa tai tivolissa käyminen, huvipuistot eivät kuitenkaan
◾ urheilukisojen seuraaminen katsomossa

Pyhäpäivä
◾ kaikki työnteko mitä kristillinen rakkaus ja pakottava tarve eivät vaadi
◾ kalastus
◾ marjastus
◾ metsästys
◾ käsityöt
◾ leipominen
◾ turhuuden markkinat ja sen tapaiset harrastamiset

Huhuista muodostuneita syntikäsityksia

Tähän ryhmään kuuluvat sellaiset syntikäsitykset, joita ei löydy SRK:n omista julkaisuista, mutta joita voi löytää muista lähteistä, joissa kerrotaan vanhoillislestadiolaisuudesta. Nämä eivät kuulu vanhoillislestadiolaisten syntikäsityksiin, vaan ovat pikemminkin huhupuheista muodostuneita legendoja.
◾ kuuluminen kotiseutuyhdistyksiin ja pitäjäseuroihin
◾ ikkunallinen pesukone
◾ kyntönäytösten seuraaminen

Poistuneet syntikäsitykset
◾ televisio-ohjelmien katseleminen: vielä 1970-90-luvulla tv-ohjelmien katseleminen oli syntiä. Synnillisyyden liukeneminen pois ohjelmista lienee alkanut urheilukilpailujen katselemisesta, sillä niitä tiedetään puhujienkin katselleen. Monet istuivaat huoltoasemilla tai muualla julkisissa tiloissa katselemassa niitä. Kun Internet tuli käyttöön, sitä ei ehditty kieltää, ja nykyisin useimmat vanhoillislestadiolaiset seuraavat tv-ohjelmia Internetin kautta. On tunnettuja puhujiakin jotka seuraavat netin kautta säännöllisesti ohjelmia. Mutta samoja ohjelmia ei sovi katsella tv-vastaanottimen kautta, ainakaan vielä, sillä television hankkiminen kotiin on synti.
◾ kuoroharrastus, poistunut ainakin osittain syntilistalta
◾ ostaminen E-liikkeestä
◾ kirjoittaminen yleisöosastoon: Ranuan nuortenpäivillä 1977 ilmoitettiin synniksi
◾ radio oli kielletty 1930-luvulla (hyväksyttiin tiettävästi 1938)
◾ valokuvaamista pidettiin aluksi syntinä kun se keksittiin 1880-luvulla; herätysliikkeen johtajiin kulunut J.Raattamaa hyväksyi valokuvaammisen. Siihen kuitenkin jäi "synnillinen leima", ja Suomessa vielä 1920-luvulla lestadiolaisuudessa ainakin maaseudulla saatettiin tuomita valokuvaaminen synniksi.
◾ koulutelevisio kiellettiin 1978 ja sallittiin taas 1983 SRK:n pääkonttorista lähtetetyllä kirjeellä
◾ permanentti, eli

Äänestä
  • Loistavaa. Kiitos kovasti tästä luettelosta. Tämähän oli melkoinen tietämys sinulta. Olit taitava kerätessäsi tuon aineiston kokoon. Tässähän olisi meille luova aihe vaikkapa seurakuntapäivien alustuksen laatijalle.

    Äänestä

  • Meneekö syntilistat sen mukaan,kuka niitä laatii?

    Äänestä

# ◾ kyntönäytösten seuraaminen # syntiä - oikein kadottava srk synti !??

No ei kait. Kaiken sekoilun jälkeen srl-opin hedelmät ovat sitä luokkaa että voisi olla jopa tottakin.

Vasta kun sydämensä paaduttaneet hoitokokoushörhöt menee manan maille muutos on mahdollinen.

Äänestä

Tupakointi on siksi hyvä, että se osoittaa kristityn todellista halua lähteä Herraa vastaan. Etuajassa. Kyllä Jumala tykkää, kun kristitty itse tekee töitä, siis savuttelee, aikaistakseen ikuisuuteen siirtymistä.

Äänestä

Otin kerran iltakylässä valokuvan lauluesityksestä jossa oli 15-25 v naisia niin kyllä katsoi houstit pahasti 😁. Vielä naurettavempia ovat RY:n vaivautuneet juhlaesitykset jotka koostuvat runoista, lauluista ja soitannasta. Esiintyjät ovat mainioita ja lahjakkaita mutta yleisö yleensä suorastaan slaavilais melankolisen autistisen ahdistuneita ja ilmeettömiä. Varmaan menneisyyden traumat muokaneet nämä passiivisen yhteisön tavat. Sodat, korvenraivaus, agrikulttuuri, hajaannukset, lama yms. kurja ilmasto lyönyt leimansa tähän puutarhaan jonka pukkivahtina olen minä itse. Ei puheesorinaa, ei naurahduksia, ei taputuksia. Istutaan tunti hiljaa penkissä ja lähdetään kahville. Soisi jonkin kiitoksen esiintyjille mutta se lienee liian maallista ja ylistäisi liikaa ihmistä jumalan sijaan. Ymmärrän kyllä senkin.

Äänestä

Eipä silti yleensä kirkkovuoden aikana paljon juhlita mitenkään iloisesti koska:
Kaikki hauska on syntiä.
SRK Kristillisyys tähtääkin maallisten vaivojen ja yksinäisellä vartiopaikalla lammaslaumassa vaeltamisen jälkeen kunnian taivaaseen niin ei sitä täällä ajan vaivassa murheen laaksossa juuri naureta. Saati RY:llä. Osoittaa liikaa maailmanrakkautta jos hymyilet siellä😁. Jumalan valtakunnan työ on totista puurtamista jaksamisen äärirajoilla varsinkin myyjäiset, teemaillat, leivonnat ja ajallisten kiinteistöjen, ry:den ja opistojen rakentaminen ja kunnossapito. Pitää samalla veljet ja sisaret sopivan kiireisinä lapsilauman lisäksi koska:
Joutilaisuus on syntiä.
Unohtui listalta.

Äänestä
  • Kiitos sulle näistä parista viestistä,kyllä nauratti.
    Ei keretä kaikkea uutta ja outoa tuomita synniksi kun on niin kiire maallisen elämän kanssa.
    Täytyyhän nyt saarnamiestenkin levätä kunnolla ja kokea virkistäytyneensä=suomennettuna naida niin että tyrät ryskyy ja seurata netin kautta kaikkea mielenkiintoista esim.saippuaoopperoita ja eri someissa hillumista.
    Vanhoista synneistä ajan myötä menee uskottavuus,niin se vaan näyttää että Jumalakin joutuu taipumaan näiden mahtisonnien maailman mielen mukaan.

    Äänestä

Hyvä se on käydä lista läpi. Tietääpähän mitä on vielä kokeilematta.

Äänestä
  • Erikoista vain se, että listan laatii aina suurimmat rovot ja alistajat.

    Äänestä

  • Halveksimasi lesken ropo oli suurempi lahjoitus, kuin niiden rikkaiden suuret rahamäärät, jotka antoivat liiastaan. Kyseinen leski antoi uhriarkkuun ainoan roponsa, kaiken sen mitä hän elääkseen tarvitsi.

    Äänestä

Mies ja nainen päätyvät asumuseroon. Voiko ne sen jälkeen yhteisestä päätöksestä asua kämppiksesenä taloudellisistakin syistä vai pitääkö toiselle hommata eri asunto.

Äänestä

Suosittelisin aloittajalle kappalejaon käyttämistä. "Virallisissa" suosituksissa on yleensä kappaleen maksimirivimääräksi määritelty normaalitilanteeseen kuusi (6) riviä ja jos pakko on, niin seitsemän (7) riviä. Tietenkin rivimäärä määräytyy mahdollisesti lukijan käyttöliittymän perusteella, mutta suhtkoht normaalin pöytätietokoneen lukemiseen käyttämisen perusteella tulisi tämä jako tehdä, ellei ole tiedossa, että tekstiä luettaisiin erityisen paljon puhelimista. Kappaleet olisi hyvä jakaa myös tarkempien aihepiirijaottelujen mukaan.

Esimerkiksi aloittajan kirjoitus olisi voitu jakaa kappaleiksi näin:

>>>>Ennen seurojen alkua ja seurojen väliajalla kehiytyy erään suuren rauhanyhdistyksen pihalla iso joukko nuorisoa ja vähän vanhempiakin tupakalle. Ohitse kulkiessa huomio kiinnittyy tuttuun saarnamieheen, joka myös vetää hermosavuja ennen toimitalon sisälle tuloa pitämään seurapuhetta. Tarkempi vilkaisu tupakka porukan ytimeen paljastaa joukossa olevan myös nuuskamuikkusia, vaikka laki kieltää nuuskan tuonnin Ruotsista ja sen välittämisen. Syntiähän semmoisen touhun pitäisi olla.

No niin, sitten se seurapuhe. Selittäessään ensin lukemaansa raamatun tekstiä puhuja intoutuu luettelemaan uskovaiselle nuorelle sopimattomia vieraita asioita, kuten alkoholi, ehkäisy, avioerot, papiksi lukeminen, lävistykset, tukan värjäys, lävistykset ym. mutta jättää tietysti mainitsematta tupakoinnin sopimattomuuden, joka kuitenkin on maailmanlaajuisesti julistettu pannaan rajoittamalla sen käyttöä tuntuvasti.

Kysymys kuuluukin, olisiko sopimatonta ja raamatun vastaista tuomita tupakointi uskovaiselle sopimattomaksi tai peräti synniksi ? Olisiko se syntiä, jos tupakointi julistettaisiin tai saarnattaisiin synniksi.? Tupakointia ei ole haluttu pitää syntinä siitä syystä, koska uskovaiselle on pitänyt jättää jokin pahe kestääkseen tätä elämän tuskaa. Tupakointia puolustellaan myös sillä, ettei raamatusta löydy mainintaa. Ei suoranaisesti löydy tietenkään, koska Jeesuksen aikana ei koko tupakointia vielä tunnettu.

Alkoholi kuitenkin tiedettiin ja sitä käytettiin. Kuitenkin epäsuorasti raamatusta löytää viitteitä tupakoinnin olevan syntiä syystä, kun se turmelee ruumista, Pyhän Hengen temppeliä. Tähänkin kohtaan vastataan väitteellä, ettei ruumiin turmelus ole pahasta, vaan sielun turmelus. Ruumishan se on temppeli sanassa, eikä sielu, joten se siitä väittämästä.

On kuitenkin ollut ilahduttavaa todeta, kuinka myös lestadiolaisuudessa on alettu tupakointia rajoittamaan esim. suviseuroissa, jossa tupakan vimmaiset on pantu entistä ahtaammalle kieltämällä keskuskentällä savustelu laittamalla tupakointipaikka syrjään kentän laitaan. Ei siitä ole vielä kovinkaan kauaa, kun kentällä piti olla oikein tupakan myynti koppi ja savustelu oli keskuskentällä joskus tyynenä iltana niin voimakasta, että heikkopäistä hirvitti.<<<<

Äänestä

Kommentoi aloitusta


admatan kirjoitti:

Ennen seurojen alkua ja seurojen väliajalla kehiytyy erään suuren rauhanyhdistyksen pihalla iso joukko nuorisoa ja vähän vanhempiakin tupakalle. Ohitse kulkiessa huomio kiinnittyy tuttuun saarnamieheen, joka myös vetää hermosavuja ennen toimitalon sisälle tuloa pitämään seurapuhetta. Tarkempi vilkaisu tupakka porukan ytimeen paljastaa joukossa olevan myös nuuskamuikkusia, vaikka laki kieltää nuuskan tuonnin Ruotsista ja sen välittämisen. Syntiähän semmoisen touhun pitäisi olla. No niin, sitten se seurapuhe. Selittäessään ensin lukemaansa raamatun tekstiä puhuja intoutuu luettelemaan uskovaiselle nuorelle sopimattomia vieraita asioita, kuten alkoholi, ehkäisy, avioerot, papiksi lukeminen, lävistykset, tukan värjäys, lävistykset ym. mutta jättää tietysti mainitsematta tupakoinnin sopimattomuuden, joka kuitenkin on maailmanlaajuisesti julistettu pannaan rajoittamalla sen käyttöä tuntuvasti. Kysymys kuuluukin, olisiko sopimatonta ja raamatun vastaista tuomita tupakointi uskovaiselle sopimattomaksi tai peräti synniksi ? Olisiko se syntiä, jos tupakointi julistettaisiin tai saarnattaisiin synniksi.?

Tupakointia ei ole haluttu pitää syntinä siitä syystä, koska uskovaiselle on pitänyt jättää jokin pahe kestääkseen tätä elämän tuskaa. Tupakointia puolustellaan myös sillä, ettei raamatusta löydy mainintaa. Ei suoranaisesti löydy tietenkään, koska Jeesuksen aikana ei koko tupakointia vielä tunnettu. Alkoholi kuitenkin tiedettiin ja sitä käytettiin. Kuitenkin epäsuorasti raamatusta löytää viitteitä tupakoinnin olevan syntiä syystä, kun se turmelee ruumista, Pyhän Hengen temppeliä. Tähänkin kohtaan vastataan väitteellä, ettei ruumiin turmelus ole pahasta, vaan sielun turmelus. Ruumishan se on temppeli sanassa, eikä sielu, joten se siitä väittämästä. On kuitenkin ollut ilahduttavaa todeta, kuinka myös lestadiolaisuudessa on alettu tupakointia rajoittamaan esim. suviseuroissa, jossa tupakan vimmaiset on pantu entistä ahtaammalle kieltämällä keskuskentällä savustelu laittamalla tupakointipaikka syrjään kentän laitaan. Ei siitä ole vielä kovinkaan kauaa, kun kentällä piti olla oikein tupakan myynti koppi ja savustelu oli keskuskentällä joskus tyynenä iltana niin voimakasta, että heikkopäistä hirvitti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu