Zetor vanteet 34" mitä maksaa?

zetorhyvilläpäivillä

Takana 30" 16,9 ja edessä on 12.4 - 24 . Perä on silmin nähden alhaalla ja oikea rengas koko edessä on 11.2 - 24 . Etu kumeja en pienennä sillä maanvara on mukavaa edes se 5cm lisää taakse.

Nelivedolla en ole ajanut pitävällä pinnalla ja vain jos on kiinni jäämisen uhka olemassa hetkellisesti. Saisi vapautuneemmmin käyttää nelivetoakin isommilla takarenkailla.

Onko fiksua leventää 30" vanteelle niin nouse samalla vai nämä kapeammat ns normi 34" vanteet ja kumit niille samaa leveyttä? Mitä muuta huonoa tulee pallomaisemmista renkaista kuin ettei mahdu samasta raosta? Tulisi mieleen että pintapaine pienenee vaikka ei ihan suokone sittenkään :-)

7

2833

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanteethalpoja

      Kannattaa nyt kuitenkin selvittää, että millaiset renkaat käyvät tuohon Zetkaasi. Nyt ilmeisesti etupyörät "ruopivat" hieman erilaisen kehän johdosta verrattuna alkuperäisiin.
      Pyöriähän voi suurentaa hyvin suhteessa ja vanteitakin löytyy. Vanteita pystyy leventämäänkin ihan kotikonsteilla hitsaamalla lattaraudasta väliin levennyksen (aika ios työ, mutta on joskus tehty) ja siten saa leveämmät renkaat vanteille. Valmiita vanteita tosin löytyy varsin kohtuullisesti purkaamoilta ja erilaisilta nettipalstoilta, kun viitsii etsiä. Itse ostin viimeksi tori.fi nettipalstalta 170€:lla kokonaisen pyöräpaketin renkaineen ja vanteineen, eli ei ole kovin kallista. Myin lisäksi minulle tarpeettomat renkaat pois samaisella palstalla reilulla 200€:lla, joten vanteet jäivät minulle sopivaan hintaan rakenteluun.

    • Anonyymi

      Valmet ja valtra sopii myös ristiin zetor pulttijakoon? Pitääkö paikkansa?

      • Anonyymi

        Ydinfysiikkaa kukaan ei voi tietää.


    • Anonyymi

      Zetorin 34” vanteet voi ostaa,mistä?

    • Anonyymi

      34” vanteet zetoriin on harvinaiset ilmeisesti?

    • Anonyymi

      Edelleen ilman vanteita ... on ne harvinaisia,ehjät.

    • Anonyymi

      34" zetor vanne on harvinaisuus kun ei ole sattunut silmään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1573
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1352
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      899
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      783
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      10
      767
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      627
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      621
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      577
    Aihe