Koiran kakkiminen autoon

Koiratonn

Eilen pysäköin autoni prisman parkkipaikalle ja viereisessä autossa pelkääjän paikalla touhusi villakoira pitkään se rapsutteli kuten koirat tekevät kakkimisen vaiko pissimisen jälkeen. Kun palasin pika ostoksiltani koira makoili siinä samassa paikassa rauhallisesti.

Eli oikeasti onko tällainen yleistä vai jokin psyykkinen reaktio autoon jättämisestä, katsoin lämpötilan mittarista oli nolla astetta. Toinen kysymys onkin, että mikä olisi lämpöaste skaala mistä mihin on ok autossa koiraa pitää. Ja kuinka pitkään on jo liian kauan? Ei tämä koira siis palellut ainakaan mielestäni. Kuhan pulisen n ja olis kiva tietää näistä.

10

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ElukoillaElukka

      Monet koiranomistajat syövät koiriensa ulosteet.

    • KoiralliNEN_

      No jos se kerran makoili samalla istuimella kuin missä kuopsuttaminen oli tapahtunut sisään mennessäsi, koira on silloin vain koittanut muokata istuimesta itselleen vähän mukavampaa alustaa. Koirat eivät kuse/pasko ja sen jälkeen istu muina miehinä samaan paikkaan. Sanoisin poikkeuksetta vaihtavat istuinta silloin.

      Ei nyt varmaan tuo sen psyykkisempi tapahtuma ollut kuin se että kuopsuttaa peittoa muokaten mukavammaksi makuualustaksi kotona, yksinollessa tai vaikka olisi kotiväki paikalla.

      Jos autossa on webasto(polttoainekäyttöinen lisälämmitin) niin rajat on pari tuntia oli sitten pakkasta tai hellettä 30 astetta celsiuksen mukaan mitattuna. Kunhan muistaa jättää sen vekottimen päälle lämmitys/tuuletusasentoon. Ilman laitetta tai laite suljettuna rajat riippuu paljon koirastakin, mutta nyrkkisääntönä kaikkiin rotuihin että ei 15 minuuttia kauemmaksi aikaa enempää helteellä kuin pakkasellakaan.

      • tämänäin

        Juurikin näin. Meillä koirat tekee ihan samaa kuopsimista pedeissään yms eikä se tarkoita että sinne on pissattu tai paskottu varsinkin jos koira vielä makoili siinä.


    • Väinämöinen-

      Muistakaamme vanhan kansan viisaus "paskova koira ei palele"

    • VillakoiruVani

      Villakoirat kuolevat jos ne jättää autoon, jonka lämpötila on alle 5-astetta. Oma villakoirani saa aina yli 10-astetta lämpöä ja paljon rakkautta. Paras lämpö on noin 22-astetta.

      • ootkofiksu

        Opettele kirjoittamaan...


      • Fiksujaon

        Huomattu on. Meilläkin villakoirat pysyttelevät mieluiten sängyn, soffan tai pöytien alla koska sieltä ei lämpö karkaa. Kyllä ne silti pienellä sovittelulla imuriin suostuu menneen.


    • Koiratonn

      Joo No Niin Se Varmaan olikin, tosin se kuopsuttelu tapahtui siinä tuolien välissä vaihde kepin kohdalla, mut varmaan noin kuin sanoitte paikan etsimistä. Tosin hassua, kun autossa ei ole mitään peittoa tai muuta minkä paikkaa siirtäisi.

      • KoiraOnElukka

        Taisi nylpyttää itseään vaihdekeppiin.


    • tuplahurtat

      koirat eivät kuopsuta jätöksiään piiloon. Joskus kakkimisen jälkeen kävelevät muutaman askelen ja raapaisevat mahtailumerkit. Jos koira kuopii tuolia,niin se tekee nukkamapaikkaa itselleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe