Vanhapoika

Vanhapoika.minäkin

Sain vanhanpojan joka jostakin syystä oli kasvanut melkein maata myöten. Panin isompaan purkkiin. Uusi kasvu kääntynyt vähän enemmän yläviistoon.
Kaktuksessa on alussa sellainen paksumpi osa (n 7 cm), sitten ohuempaa (n 3 cm) ja taas paksua. Sen latvapaksun alussa on juuria. Voinko raakasti katkaista siitä juurien alapuolelta vaikka se on noin 3 cm paksu molempien paksujen osien ollessa noin 7 cm? Ja sitten kun leikkauskohta arpeutuu viikossa-parissa sikäli kuin arpeutuu, niin sitten istuttaa pötkylän multaan?
Eli kestääkö vanhapoika tuollaisen radikaalileikkauksen? Poikasia siinä on ollut montakin ja ne on kyllä lähteneet kasvamaan.
Vielä sellainen, että kun tökkään vanhanpojan poikasen multaan, niin kuinka syvälle se pitää upottaa? Sentti vai kolme?

1

671

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmajuuretonupeita

      Kasvit kestävät todella radikaaleja operaatioita. Ihan välillä omissakin kokeiluissa yllättyy miten oudot jutut onnistuu. Tämä sillä oletuksella, että olosuhteet ovat mahdollisimman hyvät.. eli valo sun muu.

      Jos siinä jo on juuria, niin luulisi lähtevän todella helposti ja nopeasti. Joko kunnollisella lisävalolla jos meinaat tähän huonoimpaan mahdolliseen vuodenaikaan leikkiä luonnonherraa, tai mieluummin odottelet operaatioiden kanssa kevääseen asti. Itse istuttelen leikkelyni ja erikoiset idätykset aina mahdollisimman pintaan, "kunhan vain saan pysymään pystyssä"- meiningillä. Ideana: maanalaiset osat maan alle ja yläpuoliset yläpuolelle - fiikuksissa ja joissain muissa tykkään jopa kasvatella juuria vähän ylempänäkin.

      Ja, niin, itse laittaisin suoraan leikkauksen multaan enkä kuivattelisi viikkotolkulla. Varsinkin ottaen huomioon jo olemassa olevat juuret. Tästä on mielipiteitä monenlaisia, joten kukin leikelköön omalla tavallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 64
      1022
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      60
      999
    3. 93
      817
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      55
      790
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      41
      659
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      630
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      588
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      565
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      560
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      553
    Aihe