Sain vanhanpojan joka jostakin syystä oli kasvanut melkein maata myöten. Panin isompaan purkkiin. Uusi kasvu kääntynyt vähän enemmän yläviistoon.
Kaktuksessa on alussa sellainen paksumpi osa (n 7 cm), sitten ohuempaa (n 3 cm) ja taas paksua. Sen latvapaksun alussa on juuria. Voinko raakasti katkaista siitä juurien alapuolelta vaikka se on noin 3 cm paksu molempien paksujen osien ollessa noin 7 cm? Ja sitten kun leikkauskohta arpeutuu viikossa-parissa sikäli kuin arpeutuu, niin sitten istuttaa pötkylän multaan?
Eli kestääkö vanhapoika tuollaisen radikaalileikkauksen? Poikasia siinä on ollut montakin ja ne on kyllä lähteneet kasvamaan.
Vielä sellainen, että kun tökkään vanhanpojan poikasen multaan, niin kuinka syvälle se pitää upottaa? Sentti vai kolme?
Vanhapoika
1
642
Vastaukset
- Ilmajuuretonupeita
Kasvit kestävät todella radikaaleja operaatioita. Ihan välillä omissakin kokeiluissa yllättyy miten oudot jutut onnistuu. Tämä sillä oletuksella, että olosuhteet ovat mahdollisimman hyvät.. eli valo sun muu.
Jos siinä jo on juuria, niin luulisi lähtevän todella helposti ja nopeasti. Joko kunnollisella lisävalolla jos meinaat tähän huonoimpaan mahdolliseen vuodenaikaan leikkiä luonnonherraa, tai mieluummin odottelet operaatioiden kanssa kevääseen asti. Itse istuttelen leikkelyni ja erikoiset idätykset aina mahdollisimman pintaan, "kunhan vain saan pysymään pystyssä"- meiningillä. Ideana: maanalaiset osat maan alle ja yläpuoliset yläpuolelle - fiikuksissa ja joissain muissa tykkään jopa kasvatella juuria vähän ylempänäkin.
Ja, niin, itse laittaisin suoraan leikkauksen multaan enkä kuivattelisi viikkotolkulla. Varsinkin ottaen huomioon jo olemassa olevat juuret. Tästä on mielipiteitä monenlaisia, joten kukin leikelköön omalla tavallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 914083
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2081593- 761420
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401110Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051050Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3291046- 49999
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en136949Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86929- 98909