tai konsolilla ynnä muulla?
Pelaatko nainen jotain tietokonepelejä?
35
485
Vastaukset
- kuinkaniiiii
En muuta ku pleikalla singstaarii ja kitarapeliä :D
- mitäpelei
:D ja se on sitte hurja show!
- hauskapeliidea
Sellaisia kuvioita peliin kuten... ukkosherra ja jäärouva, mutta pitäisi tulla hauska peli, koska 3d-juttu, hauska pelailla huviksi.
- tottahantokikin
Jep :D otetaanko kisa, mä oon aika hyvä niissä ;) Ei vaan tohon kakoselle saa mitään uutta enää.
- mitäpelei
tottahantokikin kirjoitti:
Jep :D otetaanko kisa, mä oon aika hyvä niissä ;) Ei vaan tohon kakoselle saa mitään uutta enää.
En oo koskaan pelannu niitä. En osaa nykyään pelata konsoleilla enkä muilla. Yli 10 vuotta lähes kokonaan pelaamatta.
- hyväpelieihurja
Ei nyt mutta... kun ajattelin että tytöt olisivat hyviä keksimään visuaalisuutta miten tekisin jännää peliä, kun heillä on mielikuvitusta keksiä, sellaista olen yrittänyt keksiä.
Mulla taitaa olla vain Quad-Core Duo eli joku i7, ei Itaniumia eli Octa-Core Duoa, mutta tuollainen peli-idea on ollut.
- visuaalisestihienotulee
- tyypillinen vastaus puolustusvoimilta, eipä juuri mitään :D
Mutta on sellainen idea uuteen peliin, pelityttöjen kanssa juurikin, hauskoja kuvia pitäisi laittaa, itse en ehdi mitenkään tänä vuonna enää tehdä sitä, mutta ideointia. - eimahdu
En enää. Ei huvita kuin nukkua ja sopeutua.
- JotainJoskusJoo
Ei ole mitään pelikonsolia.
Pelasin kun oli pleikkari,niin kaikenlaisia tasohyppelyjä ja simssiä tuli opeteltua tietokoneelta. Muuten sitten enemmän royalgames.comissa jotain ajankuluksi.
En ole mikään himo pelaaja ollut mutta toisinaan pelaillut.Kaikki strategiapelit, korttipelit ja pulmapelit ovat minun mieleen. Sellaiset joissa joutuu käyttään päätään. Myös reaktionopeutta ja tarkkaavaisuutta vaativat pelit on suosiossani.
räiskintä. fantasia, autopelit ei oikein innostaneet. Laulupelit samoin on nou nou kun ei ole tuota laulutaitoa eikä sävelkorvaa.
Monasti monet pelit on niin synkkiä värityksiltään ja raskastunnelmallisia taustamusalta että mua alkaa heti ahdistaan. Tykkään sellaisista kevyistä, värikkäistä ja söpöistä peleistä. Joku äärettömän söpö koiranpentu vaikka jota pitäisi pitää elossa ja kouluttaa ois kiva peli. Semmoinen kevyt, värikäs ja söpö peli eikä mikään raskastunnelmallinen masentava murhaamispeli
Haluaisin kyllä jonkun pelikonsolin ostaa itsellekin mutta en osaa noita uusia hienouksia käyttää ja niillä pelata. - sinä-minun-minä-sinun
Kyllä pelaan ja sanon kyllä, että joka ikinen päivä, kaikki F1 , rallit, sota, strategia, hidden object... ym.
Kaikki mikä on mielenkiintoinen minulle, sitä minä pelaan ja tykkään 👍
Ei minua haittaa se kommentti, niin vanha ja vielää pelaa pelejä
😂 - kunhantaasjaksaa
Mielestäni tämä, on miten nyt kuvailisi, ajattelin että koodaan varmaankin direct3d:llä tätä vuoden alusta, en ehdi millään tämän vuoden puolella.
Luulen että tulee hyvä peli ja tottakai kaikille auttaja-pelitytöille kunniat sitten.
Tarkoitus olisi olla hauskan näköinen (tytöt voisivat hoitaa sitä), ja niin... että isännätkin voivat pelata omia ennätyksiä sillä pelillä. - LetsRock-
Minun ikuinen suosikkini: Duke Nukem :D
Eli kyllä jonkin verran pelaan, tosin en enää niin paljon kuin joskus aikaisemmin.- sinä-minun-minä-sinun
Joo, mun suosikki myös oli Duke Nukem, tuliki mieleen pitäisi alkaa taas pelaama sitä 👍
- 5cardcharlie
Kokeile uudempia duke nukemeja, kuten esim. Duke Nukem - Manhattan Project.
Pelasin koodia käyttämällä loppuun tuon kun en jaksanut hyppelehtiä.
Mutta jos tekisi supersankarin pelin kuvitukseen hammaskeijusta, niin ehkä: erittäin lihava hahmo jolla on 1 iso hammas, "jättisuuri keijukainen". - sinä-minun-minä-sinun
5cardcharlie kirjoitti:
Kokeile uudempia duke nukemeja, kuten esim. Duke Nukem - Manhattan Project.
Pelasin koodia käyttämällä loppuun tuon kun en jaksanut hyppelehtiä.
Mutta jos tekisi supersankarin pelin kuvitukseen hammaskeijusta, niin ehkä: erittäin lihava hahmo jolla on 1 iso hammas, "jättisuuri keijukainen".Duke Nukem 3D Twentieth Anniversary World Tour , sen latasin netistä ja onneksi i ollut mitään kylkiäisiä ja viruksia, hyvin meni 👍
- T.ex.as.holdem
Minäkö? Pelejä? Nääh. Mitä nyt vähän sydämillä ja ihmisten elämällä, pikkuisen pitää aina kieputtaa jotain, jotta jännitysmomentti säilyy. 😁 Huomasitko hyvän pokerimatsin tässä hiljattain, panokset koveni aikas paljo, mutta sitten kun piti laittaa all-in, joku jänisti. Jäikkönää jalkoihin? 🤔 Sehän ei pelaa joka pelkää! 😉
Viime viikolla meni Subwayssä yhteen pöytään, jossa oli kaksi tuttua. Siellä kaksi naistutkimuksen opiskelijaa juttelivat konsolipelaamisesta. He pelasivat jonkin verran tai se miespuolinen naistutkija pelaa monesti pitkälle yöhön. Laitoin tämän sillä oletin, että keskusteluaihe olisi joku muu kuin konsoli ja ilmeisesti tietokone pelaaminen. Keskustelvatko naiset keskenään pelaamisesta niin kuin miehet?
- 5cardcharlie
Subway:n pelipöytä ;)
Tarjoiluna ei tainnut olla tuplaviskejä kuten blackjack-pöydissä yökerhoissa. 5cardcharlie kirjoitti:
Subway:n pelipöytä ;)
Tarjoiluna ei tainnut olla tuplaviskejä kuten blackjack-pöydissä yökerhoissa.Ei se pelipöytä - ne oli syömässä siellä. Minä menin sinne syömään viime viikon torstaina sinne. Menin tuttujen pöytään. En ole naistutkija ja eivät oikeastaan he. Se on genretutkimusta - kuuluuko naissukupuolen keskinäisiin keskusteluhin pelaaminen? Mistä naiset puhuvat keskenään?
Tarjoiluna ei ollut siis tuplaviskejä!- xbxv
Faith.Hope.Love kirjoitti:
Ei se pelipöytä - ne oli syömässä siellä. Minä menin sinne syömään viime viikon torstaina sinne. Menin tuttujen pöytään. En ole naistutkija ja eivät oikeastaan he. Se on genretutkimusta - kuuluuko naissukupuolen keskinäisiin keskusteluhin pelaaminen? Mistä naiset puhuvat keskenään?
Tarjoiluna ei ollut siis tuplaviskejä!Kyllähän ne naiset jotka pelaavat siitä myös keskustelevat. ☺
Itse pelasin nuorempana ja siitä siis tämä kokemus. Nyt nykyään pelaaminen ei enää oikein kiinnosta, se vain jäi ajan saatossa vähän kuin itsestään pois.
Yleisesti naiset puhuvat niistä asioista mistä on puhuttavaa, eli kaikesta mahdollisesta mistä ihmiset yleensäkin puhuvat.
Jotkut käy syvällisempiä keskusteluja ja toiset taas haluavat pitää jutun aiheet kevyempinä.
Riippuu yksilöistä ihan niin kuin miehissäkin. ☺ - 5cardcharlie
Faith.Hope.Love kirjoitti:
Ei se pelipöytä - ne oli syömässä siellä. Minä menin sinne syömään viime viikon torstaina sinne. Menin tuttujen pöytään. En ole naistutkija ja eivät oikeastaan he. Se on genretutkimusta - kuuluuko naissukupuolen keskinäisiin keskusteluhin pelaaminen? Mistä naiset puhuvat keskenään?
Tarjoiluna ei ollut siis tuplaviskejä!Niin on meilläkin, joskus kun olemme suunnittelemassa asioita, jossain nurkkapöydässä juomassa kaljaa ja suunnittelemassa.
Tuli mieleen kun pitäisi keksiä hahmoja kuvitukseksi erääseen peliin, hammaskeijusta supersankari kuvittamiseen, mutta jos sittenkin hammasPEIKKO :)
Varmasti tulee hauskan näköinen peli, vaativakin kun 3d-grafiikoilla, pitäisi sopia isännillekin, ei tavallinen palapeli eikä tetris, voi kyllä muistuttaa hieman... mutta kuvat satuolennoista, tekee mielestäni hyvän pelistä, ilahduttavan näköisenkin. xbxv kirjoitti:
Kyllähän ne naiset jotka pelaavat siitä myös keskustelevat. ☺
Itse pelasin nuorempana ja siitä siis tämä kokemus. Nyt nykyään pelaaminen ei enää oikein kiinnosta, se vain jäi ajan saatossa vähän kuin itsestään pois.
Yleisesti naiset puhuvat niistä asioista mistä on puhuttavaa, eli kaikesta mahdollisesta mistä ihmiset yleensäkin puhuvat.
Jotkut käy syvällisempiä keskusteluja ja toiset taas haluavat pitää jutun aiheet kevyempinä.
Riippuu yksilöistä ihan niin kuin miehissäkin. ☺Joskus kesällä joku kuvasi jotain samaa, mutta oli siellä joittenkin jutuissa jotain meikkaamista, kauneudenhoito... jotain sellaista mistä miehet ei keskustele. Itseäni tuo kiinnostaa sen takia hetken aikaa meinasin aloittaa sen genretutkimuksen. Kiinnostaa mitä sukupuolet ovat ja miten he toimivat? Mitkä on erot? Kiitos vastauksestasi.
- 5cardcharlie
Tästä tulee pyramidi-muotoinen 3d-palojen laittaminen paikoilleen -peli, renderöinnissä 3d:ssä näitä hauskoja satuolentoja.
Vaikenee pyramidin mukana peli, ja alusta on aina randomaattisen muotoinen, tämäkin vaikeuttaa peliä. Ajattelin poistaa ajan kokonaan, tai ainakin vähentää huomattavasti, olisi liian vaikea.
Mietin kyllä itse parisen tuntia koodatessa oikeilla säännöillä blackjack-peliä, koska nuo ässien muuttuvat arvot, muuttuvat aina kun uusi kortti tulee, ja sellaiset huomioitava. Siis jo jaetut kortit muuttavat arvojaan. 5cardcharlie kirjoitti:
Niin on meilläkin, joskus kun olemme suunnittelemassa asioita, jossain nurkkapöydässä juomassa kaljaa ja suunnittelemassa.
Tuli mieleen kun pitäisi keksiä hahmoja kuvitukseksi erääseen peliin, hammaskeijusta supersankari kuvittamiseen, mutta jos sittenkin hammasPEIKKO :)
Varmasti tulee hauskan näköinen peli, vaativakin kun 3d-grafiikoilla, pitäisi sopia isännillekin, ei tavallinen palapeli eikä tetris, voi kyllä muistuttaa hieman... mutta kuvat satuolennoista, tekee mielestäni hyvän pelistä, ilahduttavan näköisenkin.Laittaaka sille pelihahmolle englanninkielinen nimi. Teethtroll? Jos peli leviäisi ulkomaille asti.
Itse pelailen lähinnä jalkapallomanageripeliä, Civilzation-pelejä sekä autopelejä. Kerran ostin naiselta huutonetissä autopelin "Test Drive Unlimited". Siinä pystyi shoppailemaan vaatekaupassa naishahmolla ja pukemaan pelihahmolleen päälle vaatteita. Myös pelihahmo pystyi muokkaamaan. Se on autopeli avatarella - ehkä sen takia se jotain naista kiinnosti. Ostin sen siis naiselta. Minkälaisista peleistä naiset ovat kiinnostuneita?- 5cardcharlie
Joo ja kuten "ThunderLord", Ukkosherra... mutta visualisointiin tuollaisia satuolentoja :)
5cardcharlie kirjoitti:
Tästä tulee pyramidi-muotoinen 3d-palojen laittaminen paikoilleen -peli, renderöinnissä 3d:ssä näitä hauskoja satuolentoja.
Vaikenee pyramidin mukana peli, ja alusta on aina randomaattisen muotoinen, tämäkin vaikeuttaa peliä. Ajattelin poistaa ajan kokonaan, tai ainakin vähentää huomattavasti, olisi liian vaikea.
Mietin kyllä itse parisen tuntia koodatessa oikeilla säännöillä blackjack-peliä, koska nuo ässien muuttuvat arvot, muuttuvat aina kun uusi kortti tulee, ja sellaiset huomioitava. Siis jo jaetut kortit muuttavat arvojaan.Itse suunnitelin joskus pelin. Kirjoitin rungon ja logiikan basicilla. Kaverin piti koodata se, mutta se jäi kesken. Opin samalla jotain ohjelmoinnin logiikasta, sillä myöhemmin tkt:n opiskelijanaapuri sanoi, että sillä tavallahan se asia ratkaistaan. Sen jälkeen en ole pelejä kehitellyt tai kauheasti ohjelmoinnin kanssa ollut tekemisissä.
Meneekö paljonkin aikaa ohjelmoinnin ja suunnitelun parissa? Itse en jaksa koodata ja laskea jotain bittimatiikalla jotain animaatiota. Joskus laskin sellaisia ja jotain liikkuvia kuvioita, mutta sitten loppui kärsivällisyys. Minua se homma ei palkinnut alle 20-vuotiaana.- xbxv
No kyllähän sitä joskus jostain kauneudenhoito jutuista puhutaan, mutta vaikka itse olenkin naisellisesti pukeutuva ja meikkaava nainen niin mielessä pyörii enemmän kyllä monet muut asiat. ☺
Emotionaalisesti herkin tuntemani henkilö on miespuolinen, kun taas eräs läheinen naispuolinen ystäväni on sellainen kuin jotkut vieläkin miehistä olettaa stereotyyppisesti, sulkeutunut syvemmistä tunteistaan puhumisen suhteen ja ei halua herkistellä muiden edessä.
Mutta ei se minua haittaa, on hienoa että ihmiset on erilaisia ja uniikkeja omana itsenään. ☺
Tämän ystäväni kanssa on hieno viettää aikaa koska ainakaan hänen kanssaan ei ole vaaraa siitä että iloiseksi tarkoitettu leffa-ilta muuttuisi jossain vaiheessa liian vakavista puhumiseksi tms.
Näin käy jostain syystä aina yhden ystäväni kanssa, ja monesti kyläilyni hänen luona venyvät hyvinkin pitkiksi kun emme kumpikaan saa puhetta poikki, aiheita riittää eikä ne usein ole niitä kaikkein pinnallisimpia eikä kepeimpiäkään niin sanotusti. ☺ xbxv kirjoitti:
No kyllähän sitä joskus jostain kauneudenhoito jutuista puhutaan, mutta vaikka itse olenkin naisellisesti pukeutuva ja meikkaava nainen niin mielessä pyörii enemmän kyllä monet muut asiat. ☺
Emotionaalisesti herkin tuntemani henkilö on miespuolinen, kun taas eräs läheinen naispuolinen ystäväni on sellainen kuin jotkut vieläkin miehistä olettaa stereotyyppisesti, sulkeutunut syvemmistä tunteistaan puhumisen suhteen ja ei halua herkistellä muiden edessä.
Mutta ei se minua haittaa, on hienoa että ihmiset on erilaisia ja uniikkeja omana itsenään. ☺
Tämän ystäväni kanssa on hieno viettää aikaa koska ainakaan hänen kanssaan ei ole vaaraa siitä että iloiseksi tarkoitettu leffa-ilta muuttuisi jossain vaiheessa liian vakavista puhumiseksi tms.
Näin käy jostain syystä aina yhden ystäväni kanssa, ja monesti kyläilyni hänen luona venyvät hyvinkin pitkiksi kun emme kumpikaan saa puhetta poikki, aiheita riittää eikä ne usein ole niitä kaikkein pinnallisimpia eikä kepeimpiäkään niin sanotusti. ☺No, minulla on naisystävä joka saattaa höpöttää puhelimessa tunnin jostain tunne asioista. Miehet harvemmin puhuvat paljoa. Kiitos näkemyksestäsi.
- Todellapaljon
pasianssia.
- 5cardcharlie
Sulle voisi sitten olla hyvä tämä minun tekemä kunnollinen blackjack, johon liittyy myöskin 5 card charlie ;)
Strategiapelejä, itse pelaan joskus ajanvietteenä, Starcraft on aivan hyvä.
Red Alert 3 on hyvä koska tuossa on parannettu sitä kun ei ehdi hallinnoimaan kaikkia joukkoja, niin voi määrätä adjutantteja tekemään asioita.
Mutta oikeasti on mukavampaa pelata oikeiden ihmisten kanssa, kuin tietokoneella, mutta ajanvietteenä. - Todellapaljon
5cardcharlie kirjoitti:
Sulle voisi sitten olla hyvä tämä minun tekemä kunnollinen blackjack, johon liittyy myöskin 5 card charlie ;)
Strategiapelejä, itse pelaan joskus ajanvietteenä, Starcraft on aivan hyvä.
Red Alert 3 on hyvä koska tuossa on parannettu sitä kun ei ehdi hallinnoimaan kaikkia joukkoja, niin voi määrätä adjutantteja tekemään asioita.
Mutta oikeasti on mukavampaa pelata oikeiden ihmisten kanssa, kuin tietokoneella, mutta ajanvietteenä.Mulla ei ole edes netti auki sillon kun pasianssia pelaan. En mää tommottis pelejä ala, ei oikein iske. Pelaa sää vaan, mä peesaan ;).
- Sisäpiirinvinkit
En, vain veikkauksen pelejä.
Tänäänkin pelit vetämässä :) - Enenää
Pelasin 2000-luvun alussa juniorina esim. Deus Ex, Thief -sarjoja. Mutta jäi sitten, nykypeleissä, tai pitkään aikaan, ei ole ollut samaa parhautta.
- 5cardcharlie
Minulla on muuten Deus Ex, näin levyn varastossani ;)
Renderöityjä satuolentoja kuvitteeksi peliin, ajattelin että olisi hauska idea... hammasPEIKKOkin.
- 7cardcharlie
tuollaisia satuolentoja olisi hauska keksiä kuvitukseksi peliin, kuten hammashirviötkin ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1086937- 954441
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista493885- 513538
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1903479
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242979- 672684
- 482532
- 131924