Itä-Suomen hovioikeus on määrännyt vapautettavaksi vankeudesta miehen, joka sai viime heinäkuussa Pohjois-Karjalan käräjäoikeudessa 9 vuoden 8 kuukauden vankeustuomion taposta ja kahdesta pahoinpitelystä. Käräjäoikeus oli lisäksi määrännyt miehen pidettäväksi edelleen vangittuna.
Hovioikeuden päätöksellä mies on päästettävä vapaaksi heti, ellei hänen vangittuna pitämiselleen ole muuta syytä kuin kesällä annettu käräjäoikeuden tuomio.
Hovioikeus toimitti asiassa pääkäsittelyn keskiviikkona ja julkisti osapäätöksensä torstaina. Hovioikeus päätyi päätösneuvottelussaan sellaiseen ratkaisuun, ettei miestä ole enää aihetta pitää vangittuna.
Hovioikeuden ratkaisusta käy ilmi, että päätös oli yksimielinen.
Hovioikeuden päätöksellä mies on päästettävä vapaaksi heti, ellei hänen vangittuna pitämiselleen ole muuta syytä kuin kesällä annettu käräjäoikeuden tuomio.
Hovioikeus toimitti asiassa pääkäsittelyn keskiviikkona ja julkisti osapäätöksensä torstaina. Hovioikeus päätyi päätösneuvottelussaan sellaiseen ratkaisuun, ettei miestä ole enää aihetta pitää vangittuna.
Hovioikeuden ratkaisusta käy ilmi, että päätös oli yksimielinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
No ei oo mitään pilaa.
Normilinjaa vetää hovioikeus.
Ainahan sieltä saa helpotusta tuomioon tai kokonaan kakun pois.
Edellytetään vain että on vähintäänkin törkeästi rikkonut lakeja ja asetuksia.
Tappanut tai raiskannut.
Hyvällä tuurilla maksavat vielä korvauksia kysymättäkin ettei arvoisille hovioikeuden jäsenille tulisi traumoja kun nyt pikkuista kiusasivat panemalla häkkiin.
Pienen lapsen leikkipuistossa murhannut värillinen mies ilkesi vielä tuulettaa oikeuden edessä,mutta lopetti nopeasti,kun varmaan puolustusasianajaja pakotti. Miksi tidoitusvälineitä vaaditaan sanomaan,että epäillään murhasta,vaikka useat ihmiset näkivät tapahtuman,koska kiertelemättähän se oli murha.
Koska tässä maassa on oikeuslaitos, joka päättää onko kyseessä murha vaiko mikä. Oikeuslaitos ei vielä ratkaisuaan ilmoittanut.
Viattoman lapsen henki on menetetty värillisen hullun tekojen vuoksi,varmaan minut telotaan rasistina,kun sanon asian suoraan.
Eihän tässä nyt suurta vahinkoa pitänyt sattua kun lapsikin oli värillinen, vai miten se nyt meneekään sinun ajattelussa?
Niin mikäs oli tämä hovin vapauttama tapaus? Mitä se sitten teki?
Suomen poliitikkojen säätämät lepsut lait suosii rikollisia. Eihän täällä kukaan edes istu tuomioitaan loppuun vaan rosvot mesoo vapaana jo istuttuaan puolet tuomiostaan. Tämä lapsen tappaja ei saletisti istu montaa vuotta kun on taas puukon kanssa heilumassa. Jotain tarttes tehdä ja äkkiä. Ikuinen maahantulokielto tämmöisille elukoille.
Minkä sille mahtaa,olisi mukava tietää millaiset ja minkä ikäiset siellä oikein päättävät murha asioista vai vaikuttaako tämän henkilön kohdalla pyörätuoli asioiden kulkuun vaikka on jo kerran tehnyt samallaisen teon....
Näitä värillisiä paperittomia naisten naurattajia ja hyväksikäyttäjiä tuli tuhansia matutulvan mukana rajan takaa,kun rajan ylittäjiä ei tutkittu tarkemmin.
Käytännössä valtio maksaa huippupalkan esimerkiksi rahattoman pahoinpitelijän,tai raiskaajan puolustusasianajajalle,joten siihen hakeutuu myös huipputuomarit. Uhrin tilanne on heikonpi,koska esimerkiksi oikeudenkäynti kustannukset hirvittää.
Värillinen mies raiskasi kymmenvuotiaan tytön,mutta oikeus alensi tuomiota,kun lapsi ei tarpeeksi oikeuden mielestä vastustanut tekoa. Kuinkahan peloissaan lapsi on ja shokissa,kun iso mies ottaa väkivallion kiinni.
Anteeksi mutta onko kysymyksessä hovi vai huvioikeus?