Uusi hallintokaupunki keskelle Kymmenlaaksoa

Juhani Leinonen ehdotti joitakin aikoja sitten, että Kymenlaaksoon olisi tehtävä uusi keskuskaupunki Inkeroisten-Leikarin alueelle. Muodostettaisiin siis uusi kaupunkikunta. Tämän järjestelyn avulla olisi mahdollista löytää ratkaisu myös keskussairaalan sijainnille, sikäli mikäli maakunnassa katsottaisiin oikeaksi pitäytyä yhden suuren sairaalaan järjestelmään. Toisaalta olisihan sekin mahdollista, että sekä Kotkassa että Kouvolassa sijaitsisivat omat sairaalansa, joissa molemmissa olisi tarjolla pysyväisesti erikoissairaanhoidon palveluja. Sitä varten kyllä olisi ilmeisen hyödyllistä rakentaa maakunnalle kokonaan uusi keskus, niin Kotkan ja Kouvolan välinen nokittelu ja hegemoniahinku saataisiin aisoihin. Samalla maakuntaan ehkä saataisiin lisää tasapainoista ja yhtenäisen maakunnallisen hengen mukaista ilmapiiriä.

Tarkastellaanpa asetelmaa hiukan laajemmin. USA:n monissa osavaltioissa osavaltion pääkaupunki ei ole suinkaan suurin väestökeskus vaan paljon pienempi kaupunki. Esim. New Yorkin osavaltion pääkaupunki on Albany (n.100.00 asukasta) eikä suinkaan New York City. Illinoisin pääkaupunki on Springfield (n. 117.000 asukasta) eikä Chicago. Pennsylvanian pääkaupunki on Harrisburg (n. 50.000 asukasta ) eikä Philadelhia. Kalifornian pääkaupunki on Sacramento (n. 486.000 asukasta) eikä Los Angeles tai San Fransisco tai San Diego. Texasin osavaltion pääkaupunki on Austin (n. 950.00 asukasta) eikä Dallas tai Houston tai Wort Forth. Kyllä näitä esimerkkejä riittäisi runsaamminkin. Eipä Kymenlaaksossakaan kummankaan suurimman kaupungin tarvitsisi olla ikään kuin itsestäänselvyytenä maakunnan "pääkaupunki".

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tekniikanriemuvoitto

      Totta se on että maakuntakohtaisten palvelupisteiden paikka olisi Leikarin tuntumassa siis pelastuslaitos, poliisi, kansainväliset mitata täyttävä urheilukeskus ja miksei jokin kulttuurikeskuskin. Tulevaisuudessa fyysisiä palvelupisteitä tarvitaan ainoastaan toiminnoissa joita ei pystytä virtualisoimaan. Nyt paikasta kiistellyn sotepalveluidenkin osalta ei mitään fyysistä toimipistettä edes tarvita kun virtualisointi otetaan käyttöön. Tähän päästään heti kun 5G verkko on rakennettu. Homma pelaa aivan samalla tavalla kuin nykyisin tietokoneen korjaus, skannaus appsi hoitaa kuvantamisen ja suorittaa automaattisesti korjaukset.

    • W.Leiriniekka

      Täsmennyksenä tuohon Juhani Leinosen hahmottelemaan ideaan täytyy todeta, että hän haarukoi alueen Keltakankaan-Leikarin tienoolle eli uuden Kymenlaakson keskuspaikkakunnan. Karttaa tarkastelemalla on helppoa havaita, että Leikarikaan ei ole paras mahdollinen varsinaisen keskuksen yksilöity paikka, vaikka se tuon uuden kunnallaisyksikön rajojen sisällä sitten sijaitsisikin.

      Kymenlaaksossa on ilmeisenä laiminlyöntinä jo olemassaolevien rautatieyhteyksien jättäminen hyödyntämättä henkilöliikenteessä. Oppia kannattaisi ottaa Helsingin seudulta, jossa uuden rakentaminen on varsin onnistuneella tavalla tukeutunut kiskoliikenteen yhteyksien äärelle. Kymenlaakossa "karttaharjoituksen" tuloksena uuden keskuksen sijainti sopisi kiskoliikenteen perspektiivistä katsoen parhaiten Juurikorven pohjoispuolelle, sillä pohjoisesta nähtynä rautatie haarautuu Kotkan ja Haminan suuntiin niiltä paikkeilta. Leikari on jo liian etelässä.

      Jonkin matkaa Inkeroisten eteläpuolella rautatie ja valtatie 15 ovat linjauksiltaan kohtalaisen lähellä toisiaan. Juuri sille alueelle Kymenlaakson uuden keskuksen tekeminen osuisi kaikkein luontevimmin. Sinne pitäisi sijoittaa nimen omaan maakunnallisen päätöksenteon keskus. Silloin saataisiin puretuksi Kouvolan ja Kotkan välinen iänikuinen valtataistelu. Jos Kotka ei tämmöistä asetelmaa itsekkyyssyistä hyväksyisi, niin silloin Kotka ampuisi omaan jalkaansa. Varmaankin Kotkassa kuvitellaan, että koko Kymenlaakson maakunnallinen napa olisi vakiinnutettava Kotkaan, mutta se sinänsä harras päämäärä tuhoaa Kymenlaakson maakunnallisen yhtenäisyydeen. Tällä hetkellä näyttää kyllä siltä, että Kotka olisi kovaa vauhtiaa saavuttamassa tuon hegemoniaalisen tavoitetteensa. Eipä se kuitenkaan tule onnistumaan. Ei Kouvolaa ole mahdollista alistaa ja nujertaa. Tätä nykyä Kotkan pyrkyryys lähinnä myrkyttää Kymenlaakson henkisen ilmapiirin.

      Erikoisterveydenhoidon järjestelyn kohdalla Kymenlaakossa tarvitaan sekä eteläisen rannikkoseudun että pohjoisen, Kouvolan, molempien tarpeitten huomioimista. Pitkälle tähdäten on täyttä harhakuvitelmallista huuhaata, että kaikki erikoisterveydenhoito keskitettäisiin Kotkaan. Kymenlaakson rannikon satamat ja teollisuus muodostavat realiteetin, jonka perusteella erikoissairaanhoidon palveluja tarjoava sairaala tarvitaan alueella. Samoin erikoissairaanhoidon palveluja tarjoava toinen sairaala tarvitaan välttämättä Kouvolassa, sillä tarvitsee vain mainita Suomen suurin rautateitten risteysasema, Utin ja Vekaranjärven varuskunnat, kaupungissa sijaitseva suurteollisuus sekä esim. Meri-Lappia tai Keski-Pohjanmaata isompi väestöpohja. Kotkan olisi viisasta todeta, että Kymenlaakson molemmat suuralueet tarvitsevat tasokkaan oman erikoissairaanhoidon palvelun sairaalansa.

    • W.Leiriniekka

      Yle-uutiset kertoi eilen 23.1.18, että selvityshenkilöt Maija Rask ja Hannes Manninen ovat saaneet valmiiksi raporttinsa Lapin sote-palvelujen järjestämisestä. Näin Kymenlaakson vinkkelistä nähtynä olennaista on heidän laatimassaan selvityksessä, että synnytyksiä ja anestesiaa vaativia leikkauksia varten Kemiin tarvitaan oma sairaalayksikkönsä. Rask ja Manninen nojautuvat asiassa kansalaisten perustuslaillisten yhdenmukaisten oikeuksien turvaamiseen. Edelleen he mainitsevat Kemin-Tornion alueen suurteollisuuden ja vilkkaan liikenteen. Tässä asetelmassa pääministeri Juha Sipilän kiukkuiset porsaanreikä-julmistelut joutuvat outoon valoon. Taitaapa eduskunnan perustuslakivaliokunnalla olla jälleen kerran aihetta kriittisyyteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe