Törkeä yliajo suojatiellä

ihmettelen1

Törkeä yliajo suojatiellä: uhri helikopterilla sairaalaan
"Miehen epäillään ajaneen lauantai-iltapäivällä henkilöautolla suurella ylinopeudella Karjalankatua kohti Rauman satamaa päin punaisia liikennevaloja ja polkupyörällä suojatietä ylittäneen naisen päälle."

http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Törkeä-yliajo-suojatiellä-vakavasti-loukkaantunut-uhri-helikopterilla-sairaalaan/1071354?pwbi=6ab389512297a56ae160d35b9c794bbf

JOS kyseessä on kaahaaja, MIKSI hänellä oli ajokortti ja auto? Jokainen tietää omasta kaveripiiristään /läheisestä kenellä on tapana ajaa huomattavaa ylinopeutta, aiheuttaen vaaratilanteita. Jos kyseessä oli vahinko, miksi mies ei pysähdy ? Mikä on suuri ylinopeus tässä tapauksessa? Jälkikäteen ei mikään auta uhria, jos käy huonosti. Pyöräily ei ole turvallista, ei varsinkaan tienylitys.

17

1323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isomutkamurhakurahu

      No eihään kukaan silmä ajokortklla aja vaan ajtolla. Ja jos joku nainen nyt taas on lähtenyt katsomattaan tietä ylittämään niinkuin on tapana niin ei voi syyttää muuta kuin itseään, tai sitten on kyllä näössä ja kuulossa vikaa jos ei huomaa auton tuleva 40km/h alueella "huomattavaa ylinopeutta".
      Ja saatanan kauan ne sitä siinä paloaseman edessä ihmetteli eikä kopterilla näyttänyt olevan edes kiire. Taisi käydä huonosti...

    • Helikopterilla

      Eihään kukaan silmä ajokortklla aja vaan ajtolla. No...ei noin.
      Voi syyttää muita kuin itseään.
      Polkupyörällä suojatietä ylittäneen? Oliko suojatie ns. pyörätien jatke?
      Raumalla on lukuisia pyöräteitä (Esim. Valtakadulla) jotka päättyvät risteykseen ja suojatiehen, jatkuvat taas risteyksen jälkeen, jolloin polkupyörä täytyy taluttaa suojatien yli. Osoitetaan liikennemerkillä.
      Suojatiet ON VAARALLISIA!

    • Rallionmunrattoni

      Suoja ja pyörätie ei ole henkivakuutus. Oppiipahan katsomaan ympärilleen että ei toiste jää rattijuopumuksesta epäillyn nistiyliajajan alle.

    • Ruratmrum

      Pyöräilijällä oli vihreä valo ja autolla punainen. Siinä ei paljoa ole aikaa reagoida kun huomaa että auto ei pysähtynytkään punaisiin valoihin...

    • kyllmääkituruus

      Cittarin kohdalla on vain suojatie.
      Pyörätie ei jatku.
      Katsoin asian satellittikuvista ja kaupungin kartastosta.
      Eli aina talutettava tien yli. Itsekin kyllä ajan siitä pyörällä-en enää. Raumalla ajellaan pyörällä rohkeasti auton eteen paikassa kuin paikassa. Samoin jalankulkijat. Katsokaa ihmiset sivuillenne ennen tien ylitystä-jos sieltä auto tulee hidastamatta niin päällehän se tulee.

    • hfff

      Kyllä sen ny huomaa, jos auto ei pysähdy. Ite annan aina auton mennä ,jos päälle meinaa tulla. moni pyöräilijä ajaa kuin kamikaze. Ei kato yhtään autoja. Luottaa et auto pysähtyy.

      • ffffr

        Ehdollista saa korkeintaan. Näin se menee. Se ketä ajoi sen motoristin kuoliaaksi vuosi sitten. Joku hoitoalalla työskentelevä, niin hän selvisi sakoilla vain. Pari sataa tai jotain


    • RaumallaJaMuuallakin

      Voimia naiselle paranemiseen! Todella ikävä juttu.

      Joku roti tuohon kirjoitteluun. Suurin osa teistä varmaan melkein aikuisikäisiä ihmisiä.
      Pyöräilijä siis ylittänyt lauantai iltapäivällä vihreillä valoilla suojatietä, kun nuori kaahari ajanut päin punaisia valoja ja vielä paennut tapahtumapaikalta.

      Taisi helsingissä yksi autoilija saada tuomion murhasta, kun teloi pyöräilijän tahallaan kuoliaaksi. Toivottavasti myös nyt tekijä saa todellisen tuomion.

    • Liikenneympyrä

      Suojatietä ylittäessä talutetaan pyörä,
      entä liikenneympyrässä?

    • Tiedän_tekijän

      Ainakin viimeisten puheiden mukaan kuski oli vielä kännissä. Vanhat rikkeet odottamassa oikeudenkäyntiä. Kukaan kaverin tunteva ei ole tapahtuneesta pätkääkään yllättynyt.

    • Rouva on loukkaantunut vakavasti, ja te täällä analysoitte liikennesääntöjä. Hävetkää!

    • Minätässävainolen

      Ei hyvää päivää. Jos olet autolla liikkeellä ja joku pyöräilijä tulee tielle väärässä paikassa ni onko teillä idiooteilla lupa ajaa yli? Mun mielestä isompi väistää pienempää aina ja joka paikassa. Saatikka tässä ku vielä ollu liikenne valot ja kuski joka ei selvinpäin. Karma kohtaa teidät "oikein" ajatteliat.

      • PorilainenMiÄs

        Kyllä sinä tässä se ainoa idiootti olet, kun et osaa edes yhdyssanoja kirjoittaa. "liikenne_valot".

        Sun mielipide "isompi väistää pienempää aina" tuntuu olevan aivan väärin. Itse kun liikun pyörällä, niin olen jo pikku nulikasta alkaen ymmärtänyt että pienempi väistää tietenkin suurempaa, ja säästynyt darwinismilta sekä pyörätuolilta.


      • RaumalainenMiÄs

        Niin ja porissa kun oot liikkeellä jalan, niin autoilijat ei kunnioita ollenkaan jalankulkijaa vaan painetaan kaasua s**tana.


    • Joohh

      Sattumoisen tunnen tuon tyypin, ei ollut oma auto eikä edes ajokorttia. Näin.

    • Joohh

      Ja ihan tahallinen teko oli

    • Tetracycline

      Sama heppu myös kidnappaaja ja raiskaaja....... Aivan sairas kaveri, no raumalainen kun on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3291
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      667
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe