Turku pyörii työttömyyskorvauksilla

ja palkkatuilla. Näin se vain on. Tällä tavalla kaupunki säästää ison summan Kokoomuslaisten käyttää mihin lystää. Tässä olisi hyvä aihe MOT-ohjelmaan. Jos joku työpaikka on joskus auki, niin siihen palkataan joku, jolla takuulla on hyviä suhteita ja kokoomuspaperit. Kirjastossakin juoksevat työt hoidetaan "harjoittelijoilla", sillä välin kun kantaväki istuu rennosti rupattelemassa. Tällä tavalla sitä työllisyyttä hoidetaan Turun malliin.
5101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näinhän se on. Työ ei häviä minnekään, ainoastaan työpaikat. Ahneudella ei ole rajaa.

Äänestä

On kyllä hölmöläisten hommaa. Minkälainen ostovoima on työttömyyskorvauksen saajalla? Miten käy Suomen talouden jos palkat maksetaan valtion kassasta? Ja vuokrat maksetaan myös?
Kommunismiahan se on.

Äänestä

Suomen perustuslaki oli hyvin toimiva 80 vuoden ajan. Se oli tullut voimaan 1919 ja vasta vuonna 1999 perustuslaki uudistettiin. Alun perin perustuslaki sanoi selvästi, ettei ulkomaalaisilla ole sosiaaliturvaa Suomessa.

Vuonna 1999 Demla oli jo voimissaan. Silloin lakiin tuli tuo kirottu sana ”jokainen”. Luulenpa, että tämä meni eduskunnassa läpihuutojuttuna, koska oltiin jo Euroopan Unionin jäsen. Ja EU vaatii sitä ja tätä. Ymmärsikö yksikään kansanedustaja lain hyväksyessään, että samalla ”jokainen” laajennettiin tarkoittamaan kaikkia maailman ihmisiä.

—
Helsingissä 17 päivänä heinäkuuta 1919
Suomen Hallitusmuoto

4 §
Suomen kansalaisoikeus on jokaisella, joka on suomalaisista vanhemmista syntynyt, niin myös vieraan maan naisella, joka on mennyt naimisiin Suomen miehen kanssa.
Vieraan maan kansalainen voidaan ottaa Suomen kansalaiseksi niillä ehdoilla ja siinä järjestyksessä, kuin laissa erikseen säädetään.
II LUKU
Suomen kansalaisten yleiset oikeudet ja oikeusturva
5 §
Suomen kansalaiset ovat yhdenvertaiset lain edessä.

Äänestä

Köyhät itkee! Pitää vaan sopeutua siihen että on vain varakkaita ja sitten tosi köyhiä. Työpaikat lisääntyvät vain palkkoja reilusti alentamalla. Miksi ihmeessä yritysten pitäisi yleensä maksaa palkka jos valtio sen maksaa? Turku on kaupunki ja kaupunki on liikeyritys jonka johtajien oikeus on tehdä voittoa.

Äänestä

Kapina?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näinsevainon kirjoitti:

ja palkkatuilla. Näin se vain on. Tällä tavalla kaupunki säästää ison summan Kokoomuslaisten käyttää mihin lystää. Tässä olisi hyvä aihe MOT-ohjelmaan. Jos joku työpaikka on joskus auki, niin siihen palkataan joku, jolla takuulla on hyviä suhteita ja kokoomuspaperit. Kirjastossakin juoksevat työt hoidetaan "harjoittelijoilla", sillä välin kun kantaväki istuu rennosti rupattelemassa. Tällä tavalla sitä työllisyyttä hoidetaan Turun malliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu