Hei!
Kysyisin, onko joillakin teistä kokemuksia äkillisestä näön heikentymisestä.
Näihin päiviin asti olen pärjännyt erittäin hyvin v 1998 laittamillani tummentuneilla lasillani (likinäkö). Näkökyky oli siis hyvä. Viime viikosta lähtien olen huomannut, että en näe esim. luentokalvoja läheskään niin hyvin, mitä esim. viikkoa aiemmin. Olen joutunut siirtämään myös nojatuolta hieman lähemmäksi telkkaria. Tämä näön äkillinen heikentyminen on alkanut askarruttamaan minua kovasti ja niiden syyt. Noin seitsemän vuotta näkökyky on pysynyt samana, mutta nyt kahden viikon aikana näön heikentyminen on ollut huomattavissa.
Osasyy voi olla siinä, että tummentuvat lasini eivät enää pelitä kevätauringossa ja sisällä oikeastaan kumpaakaan suuntaan. Tietääkö silmälääkäri äkillisen näön heikentymisen mahdollisia syitä?
Äkillinen näön heikentyminen
2
1066
Vastaukset
- silmälääkäri
Eräs syy äkilliseen likinäköisyyden lisääntymiseen voi olla diabetes, tällöin taittovirhe palaa usein entiselleen parin viikon kuluessa kun verensokeriarvot on saatu kuriin. Eli jos on muita yleisvaivoja, esim. painonlaskemista, tihentynyttä virtsaamistarvetta tms. niin olisi syytä hakeutua yleislääkärin tarkastukseen ja kertoa tästä epäilystä.
Toinen syy voi olla sarveiskalvon muutokset, esim. keratokonuksen paheneminen (eli "sarveiskalvon kartiopullistuma" eli keskeinen sarveiskalvo pullistuu ja on ohentunut ja tämä lisää likinäköisyyttä), Tämä on harvinaisempaa.
Lisäksi taittovirhekin voi toki muuttua ja jostain syystä tulet sen nyt havainneeksi.
Eli oireista riippuen suosittelen yleislääkärin, optikon tai silmälääkärin tarkastusta.- eräs opiskelija
Joo tosiaan. Syy näön heikentymiseen oli diabetes, aivan kuten arvelit. Jouduin viikko sitten perjantaina sairaalahoitoon. Pääsin tämän viikon keskiviikkona sieltä pois. Näkökin normalisoitui pian. Nyt kuitenkin lähi- ja kaukonäkö on ollut kolmena viime päivänä jopa erinomainen. En ole tarvinnut laseja (-2,5) ollenkaan. Viimeksi tälläinen tilanne oli 80-luvun lopulla. Onko tämä vain ohimenevä ilmiö vai onko toiveita lopullisesta näön paranemisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836019
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj474055- 1314011
- 693793
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262968Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72567Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332379- 282252
- 2042141
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4501849