Kuvittelin ennen että vain meillä on tällaista. Esimiehellä ei ole pienintäkään tajua siitä mitä "alaiset" tekevät. Ravintoketjussa ylöspäin mennessä se mitätön tiedon hiukkanenkin häviää horisonttiin.
Toinen toistaan pöhkömpiä "säästöjä", täydellistä näköalattomuutta, sellaisiin asioihin puuttumista mistä ei ymmärretä mitään. Porukka myötähäpeästä punaisena ja samalla kauhusta kankeana, milloin YT-miekka heilahtaa vieden sen ainoan kaverin, joka tuonkin homman osaa.
Kuulostaako tutulta? Miten tähän on tultu? Suomi oli vielä 1990-luvun lopulla eturivin maa IT-alalla. Kultaa vuoltiin ja rahaa oli.
Mä väitän, että syynä on pomojen ja johtajien palkitseminen heidän itse itselleen keksimillään mittareilla. Ei tätä muuten voi selittää.
Tietääkö pomosi mitä teet?
15
474
Vastaukset
- HienoaSwell
Esimiehillä ei tänä päivänä ole edes pikku lafkoissakaan minkäänlaisia käytöstapoja eikä ihmissuhdetaitoja.
Pienissä 25 - 35 henkilöiden puljuissa ei mahduta edes samaan hissiin, aamuisin ei tervehditä milllään tapaa vaan tuijotetaan alas ja kävellään pitkin seinän reunoja.
Asiakkaille esitetään jonkinlaista roolia ja kun asiakas on poistunut niin heidät mollataan alimpaan helvettiin. Eli sillä lailla johdetaan yritystä.- BrainPain
It-ala on vaarallista mielenterveydelle, suurin osa päivästä menee monilla aika paskoissa fiilareissa. Ja jatkuvat yt:t pitävät huolen, ettei ilmapiiri pääse plussan puolelle. Onko hyviä firmoja enää?
- tuumaan.vaan
Meillä on isommassa lafkassa esimiehillä ihan hyvät käytöstavat. Sitä korkeammalle noustessa tavat huononevat ja yhteys reaalimaailmaan katkeaa. Mitähän siellä oikein mietitään, miten perustellaan edes itselle oma olemassaolo?
- Omakokemus
Muistakaa, että esimiehet ovat teitä kyvykkäämpi koska ovat esimieheksi päässeet. Kilpailu on kovaa ylennyksistä.
- Kykyä
On yhtä kuin: hyvät pisteet ylempien miellyttämis -ja alempien simputtamiskokeissa, jotka joku konsulttifirma pitää kovaa palkkiota vastaan
- optimoinnista
Lähin pomo tiesi ja oli asiallinen. Ei vain auttanut kun myös ko. pomo sai kenkää 1000 muun mukana! Pomot jotka osaa olla ihmisiä ihmisten joukossa savustetaan myös ulos.
Yleensä näiden "optimointi" firmojen isoihin bonareihin kiinni päässeet pomot jää myös kiinni vero-"optimoinnista". Mites on, onko tullut esiin tuttuja nimiä paratiisi/panama-papereista? Ei kai ne kaikki Maltallakaan ole olleet, joten metoo-hengessä veroparatiisien pienipalkkaisten duunareiden paljastuksia odotellen... - WorldOfShit
Väitteesi pomojen keksimästä mittaristosta kuulostaa populistiselta, mutta kyse voi hyvinkin olla juuri siitä.
Eihän firmoilla mene nykyään taloudellisesti yhtään sen huonommin kuin IT-alan "hyvinä vuosina". Kuitenkin YT-neuvotteluita käydään aivan jatkuvasti. Eikö olekin erikoista: miten aikaisemmin selvittiin ilman YT-neuvotteluita?
Kyse on todennäköisesti juuri siitä, ettei tuolloin ollut vielä samanlaisia bonusmittaristoja, joilla perustella lyhytnäköisiä päätöksiä. Homma toimi enemmän terveen järjen varassa. Isoillakin pomoilla oli parempi ymmärrys toimialan ruohonjuuritasosta, ja he keskittyivät sen vuoksi oikeasti olennaisiin asioihin.
Nykyisiltä johtajilta puuttuu täysin tämä ruohonjuuritason ymmärrys, minkä vuoksi heidän keinovalikoimastaan löytyy oikeastaan vain kolme vaihtoehtoa:
* Rekrytoida lisää ihmisiä
* Tehdä joku turhanpäiväinen organisaatiouudistus
* Pitää YT-neuvottelut- it-konsu
Totta, huonon ja kannattavuutta heikentävän organisaatiomuutoksenkin läpivienti nostaa pomojen bonuksia
- Kaikkiperseelleen
Ja usein tuo ominpäin tehty rekrytointi menee pieleen koska ns "pomolla" ei ole osaamista tarvittavista teknologioista, siitä millaista henkilöä oikein tarvitaan ja se että hakijan mielistelevä asenne vaikuttaa tähän rekrytoijaan.
- itkonsulentti
it-konsu kirjoitti:
Totta, huonon ja kannattavuutta heikentävän organisaatiomuutoksenkin läpivienti nostaa pomojen bonuksia
kaikki muutos on hyvästä!
- säästötavoite.toteutunut
Bonusmittareista tyypillisin on, ovatko säästötavoitteet totetuneet. Ja ovathan ne, kun on potkittu avainhenkilöt pihalle.
- Anonyymi
itkonsulentti kirjoitti:
kaikki muutos on hyvästä!
Muuta sitten mielipidettäsi.
- Repe30
Isommissa vakiintuneissa firmoissa on laadukkaammat pomot kuin näissä pienemmissä kotimaisissa ns. ”nousukauden” firmoissa. Yksi paha poikkeus löytyy mutta kaikki tietävät tämän firman ..
- mikä.firma
No en minä ainakaan tiedä mistä firmasta on kyse. Kerrotko muillekin.
- SuossaSuomalaista
Itse asiassa niitä on kaksi. Yhden lippu on punavalkoinen, toisen sinivalkoinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2054671Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184541Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133630Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661627
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill211311- 1841169