Suomi on ollut nousukiidossa Sipilän keinoin. Suuret toiveet, hyvät tulokset ja ym. ovat nostaneet kepunkin uuteen suosioon.
Kokoomus on noussut kepun matkassa suurimmaksi ja väitetyt kepulaiset hämärätouhut ovat syöneet näiden kannatusta.
Demarit ovat kauhuissaan kertoneet, että kyllähän mekin. Demareilla ja kokoomuksellskin on ollut omat aikansa. Toimiin tarttujoita tai ainakin sitä yrittäviäi on ollut pitkään, osaamista vaan ei.
Nyt ovat demarit oppositiotoimillaan nousseet lähes suurimmaksi. Voisivatko vasemmisto, vihreät ja Kepu olla kykeneviä yhteisvaikutuksesta.
Muistellaan vähän menneitä. Jyrki Katainen oli kauan suosiossa, jopa paras valtiovarainministeri. Pelko hiipi pöksyyn ja lähtö karkuun eu:hun.
Minkään maan asioiden hoito ei ole helppoa. Moni järkevä ihminen on peloissaan tulevaisuudestamme.
Eikö korjaamalla tehtyjä virheitä saada toivottuja muutoksia politiikkaan.? Kauhistuttaa tulevaisuus ajattelevaa.
Katkeaa Suomen nousu?
7
166
Vastaukset
- heponselkä
Katkeaa ko, ei, eihän voi katketa mikään kuvannollinen käsite, notkahtaa ehkä ja taipua, jos sikseen on ja aina.
Demareiden nousuko nyt aiheuttaa uhkakuvia siinä toistaiseksi näkymättömästä bkt niiauksesta, vai kertoisitko mihin vihjaat? En olisi mielellään kenenkään politikon housuissa, meillä on monipuolue järjestelmä joten yleinen mielipide tulee kohtalaisesti esille viimeistään vaaleissa. Nyt meillä on talouskasvu johtuu pitkälti maailmalla olevasta kasvusta, hallituksen on helpompi tehdä päätöksiä ei täysin omavaltaisesti ilman eduskuntaa, hyvin menee niin antaa mennä jatkossakin.
- roletaari
Kasvua on Sipilästä huolimatta. Kiky on pelkkää pelleilyä josta on joillekin ryhmille enemmän haittaa kuin taloudellemme hyötyä.
- talo.us
Yksityinen nappula on tietysti mieluimmin se saava osapuoli, sehän se helpointa on! Aina se vaan ei vetele, huutakoot suut ammollaan leipää lisää saamanälkäiset.Kiky edustaa juuri sietämistä joksikin aikaa omalta mukavuusalueelta. Yhteiseen hiilen puhaltaminen on kulunut käsite, samoin yhtä köyttä yhdistys, mutta silti ainoa tapa päästä tuloksiin, niin perhe kuin yritysmaailmaailmassa, jota valtiokin edustaa. Tulot---ja menot, ylijäämän järkevä sijoittaminen tuottavuuteen, se on siinä.
- Ihanko.totta
Sipilän hallitusta on moitittu saamattomuudesta, kiky ei millään valmistunut, maakuntauudistus kesti ja kesti, sote on aina vaan työn alla, vaivaa on niin matuista kuin työllisyydenhoidostakin.
Ei se nousukiidolta oikein näytä.- heinä-kenkä
KANSAHAN se aina hallitusta vastaan purnaa, yrittäjät kautta aikojen on ottaneet omasta vapaa-ajastaan, tehden ilmaistakin työtä, vaikka työväki aina on "mankunut lisää makkaraa"
Syököön säkkiään,( tai kissansa ) myöten hekin , kun suursuisiksi on meillä kehittyneet - Näin.ymmärrän
Sote ollut valmistuksen alla vissiin kymmenen vuotta, niin vaikea saada päätökseen kunnialla kun ei asiantuntiatkaan eivät yksimielisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253258Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162700
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432567Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737