Valoista räpsyjä tai iso kohtaus

Olen sairastanut epilepsiaa jo vuosia. Lääkityksenä Keppra ja Trileptal.
Silti olen todella valoherkkä, kaupassa pitää käydä nopeasti, kuntosalilla ei voi tehdä kaikkia laitteita, kun valot niiden kohdalla saa pään sekaisin jne. Kaikki isoimmat kohtaukset olen saanut kaupoissa ja kassalla.
Miksei tätä saada lääkityksellä loppumaan. Tuntuu etteivät lääkärit edes välitä. Eräskin jo sitä mieltä, että saan paniikkikohtauksen vaikka päähäni neulottiin pari tikkiä kohtauksen jälkeen.
Onko muilla ollut samanlaista ja onko saatu lääkityksellä pois?
Käyn sairaalassa neurologisella mutta olisiko ykistyinen parempi? Miten saan sairaalan paperit siirrettyä yksityiselle?
7289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä pääsin Kuopion yliopistolliseen jossa Suomen paras epilepsiahoito. Siellä on Epilepsiakeskus. Erttäin ammattiaitoinen pelkästään epilepsiaan erikoistunut henkilökunta. Yritä sinne, suosittelen.
Voittaa yksityiset mennentullen.

Äänestä

Kiitos, eikö nyt jo saa valita missä itseään hoitaa? Nykyisin käyn Lapin Keskussairaalassa ja joka kerta on eri lääkäri ja yleensä opiskelija vielä.

Äänestä
  • Onko tehty videokuvaus jne saatu kohtaukset näkymään? Siltä pohjalta voi ruveta eri lääkkeitä kokeileen. Kyllä kohtaukset yleensä melko vähiin saadaan viimeistään jos pystytään leikkaamaan. Kuopioon pitää saada lähete ei taida muuten päästä.

    Äänestä

  • Kyllä pitäisi saada itse valita missä hoidetaan, mutta Kuopion kohdalla en tiedä miten ottavat alueen ulkopuolisia hoidettavia.. Vois kuvitella että sinne ei niin helposti pääse, kun sinne keskittyy kuitenkin leikkaushoidotkin.
    Mutta mene ja tiedä, ainahan sitä voi kysyä!
    Omalla kohdallani valinnanvapaus tuli kyseeseen kun diagnoosin saatuani asuin etelässä ja halusin muuttaa sitten takaisin pohjoiseen. Ehdotettiin että hoito jatkuisi siellä missä on diagnosoitu mutta kuljeppa sitten joka vuosi kontrolleissa yli 500km suuntaansa ja muutenkin jos joutuisi osastohoitoon niin OYS olisi lähin.. Varmaan ehkä olisin harkinnut hoitosuhteen jatkamista etelässä jos siihen olisi ollut joku tosi hyvä syy, mutta ihan tyytyväinen olen kyllä ollut pohjoispuolen toimintaan. Mitä nyt välillä sairaanhoitajalle ei saa soittoaikoja, lääkärit muuttuu jatkuvasti, kontrollikäynnit on kiven alla kun ei ole aikoja ja ja... :D

    Äänestä

Vaikeat tapaukset on mahdollista päästä kuopioon . Itse olen Jkl laitettu kuopioon hoitoon nyt alkaa olla hyvä hoitotasapaino itselläni. Lienee jossain vaiheessa siirryn takaisin Jkl.

Äänestä

Trileptal aiheuttaa valoallergiaa, hyponatremiaa ja hypotyreoosin. Kepprassa en ole havainnut samoja ongelmia.

Pyydä lähete Kuopioon.

Äänestä

Mulla oli ensin vuosia Trileptal pelkästään ja silloin sain useasti kohtauksen kaupassa. Vietiin sairaalaan ja neulottiin tikit ja kotiin. Silloisen lääkärin mielestä mulle tuli paniikkikohtaus.
Sitten hän jäi eläkkeelle ja uusi lääkäri vähensi Trileptalia ja otti Keppran lisäksi. Ja kohtauksen ovat kyllä vähentyneet mutta eivät kokonaan ja sitten on nuo räpsyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valoherkkä kirjoitti:

Olen sairastanut epilepsiaa jo vuosia. Lääkityksenä Keppra ja Trileptal.
Silti olen todella valoherkkä, kaupassa pitää käydä nopeasti, kuntosalilla ei voi tehdä kaikkia laitteita, kun valot niiden kohdalla saa pään sekaisin jne. Kaikki isoimmat kohtaukset olen saanut kaupoissa ja kassalla.
Miksei tätä saada lääkityksellä loppumaan. Tuntuu etteivät lääkärit edes välitä. Eräskin jo sitä mieltä, että saan paniikkikohtauksen vaikka päähäni neulottiin pari tikkiä kohtauksen jälkeen.
Onko muilla ollut samanlaista ja onko saatu lääkityksellä pois?
Käyn sairaalassa neurologisella mutta olisiko ykistyinen parempi? Miten saan sairaalan paperit siirrettyä yksityiselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu