Mikä minulla on?

Hibeautiful

Olen ollut lähiaikoina hyvin ahdistunut ja surullinen. Minua on melkein päivittäin ollut ahdistusta ja olen ollut ikuinen. Oireina ovat olleet esim. vatsakivut, sydämmen kova tykytys, itku, hengittäminen on hieman vaikeaa yms. Olen n. 2kk nyt ollut hyvin väsynyt ja en ole kyennyt nousemaan sängystä kun haluaisin vain olla. Koulussa kuitenkin käyn, mutta sekin ottaa voimille ja koulun jälkeen aina nukun. Kokeisiin luku ja muu kiinnostus kouluun on laskenut kokonaan enkä enää lue kokeisiin ollenkaan. On ollut halua aloittaa tupakointi ja alkoholin juonti, mutta siihen en ole vielä lähtenyt (olen alaikäinen). Mikä minulla on? :/

1

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 90syntynyt

      Moi! :)
      Kuulostaa siltä että sua ahdistaa. Ahdistus oireilee juurikin vatsakipuna ja tykytyksinä ja se harvoin tulee ilman masennusta, josta kertoisi se, että sanot että olet ollut tosi väsynyt. Onko sulla kotioloissa stressiä? Perheen kanssa? Entä harrastuksissa? Kavereiden kanssa? Koulussa?

      Alkoholiin ja tupakkaan ei kannata lähteä. Mä olen nyt 27 ja mennyt sen reitin. Viimeisten vuosien aikana olen vasta huomannut kuinka paljon pahaa se onkaan tehnyt. Nytkin juon tässä kaljaa kirjoittaessani, koska mielestäni "lääkitsen" sillä itseäni. Se on kuitenkin vale. Opittu käyttäytymismalli. Älä aloita sitä, koska harjoittelemalla siihen vasta pääsee sisälle. Se tuo sulle niin paljon tuskaa enemmän kuin vie pois. Ole kiltti ja älä tee niin. Toinen mikä saattaa tuntua hyvältä idealta mut ei ole: ÄLÄ VIILTELE. Nämä jäljet ei lähde ikinä.

      Onko teillä koulussa koulupsykologi tai kuraattori? Jos ei, niin mene terkkarille ja kerro oireistasi. Suosittelen että olet myös rehellinen siitä että alkoholi ja tupakka kiinnostaisi muttet ole siihen lähtenyt.
      On tosi hienoa että oot ajatellut omaa oloasi ja ettei se oo ihan ok nyt. Se mitä kirjoitat ei ole ihan okei todellakaan. Mutta suosittelen kuitenkin varomaan lääkkeiden aloittamista varsinkin ikäsi huomioon ottaen. Sun kohdalla parasta olisi saada keskusteluapua ja tukea siihen mitä nyt ikinä koetkin tällä hetkellä.

      Parhaassa mahdollisessa tilanteessa sun oireesi ovat ihan vain teininä tulevien hormonimuutosten aiheuttamia ja menevät pois parissa kuukaudessa tai viimestään vuoden parin päästä.

      Pysy vahvana, paljon virtuaalisia halauksia
      t. yks joka voi teininä tosi huonosti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1708
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1316
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      214
      830
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe