Mystinen juttuko?

onneton_valokuvaaja

Tämä asia vaivaa nyt niin, etten saa untakaan. Eli osaisiko joku kertoa, että mistä on kysymys, kun älypuhelimella otettuun valokuvaan tulee kolmen kissan lisäksi ihan outo ja ylimääräinen kissa? Kyseiset kolme kissaa ovat ne, joita kuvasin, päiväpeitolla nukkumassa. Kuvan alaosaan on sitten ilmestynyt ns. maatiaiskissa, joka makaa pitkää pituuttaan (sanoisinpa, että se näyttää jopa kuolleelta). Kissan alla ei ole se päiväpeitto, joka on näiden tuttujen kattien alla.

Toivon, että tähän on jokin selitys. Yritin muistella, olenko kuvannut kyseisenlaista kissaa jossain. n saa päähäni, että olisin. Ja jos olisin, en ainakaan tuona päivänä enkä ihan lähimenneisyydessäkään. Vosiko se olla joku kahden kuvan "sekoittuminen"?

6

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissan_kummitus

      Että sellainen kuvien sekoittuminen olisi mitenkään mahdollista niin kai siinä sinun puhelimessa kuvien joukossa pitäisi olla erillinen kuva siitä kummittelevasta maatiaiskissasta?
      Tarkista puhelimen kuva-albumeista.

    • siitsenäkyytäällä
      • kissan_kummitus

        Olen vasta opettelemassa tätä puhelinta (ja se kesstää), taisin ostaa liian fiksun puhelimen... Noloa myöntää, etten osaa noiden kuvien kanssa oikein mitään toimia. Käväsen tuolla tutun valokuvaajan pakeilla nyt seuraavaksi. Ja etsin albumista sitä kissan kuvaa. Muistini ei nyt ole enää terävin, joten tutkitaan ne kaikki kuvat ihan ensimmäisenä.


    • 32452345

      Luultavasti psykoosit tulilla tai sitten joku mummon vanha kissa kummittelee teillä.

      • psykoosittomuudellaankin

        Hah, psykoosit juu... tää mummo yrittää nyt ensin lukea, miten saan ton kuvan liitettyä tekstariin. Ei voi olla, että kymmeniä vuosia opettelin uusia ohjelmia töissä ja nyt en tajua Xperiaa. Palaan asiaan...


    • hmmjaa

      Kuvistahan kyllä useinkin löytyy sellaisia asioita, joita ei ole kuvatessa ollenkaan hoksannut, kun on ollut niin keskittynyt siihen varsinaiseen kohteeseen, jota on ollut kuvaamassa. Eli voisiko olla jostain sen tapaisesta kysymys, olisko siinä kissojen luona tai jotenkin osittain kameran edessä ollut vaikkapa jokin lehti, jossa oli sen maatiaiskissan kuva? Tai jotain muuta sen tapaista, mitä ei tullut silloin ajatelleeksi? Siihen en kyllä usko, että kuvat toisiinsa sekoittuisivat. Ei sellaista ihan tuosta vaan itsekseen tapahdu. Kyllä se pitää ihan tarkoituksella tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1626
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1541
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      270
      1276
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      867
    6. 66
      844
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      837
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      821
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      781
    Aihe